logo

CHP’nin Performansının İktidarda Nasıl Olacağını Merak Ediyorum!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Şuan için CHP ile koalisyon kurulması ihtimali şimdilik MHP’den daha yüksek olarak görünüyor. Açıkçası bu durum beni heyecanlandırıyor.

CHP’nin muhalefette sergilediği performansı gerek yerelde gerekse de genelde hep birlikte görmekteyiz. CHP’nin genellikle hükümetin yaptığı icraatları reddeden ve eleştiren yapısının dışında yerellerde de yapılan yatırımların önemli bir bölümüne karşı çıktığını, kamu hizmetlerinin toplum tarafından kabul edilenlerine ise destek verdiğini görüyoruz. Tabi ki bu durum genelde CHP’ye ‘Çarşı Her şeye Karşı’ eleştirisini de beraberinde getiriyor. Belki de CHP’nin yıllardır iktidar olamamasının altında yatan gerçeklerden biridir.

1991 ve 1998 yılından sonra yeniden solun iktidar olabilme şansı doğmuştur. En azından iktidar olabilme şansı doğmuştur. O günkü DSP ile bugünkü CHP’nin birçok anlamda büyük farklılıkları olsa da yine de solun iktidar olabilmesi yada iktidara ortak olabilmesi adına bence önemli bir gelişmedir. Bu nedenle CHP’nin gerek Türk solunu temsil etme adına gerekse de CHP zihniyetinin yönetebilme yeteneğini gösterebilmesi  adına şanstır.

Şimdi gelelim, CHP’nin iktidar olması yada iktidar ortağı olarak iktidar gücünü eline alması bence özlenen bir tablodur. Türkiye’nin de bir yönden aslında bu denli gergin bir ortamda CHP’nin iktidar olmasına da ihtiyacı vardır.

Türkiye ciddi anlamda gergin günler yaşamaktadır. Bu gerilimin artmasında AK Parti’nin katkısı olduğu gibi ana muhalefet partisi olan CHP’nin de payı vardır. Sürekli eleştiren konumunda olan CHP’nin artık millete farklı bir şekilde kendisini göstermesinin zamanı gelmiştir. CHP iktidar ortağı olarak yapabileceklerini, seçim meydanlarında verdiği sözleri yerine getirip getirmeyeceğini millete gösterebilmesi için güzel bir şans doğmuştur. Sürekli eleştiren CHP’nin eleştirildiği zaman göstereceği tepkiyi bu milletin bir görmesi lazım. CHP’nin iktidarda kadrolaşıp kadrolaşmadığını, iktidar olmadan önce sürekli eleştirdiği başta HES’ler, Madenler, Nükleer Santral ve benzeri konularda ortaya koyacağı tutumu, çözüm süreci ve ülkenin diğer önemli konulara yaklaşım tarzını bu milletin bir görmesi gereklidir. AK Parti’yi hırsızlıkla suçlayan CHP’nin iktidarda bu konuda ne yapacağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul etmeyen CHP’lilerin iktidar ortağı olduğu andan itibaren kuracakları diyalogu bu ülkenin insanlarının izlemesi gereklidir.

Konuyu anlatma adına bir küçük örnek vermek istiyorum. Artvin Cerattepe’de maden çıkmasına şiddetli bir biçimde karşı çıkan CHP’lilerin özellikle de Artvin CHP Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’ın sergileyeceği tutumu, CHP’nin ortağı olduğu hükümetin Cerattepe’de maden çıkartıp çıkartmayacağını bir görmemizde fayda vardır diye düşünüyorum.

Evet, umut ediyorum ki, CHP ile gerçekleştirilen koalisyon görüşmeleri olumlu sonuçlanır ve unuttuğumuz o CHP’li yılları yeniden yaşayabiliriz. CHP’nin iktidardaki performansını görebilme şansını yeniden yakalayabiliriz.

Umarım CHP iktidara girme riskini göze alır ve AK Parti’nin iktidar ortağı olur. Büyük bir merakla bekliyorum.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ganimet Hırsı, Resulullah’ın Emrini Bile Unutturmuştu

  22 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Savaşın bir neticesi ve sonucu olan ganimet bazen gaye olabiliyor, bu da olumsuz neticeler doğuruyordu. Ganimeti gaye yapan etkenlerden biriside insanlardaki mal kazanma hırsı idi. Bu hırsın menfi sonuçlarının örnekleri çoktur. Hz. Peygamberin gönderdiği bir askeri birlik, baskın yapacakları yere vardıklarında, içlerinden biri atını koşturarak, insanları uyarıyor ve “Şahadet kelimesini söyleyin canınızı koruyun” diyor. Bunun üzerine hepsi Müslüman oluyor. Diğer askerler “Ganimeti bize haram ettin" diyerek arkadaşlarına çıkışıyorlar. G...
 • İslam Hakimiyeti ve Müslüman Hakimiyeti arasındaki farklar

  21 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Müslüman Hakimiyeti demek her zaman için İslam hakimiyeti demek değildir. İslam Hakimiyetini kurmak için bu Hakimiyetin tesisinde Müslümanların görev alması beklenir ama bu mecburi değildir. Allah dilerse kâfir, münafık ve fasık bir adamın eli ile de dinine hizmet ettirebilir. İslam Hakimiyeti İslam dininin hakim olması demektir. Müslüman Hakimiyeti ise Müslümanların Hakimiyeti demektir. İslam Hakimiyeti ilkesel bir Hakimiyettir. Müslüman Hakimiyeti ise bir yerde müslümanların sayısal çoğunluğu ele geçirmesi demektir. Müslüma...
 • Komünizmde Kadınların Ortaklaşalığı Var mı?

  19 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “..Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin…” Maide suresi, 8 Giriş Komünizm Türkiyede çoğunluk itibari ile elbette benimsediğimiz biz ideoloji değil. Toplumumuzun ekseriyetinin görüşü Komünizm ile bir birine zıttır. Fakat bu zıtlık “Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin.” Maide suresi, 8’in bize verdiği ölçü gereği, Komünizm hakkındaki görüşlerimizin de adaletsizliğe varmaması lazım. Çocukluğumdan beri komünizmde kadınların ortak olduğu sözlerini duyardım. Bu konuyu internette biraz ar...
 • AK Parti Eti Bakırdaki işten çıkarmalara müdahale edecektir

  18 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çünkü işten çıkarılan işçiler bu işten çıkarmanın faturasını AK Parti’ye keseceklerdir. Bu fatura elbette olumsuz fatura olacak ve AK Parti oy kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir. AK Parti pragmatist yapıya sahip bir parti olarak bu duruma seyirci kalması mümkün değil. 1000 kişinin işten çıkarılması büyük bir olaydır. 3-5 kişinin işten çıkarılması gibi değildir. Toplumsal bir olaydır, sadece Artvin için değil Türkiye hatta dünya için ilgi çekici bir olaydır. Siyaseti etkilememesi mümkün değil. Bu nedenle pragmatist b...