logo

CHP’nin Performansının İktidarda Nasıl Olacağını Merak Ediyorum!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Şuan için CHP ile koalisyon kurulması ihtimali şimdilik MHP’den daha yüksek olarak görünüyor. Açıkçası bu durum beni heyecanlandırıyor.

CHP’nin muhalefette sergilediği performansı gerek yerelde gerekse de genelde hep birlikte görmekteyiz. CHP’nin genellikle hükümetin yaptığı icraatları reddeden ve eleştiren yapısının dışında yerellerde de yapılan yatırımların önemli bir bölümüne karşı çıktığını, kamu hizmetlerinin toplum tarafından kabul edilenlerine ise destek verdiğini görüyoruz. Tabi ki bu durum genelde CHP’ye ‘Çarşı Her şeye Karşı’ eleştirisini de beraberinde getiriyor. Belki de CHP’nin yıllardır iktidar olamamasının altında yatan gerçeklerden biridir.

1991 ve 1998 yılından sonra yeniden solun iktidar olabilme şansı doğmuştur. En azından iktidar olabilme şansı doğmuştur. O günkü DSP ile bugünkü CHP’nin birçok anlamda büyük farklılıkları olsa da yine de solun iktidar olabilmesi yada iktidara ortak olabilmesi adına bence önemli bir gelişmedir. Bu nedenle CHP’nin gerek Türk solunu temsil etme adına gerekse de CHP zihniyetinin yönetebilme yeteneğini gösterebilmesi  adına şanstır.

Şimdi gelelim, CHP’nin iktidar olması yada iktidar ortağı olarak iktidar gücünü eline alması bence özlenen bir tablodur. Türkiye’nin de bir yönden aslında bu denli gergin bir ortamda CHP’nin iktidar olmasına da ihtiyacı vardır.

Türkiye ciddi anlamda gergin günler yaşamaktadır. Bu gerilimin artmasında AK Parti’nin katkısı olduğu gibi ana muhalefet partisi olan CHP’nin de payı vardır. Sürekli eleştiren konumunda olan CHP’nin artık millete farklı bir şekilde kendisini göstermesinin zamanı gelmiştir. CHP iktidar ortağı olarak yapabileceklerini, seçim meydanlarında verdiği sözleri yerine getirip getirmeyeceğini millete gösterebilmesi için güzel bir şans doğmuştur. Sürekli eleştiren CHP’nin eleştirildiği zaman göstereceği tepkiyi bu milletin bir görmesi lazım. CHP’nin iktidarda kadrolaşıp kadrolaşmadığını, iktidar olmadan önce sürekli eleştirdiği başta HES’ler, Madenler, Nükleer Santral ve benzeri konularda ortaya koyacağı tutumu, çözüm süreci ve ülkenin diğer önemli konulara yaklaşım tarzını bu milletin bir görmesi gereklidir. AK Parti’yi hırsızlıkla suçlayan CHP’nin iktidarda bu konuda ne yapacağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul etmeyen CHP’lilerin iktidar ortağı olduğu andan itibaren kuracakları diyalogu bu ülkenin insanlarının izlemesi gereklidir.

Konuyu anlatma adına bir küçük örnek vermek istiyorum. Artvin Cerattepe’de maden çıkmasına şiddetli bir biçimde karşı çıkan CHP’lilerin özellikle de Artvin CHP Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’ın sergileyeceği tutumu, CHP’nin ortağı olduğu hükümetin Cerattepe’de maden çıkartıp çıkartmayacağını bir görmemizde fayda vardır diye düşünüyorum.

Evet, umut ediyorum ki, CHP ile gerçekleştirilen koalisyon görüşmeleri olumlu sonuçlanır ve unuttuğumuz o CHP’li yılları yeniden yaşayabiliriz. CHP’nin iktidardaki performansını görebilme şansını yeniden yakalayabiliriz.

Umarım CHP iktidara girme riskini göze alır ve AK Parti’nin iktidar ortağı olur. Büyük bir merakla bekliyorum.

Etiketler:
Share
525 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...
 • İstismar

  20 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İstismar, semereden gelir. Semere; ürün, meyve, mal, kazanç için kullanılan güzel manaya sahip bir kavramdır. İstismar; semere almak, semere elde etmeyi istemek manasındadır. Semere, fayda üretme olgusunu, sonuçta elde edilen bir verimi ifade eder ve olumlu bir anlam alanı oluşturur. İstismara dönüştüğünde anlam alanı birden olumsuzlaşır. Semeredeki verim ve fayda, istismarda üretene dönük, kurgulayıcının yararına dönük hale gelir; üretenine fayda ama başkasına zarar veren bir kavramsallaştırmaya kapı aralar, doğrudan bireysel yarar ve çıkar ...