logo

CHP’de İstifalar Yaşanacak mı?

CHP Trabzon örgütü ve aday adayları isyan bayrağını çekti. Ön seçim kararı alınmadığı için Trabzon’da istifalar başladı. Benzer istifaların Artvin CHP örgütünde de başlayacağı iddia edildi. Bu iddiayı ise sol siyasetle bağlantısı olduğu bilinen Sözcü Gazetesi gündeme getirdi.

CHP’de hareketli günler yaşanıyor. CHP Genel Merkezi tarafından Artvin Milletvekili adayının Merkez Yoklaması ile belirleneceğine dair kararının ardından Artvin CHP’de büyük bir hareketlilik başladı. Önseçim kararı almayan CHP Genel Merkezi’nin kararı geriye alması için girişimlere başlayan önseçim isteyen CHP’liler, gerek genel merkez nezdinde gerekse de CHP İl Örgütü nezdinde yoğun çalışma başlatıldı. Çalışmaların yanı sıra CHP’lilerden bir bölümü Şavşat ve Borçka ilçelerinde parti binalarını kapatırlarken, bir bölümü ise CHP il binasında oturma eylemi başlattılar. CHP’lilerin bir bölümü ise CHP Genel Merkezi’nde genel başkan yardımcıları ile görüştüler. CHP’de gelişmeler bu şekilde devam ederken, Sözcü Gazetesi önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Bu iddiada CHP Artvin İl Örgütü’nden bazı isimlerin görevlerinden, üyelerin bir bölümünün ise toplu bir şekilde istifa edebileceklerini ileri sürdü. İşte bu iddianın gündeme getirildiği bu haber:

İl Başkanı, 18 ilçe başkanı ve 17 milletvekili aday adayı, Kadın Kolları Başkanı, Gençlik Kolları Başkanı ve mahalle temsilcileri görevlerinden istifa etti. CHP  Artvin’de de önseçim yapmıyor. Yerel seçimlerde belediyeyi kaybettikleri için Kılıçdaroğlu’nun en çok üzüldüğü il olan Artvin örgütünün de benzer bir çıkış yapabileceği belirtiliyor.

CHP’nin önemli ölçüde önseçimle aday belirleme kararına karşın bazı illerde kontenjan ve merkez yoklaması yöntemini benimsemesi örgütün tepkisine neden oldu. Özellikle Trabzon ve Artvin bu illerin başında geliyor.CHP Parti Meclis’i Trabzon’da kontenjan kullanılmasına karar verirken Artvin’de de merkez yoklaması kararı aldı. Tepkilerin sebeplerinden biri de Rize, Samsun ve Zonguldak’ta önseçim yapılırken Artvin ve Trabzon’da yapılmaması oldu.

Örgüt taleplerini CHP Genel Merkezi’ne birçok kez bildirdi. CHP Merkez Yönetim Kurulu ise anket yaptırdıkları ve anketlerde önde çıkan ismin mevcut milletvekili Volkan Canalioğlu olduğu gerekçesiyle aday belirleme yöntemini değiştirmeme kararı aldı.

Aday belirleme yöntemini içeren listeler Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildi ve kesinleşti. Artık bir yöntemde bir değişiklik olmayacağını gören Trabzon isyan etti.

Anketler Canalioğlu Diyor

CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, AKP’nin yaptırdığı anketlerde ve diğer anketlerde kendisinin açık ara farkla birinci çıktığını vurgulayarak şunları söyledi:

“İl Başkanı Genel Merkez’in kontenjan kararını değiştirdiğini söyleyerek toplumu yanlış bilgilendirmiştir. Şimdi de yaptığı bu hatadan kendini kurtarmak, birilerine yanaşmak için için böyle bir çıkış yapıyor. CHP Türkiye’yi kuran partidir. Biz böyle şeylere izin vermeyeceğiz. Ayrıca Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yaptığı çalışmaların bu tip davranışlarla heba edilemez. Hoşgörüyle düzelteceğiz. Göreceksiniz bir değil birkaç milletvekili ile TBMM’ye geleceğiz.’

Share
524 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?