logo

CHP’nin Mitingini Nasıl Buldum?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

miting (4)

Genel seçimler öncesinde CHP’de en büyük kozunu Artvin açısından oynamış durumda.

Her ilde tek tek mitinglerini gerçekleştiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir yandan da tv programlarında projelerini ve vaatlerini nasıl gerçekleştireceğini anlatıyor. CHP, ilk kez farklı bir seçim kampanyası yaşıyor. Belki de uzun zaman sonra ilk kez gündemi belirleyen parti durumunda. Bu CHP için hiçte alışılmış bir durum değil. İlk kez CHP, iktidar olma noktasında söylemler üretirken, ilk kez de iktidar olacağı zaman nasıl bir hükümet olacağını halka ezberletme mücadelesini veriyor. Bütün bunlar bence CHP açısından son derece olumlu gelişmeler.

Tabi ki bu gelişmeler ışığında CHP’nin Artvin’deki mitingi benim açımdan apayrı bir önem taşıyordu. Ben yorumlarımı yaparken, seçim öncesi gerçekleştirilen mitinglere ayrı bir önem veririm. Farklı bir gözle inceler ve tüm detayları dikkatle incelerim. Seçimde siyasi partilerin alacağı oyları belirleme noktasında da bana ciddi ipuçları verir mitingler. Son iki seçimde gerek AK Parti’nin gerekse de CHP’nin alacağı oya ilişkin tahminlerde bulunurken de mitingler bana ciddi ipuçları vermişti.

miting (5)

Bu seçim öncesinde benim için en önemli göstergelerden biri hiç kuşku yok ki CHP’nin mitingi olacaktı. Bu yıl ilk kez CHP’nin farklı bir ortamda girdiği seçim öncesi mitingi de dikkatle takip ettim. Gerçi mitinge kısa bir süre kala bir yere gitmek ve mitingin ortalarında gelmek zorunda da kaldım ancak yine de izlenimlerim için yeterli zaman buldum.

Öncelikle şunu baştan söyleyeyim ki mitingi beğenmedim. AK Parti’nin mitingi ile kıyaslama anlamında demiyorum. Ben genel anlamda CHP’nin mitingini yeterli bulmadım. Toplanan kalabalığı da miting alanındaki heyecanı da yeterli bulmadım. Bence CHP’nin seçim öncesinde yaşadığı tartışmalar ve aday belirleme yöntemi üzerine tabanın gösterdiği tepki partiyi ciddi derecede yormuş. Taban mitingde tepkisini gösterdi. CHP’nin 14 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirdiği Artvin mitingi CHP’nin 2011 Genel seçimleri öncesinde de, 30 Mart Yerel seçimleri öncesinde ki mitinglerinden kötüydü. Heyecan, coşku, kalabalık, istek, arzu, hazırlık gibi etkenler açısından da bence öncekilerinden kesinlikle kötüydü. Ve bunun kesinlikle nedeni de seçim öncesinde yaşanan gelişmelerdir. Bu durum ayan beyan ortaya çıktı. Belki tümü değilse de yönteme itiraz eden tabanın sesine kulak verilmemiş olması tabanı üzmüş ve mitinge de bu üzüntü yansımış. Oya nasıl mı yansır?

Bence oya da ciddi boyutta yansıyacak. AK Parti’nin mitingi sonrasında değerlendirme yazısı yazdığım bir oy oranı vermiştim. AK Parti’nin 45 bin’in altında oy almayacağını ileri sürmüştüm. Ayrıca Türkiye genelinde de oy oranının yüzde 44’ün üzerinde olacağını iddia etmiştim. O mitingdeki yaşanan atmosfere göre yorumlamıştım. Şimdi CHP’de gördüğüm atmosfere göre yorumum ve tahminin şu şekilde:

miting (6)CHP’nin Artvin’de CHP bence 33 binin kesinlikle altında oy alacak. Alt limiti tahmin etmek ve yazmak şuan için istemiyorum ancak ben üst limit olarak 33 bin diyorum. Bana bu miting açıkçası Artvin genelinde 26-32 arası bir oy aralığı mitingi havası yarattı. Türkiye genelinde CHP’nin alacağı oy oranını da cesaretle yazmak istiyorum. Bu yazımı not edin ve seçim sonrasında bana hatırlatın. CHP’nin Türkiye genelinde alacağı oy miktarının da kesinlikle maksimum yüzde 27 civarında olacağını düşünüyorum. Türkiye genelinde de yüzde 23-27 arasında bir dilimde yer alacağı yönünde kanaatim var. Bu konuda şunu da belirteyim ki, CHP’nin oylarının çok küçük bir bölümünün HDP’ye kayabileceğini ancak CHP oy kaybeder ise bu oy kaybı sandığa gitmeyen CHP’lilerden kaynaklanacaktır. Yerelde bu oran daha yüksek olacağını düşünüyorum.

Aslında bu yazım CHP açısından bir uyarı niteliğidir. Bizim önceki yazılarımıza bakarlar ise başarısızlığın nedenlerini oradan öğrenerek seçime az bir süre kala düzeltme şansı olabilir. Benim buradan naçizane önerim de şu olmalı. Yeni oyların peşine düşmek okey, ancak CHP’nin içerisindeki küskünleri barıştırma ve sandığa gitme çabalarına girmeleridir. Ben CHP’nin yerel seçim öncesi olduğu gibi yine düşüşte olduğunu görüyorum. Benim görüşlerime maalesef CHP’liler seçime kadar eleştirisel ve hakaretsel söylemlerle yorum yaparlarken, seçim sonrasında uyarmıştı şeklinde yorumlarda bulunuyorlar. Yine benzer ortamı yaşayacağız. Bence CHP’liler şimdiden bizim uyarılarımızı dikkate alarak toparlanmak için kalan zamanı bir fırsat görmeliler ve değerlendirmeliler.

Share
1405 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...
 • İstismar

  20 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İstismar, semereden gelir. Semere; ürün, meyve, mal, kazanç için kullanılan güzel manaya sahip bir kavramdır. İstismar; semere almak, semere elde etmeyi istemek manasındadır. Semere, fayda üretme olgusunu, sonuçta elde edilen bir verimi ifade eder ve olumlu bir anlam alanı oluşturur. İstismara dönüştüğünde anlam alanı birden olumsuzlaşır. Semeredeki verim ve fayda, istismarda üretene dönük, kurgulayıcının yararına dönük hale gelir; üretenine fayda ama başkasına zarar veren bir kavramsallaştırmaya kapı aralar, doğrudan bireysel yarar ve çıkar ...