logo

CHP’nin Performansının İktidarda Nasıl Olacağını Merak Ediyorum!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Şuan için CHP ile koalisyon kurulması ihtimali şimdilik MHP’den daha yüksek olarak görünüyor. Açıkçası bu durum beni heyecanlandırıyor.

CHP’nin muhalefette sergilediği performansı gerek yerelde gerekse de genelde hep birlikte görmekteyiz. CHP’nin genellikle hükümetin yaptığı icraatları reddeden ve eleştiren yapısının dışında yerellerde de yapılan yatırımların önemli bir bölümüne karşı çıktığını, kamu hizmetlerinin toplum tarafından kabul edilenlerine ise destek verdiğini görüyoruz. Tabi ki bu durum genelde CHP’ye ‘Çarşı Her şeye Karşı’ eleştirisini de beraberinde getiriyor. Belki de CHP’nin yıllardır iktidar olamamasının altında yatan gerçeklerden biridir.

1991 ve 1998 yılından sonra yeniden solun iktidar olabilme şansı doğmuştur. En azından iktidar olabilme şansı doğmuştur. O günkü DSP ile bugünkü CHP’nin birçok anlamda büyük farklılıkları olsa da yine de solun iktidar olabilmesi yada iktidara ortak olabilmesi adına bence önemli bir gelişmedir. Bu nedenle CHP’nin gerek Türk solunu temsil etme adına gerekse de CHP zihniyetinin yönetebilme yeteneğini gösterebilmesi  adına şanstır.

Şimdi gelelim, CHP’nin iktidar olması yada iktidar ortağı olarak iktidar gücünü eline alması bence özlenen bir tablodur. Türkiye’nin de bir yönden aslında bu denli gergin bir ortamda CHP’nin iktidar olmasına da ihtiyacı vardır.

Türkiye ciddi anlamda gergin günler yaşamaktadır. Bu gerilimin artmasında AK Parti’nin katkısı olduğu gibi ana muhalefet partisi olan CHP’nin de payı vardır. Sürekli eleştiren konumunda olan CHP’nin artık millete farklı bir şekilde kendisini göstermesinin zamanı gelmiştir. CHP iktidar ortağı olarak yapabileceklerini, seçim meydanlarında verdiği sözleri yerine getirip getirmeyeceğini millete gösterebilmesi için güzel bir şans doğmuştur. Sürekli eleştiren CHP’nin eleştirildiği zaman göstereceği tepkiyi bu milletin bir görmesi lazım. CHP’nin iktidarda kadrolaşıp kadrolaşmadığını, iktidar olmadan önce sürekli eleştirdiği başta HES’ler, Madenler, Nükleer Santral ve benzeri konularda ortaya koyacağı tutumu, çözüm süreci ve ülkenin diğer önemli konulara yaklaşım tarzını bu milletin bir görmesi gereklidir. AK Parti’yi hırsızlıkla suçlayan CHP’nin iktidarda bu konuda ne yapacağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul etmeyen CHP’lilerin iktidar ortağı olduğu andan itibaren kuracakları diyalogu bu ülkenin insanlarının izlemesi gereklidir.

Konuyu anlatma adına bir küçük örnek vermek istiyorum. Artvin Cerattepe’de maden çıkmasına şiddetli bir biçimde karşı çıkan CHP’lilerin özellikle de Artvin CHP Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’ın sergileyeceği tutumu, CHP’nin ortağı olduğu hükümetin Cerattepe’de maden çıkartıp çıkartmayacağını bir görmemizde fayda vardır diye düşünüyorum.

Evet, umut ediyorum ki, CHP ile gerçekleştirilen koalisyon görüşmeleri olumlu sonuçlanır ve unuttuğumuz o CHP’li yılları yeniden yaşayabiliriz. CHP’nin iktidardaki performansını görebilme şansını yeniden yakalayabiliriz.

Umarım CHP iktidara girme riskini göze alır ve AK Parti’nin iktidar ortağı olur. Büyük bir merakla bekliyorum.

Etiketler:
Share
507 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dokuz Sıfır İddiası!

  16 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Ali Nihat Gökyiğit kongre ve kültür merkezinde Tanıtımı yapılan Artvin ve ilçe belediye başkan adayların isimleriArdanuç'ta Fahri AcarArhavi'de Coşkun hekimoğluBorçka’da Aslan Atan Hopa’da Kemal GazioğluKemalpaşa’da Yener BalkayaŞavşat’ta Ahmet Sinan ÖztürkMurgul’da Hasan Çavuş Yusufeli’nde ise Eyüp Aytekin Artvin Belediye Başkanlığı adaylığı için mevcut Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin adı daha önce açıklanmıştı.Dokuz sıfır iddiası Ak parti kurmaylarından geldi Ali Nihat Gökyiğit kongre ve kültür merkezinde düzenlenen aday tanıtım toplant...
 • Doğu Türkistan kışkırtıcıları var diye Doğu Türkistan’daki zulmü yok mu sayacağız?

  12 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Doğu Türkistan’da Öldürülen Türk Sayısı 60 Milyon’dur. Türkiye zaman zaman Rusya, İran ve Çin ile bir araya gelip ABD’ ye ittifakı bozabileceği mesajları veriyor. Bu elbette ABD’nin işine gelmez. Bu birliği bozmak için elinden geleni yapacaktır, bunlardan birisi de Doğu Türkistan meselesini kaşımaktır. Amerikan’ın bu işi kaşıması, Avrasya birliğini bozmaya çalışması Çin’in Doğu Türkistan’da zulüm yaptığı gerçeğini değiştirmez.  Türkiye’nin “Biz Türkistan meselesini kaşırsak, Çin’de Kürt meselesini kaşır” diye Büyük bir Türk yurdunun göz gör...
 • Büyük bir arife sormuşlar

  11 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Büyük bir arife sormuşlar: "Neden bu kadar sakinsiniz..?" Demiş ki; Uzun zaman okumam ve tecrübelerimin neticesinde hayatımı beş esas üzerine kurdum: 1- Benim rızkımı kimsenin yiyemeyeceğini anladım ve sakinleştim.  2 - Allah'ın beni daima gördüğünü anladım ve hâya ettim. 3 - Benim işimi kimsenin yapamayacağını anladım ve çalışmaya koyuldum.  4 - Anladım ki işimin sonu ölümdür ve ona hazırlandım. 5 - Anladım ki iyilik ve kötülük her ikisi de kalıcıdır, dolayısıyla iyiliklerimi çoğalttım ve kötülüklerimi terketmeye çalıştım. ...
 • Meziyetleri zulmünü örtmedi, Zalim olarak anıldı

  08 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Haccac bin Yusuf meziyetleri de olan bir hatiptir ama o daha çok Haccac-ı Zalim olarak anılır. el-Haccâc b. Yusûf, Emeviler döneminde yaşamış, Emevilerin politikalarına sıkı sıkıya bağlı ve Emevi devlet otoritesini sağlamış acımasız bir komutandır. Haccac bin Yusuf meziyetleri de olan bir hatiptir ama o daha çok Haccac-ı Zalim olarak anılır. Okuma yazma bildiği, küçük yaşlarda Kur'ân-ı Kerîm'i ezberlediği ve Tâif’ten ayrılıncaya kadar babasının yanında kardeşiyle birlikte çocuklara Kur'an öğrettiği rivayet edilir. Haccâc, Aşağ...