logo

CHP Örgütü Önseçim İçin Bastırıyor

 

CHP Genel Merkezi’nin Artvin Milletvekili aday belirleme yöntemi olan Merkez Yoklaması Kararına tepki artıyor. CHP tabanın bu konuda tam anlamıyla ikiye bölünürken, bir grup Merkez Yoklaması kararına saygı duyarken, diğer grup ise adayın önseçimle belirlenmesi için yoğun çalışmada bulunuyor. Milletvekili adayının önseçimle belirlenmesini talep eden CHP’liler iki yönden çalışma gerçekleştirerek CHP Genel Merkezi’nin Merkez Yoklaması Kararı’ndan vazgeçmesine çalışıyorlar. CHP’de önseçim isteyenlerin bir grubu CHP İl Binasında önseçim nöbeti tutarak tepkilerini eylemsel anlamda dile getirirlerken, diğer bir grup ise Ankara’ya Genel Merkez’e giderek önseçim taleplerini CHP’nin kurmaylarına iletiyorlar. CHP’de önseçim beklentisi bu çalışmalar ile artarken, CHP Parti Meclisi’nin Merkez Yoklaması Kararı’ndan vazgeçip geçmeyeceği ise merak konusu.

Önseçim talebini CHP Genel Merkezi’ne ilettiler

Bir taraf genel merkezde görüşmeler yaparken diğer il binasında önseçim nöbeti tutarak Merkez Yoklaması kararının değişmesi için bastırıyor. CHP Genel Merkezi’nde görüşmelerde bulunmak üzere önseçim isteyen partililer tarafından belirlenen 15 kişilik grup CHP Genel Merkezi’nde görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’ya gittiler. Milletvekili aday adayları Oya Arkadaş ve Yusuf Kurt’unda aralarında bulunduğu 15 kişilik grup CHP Genel Merkezi’nde görüşmelerde bulunarak Artvin’in demokratik yapısı gereğince CHP’nin mutlak surette üye bazlı önseçim yapması talebini ilettiler. Bu amaçla görevlendirilen grup Ankara’da da iki grup halinde çalışarak CHP’nin önemli isimleri ile görüştüler. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Parti Örgütü, Örgüt Yönetimleri Ve Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Seyhan Erdoğdu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile görüşen CHP’liler örgütün taleplerini aktarmayı başardılar.

CHP Genel Merkezi’nde görüşmelerde bulunarak CHP’de önseçim taleplerini aktaran grup yaptıkları açıklamada; “ Biz CHP’nin Artvin Örgütünün demokratik yapısını Ankara’ya iletmek için buradayız. Bizim bir demokratik geleneğimiz var. Biz adayımızı parti olarak önseçimde belirlemek istiyoruz. Partimiz MYK’sının toplanarak Merkez Yoklaması kararını gözden geçirmesini ve kararı değiştirmesini talep ediyoruz. CHP’nin geleneği ve demokratik yapısı önseçim yapılmasını gerektirir. Biz buna inanıyoruz. Partimizin milletvekili adayının önseçimle belirlemesi durumunda seçimlerden çok daha güçlü çıkacağımıza inanıyoruz. Önseçim yapılması durumunda CHP’lilerin daha aşk ve şevkle çalışma yapacağına inanıyoruz. Önseçimden kimin adı çıkarsa çıksın CHP’nin bir bütünlük içerisinde çalışacağını düşünüyoruz. Bu düşüncemizi de görüştüğümüz isimlere aktardık. Biz CHP MYK’sının Artvin’e mutlu bir haber vermesini bekliyoruz. Biz bu taleplerimizi ilettik ve dönüyoruz. Kararın değişeceğine inanarak umutlu dönüyoruz” şeklinde konuştular.

Önseçim Nöbeti 3.günde sürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bazı Üyeleri Önseçim Kararı İçin Parti Binasında Sabahlamayı sürdürdüler. Önseçim nöbetinin 3.gününde de umutla CHP MYK’sının önseçim kararı almasını bekleyen grup, 11 Mart 2015 Çarşamba günü (dün) gece geç saatlere kadar sürecek olan toplantıdan çıkacak sonuca kilitlenmiş durumda. Önseçim nöbetinde son güne girilirken, MYK’nın nasıl bir karar vereceği ise merak konusu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Artvin’de 2015 Genel seçimleri için merkez yoklaması ile milletvekili adayını belirleme kararı almasının ardından başlayan gerginlik devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde il binasında yoğun katılımlı bir toplantı düzenleyen ve merkez yoklamanın saatlerce tartışılmış, bir sonuç çıkmayınca bir heyet kurularak genel merkeze çıkartma yapılmıştı. Buradan bir sonuç alamayan bazı CHP’liler bu kez soluğu yeniden il binasında almışlardı. Bu arada başka bir grup ise yeniden CHP Genel Merkezine doğru yola çıktı. CHP MYK toplantısından çıkacak olan sonuca kadar parti binasından ayrılmayacak olan CHP’liler sonucun önseçim olması için bütün cabalarını sarf ettiler. Parti binasında ikinci kez sabahlayan önseçim isteyen CHP’liler sandalyede uyumak zorunda kalıyorlar.

CHP Hopa eski İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş’ı sözcü seçen grubun ortak basın açıklaması şu yöndeydi. Amaçlarının isim değil örgütün birlikte hareket etmesidir denildi. Grup sözcüsü Fehmi Ustabaş yaptığı açıklamada; “Bilindiği gibi seçim atmosferine girildi. Biz CHP’li üyeler vatandaşlar ve halk olarak önseçim beklentimiz hep vardı. Parti meclisinden merkez ataması olarak bir karar çıktı biz bu karara tepki gösterdik. Öte yandan ilçelerimizle bir araya gelip Ankara’ya bir heyet gönderdik. Fakat bize ocu bucu denilerek engellemelere karşı karşıya kaldık.  Fakat Artvin’de ki ilçelerin birçoğunun ön seçimden yana olduğunu biliyoruz.

Bizim için önemli olan milletvekili kimin olacağı değil Artvin’de örgütlerin birlikte hareket etmesi konusunda alınan birliktelik kararı olmalıdır. Bunun içindir eylemlerimiz isteklerimiz haklı taleplerimiz” dedi.

Ustabaş açıklamasının devamında; “Şu anda üç gündür Artvin’deyiz. İki geceyi il başkanlığında sabahlayarak geçirdik. Şu anda Artvin’de tüm ilçelerden bireysel ve yönetim bazında genel merkeze çekilen fakslar var bilgiler var bunlarda bunlar bir şekilde genle başkana iletilmediği gözlemledik. Bunun için bu genel merkez genel başkanımıza sesimizi duyurmak için il başkanlığındayız. Birileri buna işgal dese dahi biz haklı talebimizi il binamızda yapıyoruz sokakta yapmıyoruz. Birileri bunu unutmasın biz sokakta partimiz için mücadele ediyoruz il binamızda da parti için demokrasi için mücadele etmek için bir birimize kenetlenmişiz. Bir grup 15 kişi şu anda Ankara’da bizde buradayız. MYK toplantımızın sonucuna kadar eylemimiz devam edecek. Umarım Artvin’de Cumhuriyet Halk Partisi iki sıfır yapmasını getiren bir karar gelir. Genel başkanımız yerel seçimlerin ardından en üzüldüğüm il Artvin demişti bu Belediyenin kayıpları herkes biliyor ki atamalardan dolayı olmuştur. 2019’da belediyeyi yeniden almak için “önseçim şart” diyoruz. Alınan kararın ardından herkes yeniden ilçelerine geri döner çalışmalarına devam eder” dedi.

Fehmi Ustabaş, ön seçim kararı alınmasa nasıl bir yol izleyeceksiniz sorusu üzerine; “biz bu partinin neferleriyiz. 15 sene ilçe başkanlığı yaptım geçen dönem ön seçime girdim seçilemedim yine partimde ilçe başkanlığıma döndüm şu an burada bulunan arkadaşlarımızdan aktif olmayanda olsa bile partisine ihanet edecek kimse yoktur.  Önseçim olması için bütün mücadelemizi vereceğiz ardından ise yeniden partimize çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde cevap verdi.

CHP’nin içerisindeki çekişmeden Ak Partinin 2-0 yapacağı söylentileri dolaşıyor sorusu üzerine ise Ustabaş, “Kesinlikle Cumhuriyet Halk Partililer AKP’ye oy vermez. Bunlar AKP tarafından üretilen senaryodur. AKP avucunu yalar, rüya görüyor. Bizim verdiğimiz mücadele şu ki Artvin tarihinde ön seçim sonrası oylarımız hep yükselmiştir” dedi.

.

Share
984 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?