logo

CHP’nin 23 Nisan Etkinliğinde Çocuklar Doyasıya Eğlendi

Cumhuriyet Halk Partisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı münasebetiyle alternatif program düzenledi.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 96. yıl dönümü Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Örgütünün düzenlediği alternatif programla kutlandı.

Artvin Halit Paşa Kavşağında gerçekleşen programa çok sayıda vatandaş çocuklarıyla katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı İlyas Sahin, program öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 23 Nisan etkinlikleri kapsamında düzenlemek istediğimiz program için Artvin valiliğine, valilik önünde gerçekleştirmek istediğimize dair yazı gönderdik.

Çocuklarımızın hem rahat bir ortamda etkinliklerini yapması hem de trafik tehlikesi konusunda valiliğin önünün uygun olduğu için Valilik önünü istedik. Düz ve geniş bir ortamda çocuklarımız etkinliklerini yapsın istedik. Fakat valilik tarafından bize verilen cevap da bu alanı kullanamayacağımız söylendi.

Küçücük çocukların mutluluğuna engel olan zihniyeti buradan kınıyorum dedi.

Atatürk ve Türk Bayrak baskılı tişörtlerini üzerlerine giyen minikler alanda toplandılar. Dondurma ve pastaların dağıtıldığı, çocuklara yönelik ikramların olduğu, programda palyaçolar eşliğinde yüzler farklı motiflerle boyandı.

Saydı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program da günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Halkçı Liseli Elif Yılmaz yaptı. Yılmaz konuşmasında, Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının var olma veya yok olma savaşları içinde egemenliğini ilân ettiği tarih olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.

Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Bugünü milletçe büyük bir coşkuyla kutlamaktayız

23 Nisan, tarihimizin dönüm noktalarından biridir.

Milletimiz, egemenliğini, yurdumuzu ele geçirmek isteyen düşmanlara ve bunlarla işbirliği yapanlara karşı savaşarak kazanmıştır, Bu nedenle egemenliğimiz, ulusal varlığımızın başında gelir.

Bizler bu günde çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız Günümüz büyükleri, sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumunda ve sorumluluğundadır.

Bu, Ülkemize ve yarının büyükleri çocuklarımıza olan en temel görevimizdir.

Sözlerimi Atatürk’ün şu sözleriyle tamamlıyorum

Küçük hanımlar, küçük beyler!

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,

Yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız!

Memleketi asıl aydınlığa boğacak Sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,

Kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre Çalışınız.

Sizlerden Çok Şeyler Bekliyoruz

Ulu Önderinde söylediği gibi sizlerden çok şeyler bekliyoruz Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun dedi.

Son olarak ise kürsüye Halkçı Lisesi İl Başkanı Haluk Şirin çıktı.    Şirin konuşmasında, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiş bir gündür. Bugün bir yandan saltanatın kaldırılışı ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, bir yandan da savaşlar sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktadır. Ama günümüz Türkiye’sinde biz çocuklar görüyoruz ki bu ortamı yaşayamamaktayız. Ne çelişkidir ki bugün Türkiye’de içerisinde bulunduğumuz savaş ortamından bu tür şenlikler iptal edilmektedir. Bizlerin sizlere bir sözü var bu gördüğünüz alanı biz yönetmekteyiz bu alanda Terör yok, bu alanda İstismar yok, bu alanda hırsız yok, bu dünyayı biz gençlere verin bizler yönetelim sizler bu temiz dünyamızda daha rahat yaşayacaksınız. Bizim sesimize ses olun gücümüze güç olun birlikte daha adil daha temiz bir Türkiye kuralım. O kadar kötü durumdayız ki ülkemiz her gün bombalanmakta bunun haberini bile duymuyoruz, ülkemizde şehit haberlerinin ardı arkası kesilmiyor ülkemizde çocuklara tecavüz ediliyor bu çocuklar susturuluyor ve birileri işgal ettiği meclis koltuğundan bu tecavüzcülerin savunucusu oluyor, unutmayın çocukların rengi yoktur, bizleri ayrıştıramazsınız, bizleri kendi pis dünyasına çekmek isteyenleri engellemek için bizler buradayız. Adaletsizlik aramak için çok uzaklara gitmemize gerek yok kendi memleketimiz Artvin’imizde geçtiğimiz günlerde yapılan Cerattepe eyleminde sessiz kalamayan kardeşlerimiz için öğretmenlerine soruşturma açıldı. Buradan kayseri escort bayan sesleniyoruz o eyleme giden kardeşlerimiz kendi hür iradeleriyle gittiler bunun soruşturmasını yürütenlere sesleniyorum iktidar partisinin yaptığı siyasi mitinglere zorla götürülen köy okullarında okuyan kardeşlerimizin içerisinde bulundukları durumları da bu denli inceliyor musunuz? Biz gençler bunlar biliyoruz ve hesabını soracağımız yarınlara dimdik bir şekilde yürüyoruz. Bizler Mustafa Kemal’in askerleri olarak bunların peşini bırakmayacağız.

Atatürk ilke ve inkılaplarını yaşatacağız. Daha temiz yarınlarda, İstismarın, terörün, yolsuzluğun olmadığı günleri getirmek için çalışacağız ve Cumhuriyetin gerektirdiği seviyede ülkemizde yaşayacağımıza söz veriyoruz. 23 Nisan’da mehter marşı değil, Cumhuriyet marşları okuyoruz. Yolumuz Mustafa Kemalin yolu rehberimiz Bursa nutkudur” diyerek sözlerini tamamladı.

Programın devamında ise çocuk kürsüsü kurularak çocuklar özgürce düşüncelerin kürsüye çıkarak ifade ettiler. İlimiz deneyimli sunucularından Şakir Kara tarafından ise 7’den 70’e adam olacak çocuk programı gerçekleştirildi.

Pamuk Prenses örümcek adam etkinlikleri kapsamında boyama faaliyetleri düzenlendi. Miniklerin doyasıya eğlendiği programda Cerattepe’de madene hayır sloganları atılarak Artvin’de maden istemediği bir kez daha ifade edildi.

Share
628 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?