logo

CHP’nin Performansının İktidarda Nasıl Olacağını Merak Ediyorum!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Şuan için CHP ile koalisyon kurulması ihtimali şimdilik MHP’den daha yüksek olarak görünüyor. Açıkçası bu durum beni heyecanlandırıyor.

CHP’nin muhalefette sergilediği performansı gerek yerelde gerekse de genelde hep birlikte görmekteyiz. CHP’nin genellikle hükümetin yaptığı icraatları reddeden ve eleştiren yapısının dışında yerellerde de yapılan yatırımların önemli bir bölümüne karşı çıktığını, kamu hizmetlerinin toplum tarafından kabul edilenlerine ise destek verdiğini görüyoruz. Tabi ki bu durum genelde CHP’ye ‘Çarşı Her şeye Karşı’ eleştirisini de beraberinde getiriyor. Belki de CHP’nin yıllardır iktidar olamamasının altında yatan gerçeklerden biridir.

1991 ve 1998 yılından sonra yeniden solun iktidar olabilme şansı doğmuştur. En azından iktidar olabilme şansı doğmuştur. O günkü DSP ile bugünkü CHP’nin birçok anlamda büyük farklılıkları olsa da yine de solun iktidar olabilmesi yada iktidara ortak olabilmesi adına bence önemli bir gelişmedir. Bu nedenle CHP’nin gerek Türk solunu temsil etme adına gerekse de CHP zihniyetinin yönetebilme yeteneğini gösterebilmesi  adına şanstır.

Şimdi gelelim, CHP’nin iktidar olması yada iktidar ortağı olarak iktidar gücünü eline alması bence özlenen bir tablodur. Türkiye’nin de bir yönden aslında bu denli gergin bir ortamda CHP’nin iktidar olmasına da ihtiyacı vardır.

Türkiye ciddi anlamda gergin günler yaşamaktadır. Bu gerilimin artmasında AK Parti’nin katkısı olduğu gibi ana muhalefet partisi olan CHP’nin de payı vardır. Sürekli eleştiren konumunda olan CHP’nin artık millete farklı bir şekilde kendisini göstermesinin zamanı gelmiştir. CHP iktidar ortağı olarak yapabileceklerini, seçim meydanlarında verdiği sözleri yerine getirip getirmeyeceğini millete gösterebilmesi için güzel bir şans doğmuştur. Sürekli eleştiren CHP’nin eleştirildiği zaman göstereceği tepkiyi bu milletin bir görmesi lazım. CHP’nin iktidarda kadrolaşıp kadrolaşmadığını, iktidar olmadan önce sürekli eleştirdiği başta HES’ler, Madenler, Nükleer Santral ve benzeri konularda ortaya koyacağı tutumu, çözüm süreci ve ülkenin diğer önemli konulara yaklaşım tarzını bu milletin bir görmesi gereklidir. AK Parti’yi hırsızlıkla suçlayan CHP’nin iktidarda bu konuda ne yapacağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul etmeyen CHP’lilerin iktidar ortağı olduğu andan itibaren kuracakları diyalogu bu ülkenin insanlarının izlemesi gereklidir.

Konuyu anlatma adına bir küçük örnek vermek istiyorum. Artvin Cerattepe’de maden çıkmasına şiddetli bir biçimde karşı çıkan CHP’lilerin özellikle de Artvin CHP Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’ın sergileyeceği tutumu, CHP’nin ortağı olduğu hükümetin Cerattepe’de maden çıkartıp çıkartmayacağını bir görmemizde fayda vardır diye düşünüyorum.

Evet, umut ediyorum ki, CHP ile gerçekleştirilen koalisyon görüşmeleri olumlu sonuçlanır ve unuttuğumuz o CHP’li yılları yeniden yaşayabiliriz. CHP’nin iktidardaki performansını görebilme şansını yeniden yakalayabiliriz.

Umarım CHP iktidara girme riskini göze alır ve AK Parti’nin iktidar ortağı olur. Büyük bir merakla bekliyorum.

Etiketler:
Share
435 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Minval

  24 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Eskiler, bizim günümüzde biçim, yol ya da tarz dediğimiz şeylere minval demişler. Son derece estetik bir kelime. Minval Kelimesinin Anlamları 1.Çulhaların tezgah aletlerinden üstüne bez sardıkları ağaç. 2.Tarz, yol, suret, şekil. 3.Yöntem 4.Bu biçimde, bu tarzda Kaynak: http://www.kamusiosmani.net/osmanlica-sozluk-15399-nedir-anlami.html Minval Kelimesinin Kullanılması İle İlgili Bazı Örnekler *Ber-minvâl-i meşrûhvv : Açıklandığı, anlatıldığı üzere. *Ber-minvâl-i sabık: Eskisi gibi. *Bu minval üzer...
 • Subay

  23 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken Subay kelimesinin kökeni ile ilgili farklı görüşler vardır; 1.Subay kelimesi Eski Türkçe sü "asker" ve bey/bay "bey, reis, şef" kelimelerinin bileşiğdiri. Kelime "asker beyi" anlamıyla askeri terminolojide asırlardır kullanılmaktadır. 2.Çağatay Türkçesinde subay "1. yüksüz, ağırlıksız, bekâr, 2. hafif süvari" sözcüğünden alıntıdır. Çağatayca sözcük Moğolca subay "kısır, yavrusuz" sözcüğünden alıntıdır. Terim Anlamı Silahlı kuvvetlerde asteğmenden orgeneral veya oramirale kadar rütbedeki askerdir. Subayların Tas...
 • Hakkari Gezimizden Terörün Nasıl Biteceğine İlişkin Tespitlerim

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Karadeniz Bölgesi'nden Hakkari'ye giden gazeteciler 5 günlük Hakkari gezisi gerçekleştirdik. Hakkâri'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Basın Mensupları Gönül Elçisi Projesi Koordinatörü Ahmet Külekçi başkanlığında Artvin, Gümüşhane, Trabzon ve Ordu’dan Hakkari’ye gezisine 6 kişilik gazeteci grubu katılmıştı. Muhteşem bir gezi oldu. Hakkari’ye ilişkin olarak bu gezide güzel tespitlerde bulunduk. Bizlere bu gezide misafirperverlik...
 • 24 Haziran’da Ağırlıklı Olarak Artvin Merkez’in Adayları Yarışacak

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık seçim yarışı başladı. Siyasi Partiler milletvekilliği için aday listesini kamuoyuna açıkladılar. Listeler incelendiğinde görüyoruz ki ağırlıklı olarak Artvin Merkez’in adayları yarışacaklar. Öncelikle milletvekili aday listelerine ilişkin haberimize bir göz atalım ve yorumlarımıza devam edelim. Artvin’in Milletvekili Adayları Belli Oldu 24 Haziran'da gerçekleştirilecek 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu’na milletvekili aday listelerini açıklayarak kamuoyuna listelerini açıkladılar. A...