logo

CHP’li Bayraktutan Eylemini Sona Erdirdi

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Bayraktutan, Cerateppe’deki maden çıkarılmaması için yaptığı eylemi sonlandırdı. Bayraktutan, Artvin’de planlanan madencilik faaliyetini protesto amacıyla TBMM Genel Kurulu’nda dün başlattığı eylemine son vererek Meclis’ten ayrıldı.

 

CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan, geçtiğimiz Perşembe günü Saat 16.00’da başladığı Genel Kurul’dan 24 saat ayrılmama eylemine dün saat 16.00 itibarıyla son verdi. Bayraktutan’ı TBMM Dikmen Kapısı önünde Artvinliler Bekleyerek teşekkür ettiler.

Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetine karşı yaptığı eylemde Bayraktutan’a, eylemi süresince CHP’li milletvekilleri de ziyaret ederek destek verdi.

Bayraktutan, burada yaptığı açıklamada, Artvin Cerattepe’de gerçekleştirilmek istenen maden girişiminin hukuksuz olduğunu belirterek, mahkemenin “Rize İdare Mahkemesi’nin ÇED’i iptal etmiş olmasına rağmen ve yeni ÇED ile ilgili mahkeme bir karar vermemiş iken hukuksuz olarak maden girişiminde bulunulmak istenmektedir. Artvin’de maden çıkartılması bir kentin yok edilmesidir” dediğini kaydetti.

Bu mahkeme kararını tanımayarak hukuk dışı girişim başlatanları Türkiye gündemine taşımak istediklerini ifade eden Artvin Milletvekili Bayraktutan, “Sanıyorum başarılı olduk. Olay siyasi boyuttan öte bir kentin var olma yok olma mücadelesidir. 24 saat Türkiye’nin bilgisi oldu” dedi.

Yanında sabaha kadar CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın bulunduğunu ifade eden Bayraktutan, “Mahmut Tanal’a tahammül etmek zor ama ben tahammül ettim. Şaka bir yana beni yalnız bırakmadılar, sağ olsunlar” diye konuştu.

Dikmen Kapısında Karşılandı

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ı meclisin Dikmen kapısında Artvinliler karşıladılar. Ankara’da yaşayan Artvinliler, Milletvekili Uğur Bayraktutan’a teşekkür ederek, Artvin’de madenin çıkarılamayacağını ifade ettiler. Burada CHP Milletvekili Mustafa Balbay ile birlikte basın açıklamasında bulunarak, Artvin halkının madene dur diyeceğini söyledi.

Mustafa Balbay’da Artvin halkının direnişine destek verdiğini belirterek, Artvin’de madenin çıkarak doğa talanı yapılmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Milletvekili Bayraktutan, daha sonra İMC TV’de canlı yayın konuğu olarak yaptığı eylemin gerekçelerini açıkladı.

Share
619 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?