logo

CHP’nin Performansının İktidarda Nasıl Olacağını Merak Ediyorum!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Şuan için CHP ile koalisyon kurulması ihtimali şimdilik MHP’den daha yüksek olarak görünüyor. Açıkçası bu durum beni heyecanlandırıyor.

CHP’nin muhalefette sergilediği performansı gerek yerelde gerekse de genelde hep birlikte görmekteyiz. CHP’nin genellikle hükümetin yaptığı icraatları reddeden ve eleştiren yapısının dışında yerellerde de yapılan yatırımların önemli bir bölümüne karşı çıktığını, kamu hizmetlerinin toplum tarafından kabul edilenlerine ise destek verdiğini görüyoruz. Tabi ki bu durum genelde CHP’ye ‘Çarşı Her şeye Karşı’ eleştirisini de beraberinde getiriyor. Belki de CHP’nin yıllardır iktidar olamamasının altında yatan gerçeklerden biridir.

1991 ve 1998 yılından sonra yeniden solun iktidar olabilme şansı doğmuştur. En azından iktidar olabilme şansı doğmuştur. O günkü DSP ile bugünkü CHP’nin birçok anlamda büyük farklılıkları olsa da yine de solun iktidar olabilmesi yada iktidara ortak olabilmesi adına bence önemli bir gelişmedir. Bu nedenle CHP’nin gerek Türk solunu temsil etme adına gerekse de CHP zihniyetinin yönetebilme yeteneğini gösterebilmesi  adına şanstır.

Şimdi gelelim, CHP’nin iktidar olması yada iktidar ortağı olarak iktidar gücünü eline alması bence özlenen bir tablodur. Türkiye’nin de bir yönden aslında bu denli gergin bir ortamda CHP’nin iktidar olmasına da ihtiyacı vardır.

Türkiye ciddi anlamda gergin günler yaşamaktadır. Bu gerilimin artmasında AK Parti’nin katkısı olduğu gibi ana muhalefet partisi olan CHP’nin de payı vardır. Sürekli eleştiren konumunda olan CHP’nin artık millete farklı bir şekilde kendisini göstermesinin zamanı gelmiştir. CHP iktidar ortağı olarak yapabileceklerini, seçim meydanlarında verdiği sözleri yerine getirip getirmeyeceğini millete gösterebilmesi için güzel bir şans doğmuştur. Sürekli eleştiren CHP’nin eleştirildiği zaman göstereceği tepkiyi bu milletin bir görmesi lazım. CHP’nin iktidarda kadrolaşıp kadrolaşmadığını, iktidar olmadan önce sürekli eleştirdiği başta HES’ler, Madenler, Nükleer Santral ve benzeri konularda ortaya koyacağı tutumu, çözüm süreci ve ülkenin diğer önemli konulara yaklaşım tarzını bu milletin bir görmesi gereklidir. AK Parti’yi hırsızlıkla suçlayan CHP’nin iktidarda bu konuda ne yapacağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul etmeyen CHP’lilerin iktidar ortağı olduğu andan itibaren kuracakları diyalogu bu ülkenin insanlarının izlemesi gereklidir.

Konuyu anlatma adına bir küçük örnek vermek istiyorum. Artvin Cerattepe’de maden çıkmasına şiddetli bir biçimde karşı çıkan CHP’lilerin özellikle de Artvin CHP Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’ın sergileyeceği tutumu, CHP’nin ortağı olduğu hükümetin Cerattepe’de maden çıkartıp çıkartmayacağını bir görmemizde fayda vardır diye düşünüyorum.

Evet, umut ediyorum ki, CHP ile gerçekleştirilen koalisyon görüşmeleri olumlu sonuçlanır ve unuttuğumuz o CHP’li yılları yeniden yaşayabiliriz. CHP’nin iktidardaki performansını görebilme şansını yeniden yakalayabiliriz.

Umarım CHP iktidara girme riskini göze alır ve AK Parti’nin iktidar ortağı olur. Büyük bir merakla bekliyorum.

Etiketler:
Share
483 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...