logo

Çoruh Nehri Neden Kötü Kokuyor!

Çoruh Nehri’nin Kötü Kokusu Çevre Halkına Rahatsızlık Veriyor

Köprübaşı mevkiinde, nehrin susuz kalması nedeniyle oluşan kirlilik ve pis koku çevreyi rahatsız ediyor. Barajdaki su tutma işlemi uzun sürerse Artvin’de salgın hastalıklar başlayabilir.

Artvin kent girişi, Deriner Barajı’nın su depolamak için kapaklarını kapatması sonucu yaklaşık 10 gündür şehir merkezinin altından geçen Çoruh Nehri’nde su yok denecek kadar az akıyor. Buraya gelen sular Sanayi Sitesi’nin yanındaki dere ve diğer küçük derelerden geliyor. Nehre verilen sanayi atıkları ve nehir kenarlarındaki yerleşim birimlerinden nehre verilen atık sular halk sağlığını tehdit ediyor.

Aşağı Şehitlik Köyü’nden başlayan susuzluk, Jandarma Komutanlığı, Üniversite Şehir Yerleşkesi ve Karayolları ile Özel İdare araç parkında bina ve lojmanlardan akan pis sular da su olmayan nehir yatağına akıyor.  Buralarda yayılan pis koku çevreyi sarmış durumda. Lojmanlarda oturan aileler balkonlarına çıkamaz oldu. Mahalle sakinleri rahatsız. Suyun az miktarda olsa serbest bırakılmasını istiyorlar.

Artvin şehrinin alt kısmında geçen Çoruh Nehri, şehir merkezine 10 kilometre mesafede yapılan Türkiye’nin en büyük barajı, Deriner Barajı’nın baraj gölündeki su seviyesinin büyük oranda düşmesi sonucu baraj kapakları kapatılarak su belirlenen seviyeye kadar çıkarılmaya çalışılıyor. Su tutma işleminin uzun sürmesi nedeniyle Artvin halkı salgın hastalıklarla karşı karşıya geliyor. Ayrıca can suyunun bırakılmaması nedeniyle nehirde bulunan balıkların birçoğunun da telef olduğu gelen bilgiler arasında.

Artvin Çayağzı Mahallesi (Korzul) bölgesinde oturan vatandaşlar ve esnaf bir an önce suyun bırakılmasını isteyerek bu sayede pisliklerin bölgeden uzaklaşacağı görüşünde hem fikir. Çevre sakinleri, Artvin Belediyesi ve Sağlık Müdürlüğü’nü göreve çağırıyorlar.

 

Etiketler: » »
Share
1125 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?