logo

CHP Milletvekillerinden Karadeniz Çıkarması‏

Zonguldak’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla oluşturulan CHP heyeti temaslarda bulunmak ve termik santraller konusunda vatandaşlara destek olmak üzere Zonguldak iline gitti.

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında 19 Milletvekilinden oluşan CHP heyeti, Muslu ve Çatalağzı Beldelerinde yapılmak istenen yeni termik santrallere karşı direnen yöre halkına destek olmak üzere Zonguldak’ta bulunup vatandaşın mücadelesine destek verdi

Perşembe günü Muslu’da belediyede halkla buluşan CHP heyeti, Cuma günüde Zonguldak Belediyesi’ni ziyaretinin ardından basın toplantısı yaptı. Heyet öğleden sonra da Çatalağzı belediyesini de ziyaret etti.

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki heyette CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz, Şenal Saruhan, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İstanbul Milletvekilleri Gülay Yedekçi, Onursal Adıgüzel, Ali Şeker, Gamze İlgezdi, Eren Erdem, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Zonguldak Milletvekilleri Şerafettın Turpçu ve Ünal Demirtaş yer alıyor.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan; “Bölgedeki sorunları yerinde görmek ve yurttaşlarımızın direnişlerine destek vermek için CHP Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte bölgeye geldik. Cenneti tarif edenler adeta Karadeniz’in güzellikleri tarif eder. Ülkemizin bu doğa harikası bölgesini rahat bırakmıyorlar. Artvin’den Zonguldak’a kadar hemen hemen her İlimizde yaşanan toplumsal sorunlar var. Bakir güzellikleri yok etmeye çalışıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz’in güzelliklerinin yok edilmesine asla müsaade etmeyecektir. Aksine biz Karadeniz’in güzelliklerini dünyaya tanıtacağız.” ifadelerinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesi üzerine 19 milletvekili ile Muslu’ya geldiklerini belirten Ağbaba; “Türkiye’nin neresinde bir sorun varsa CHP olarak orada olmaya çalışıyoruz. Özellikle son dönemde çevre mücadeleleri veriyoruz. Çatalağzı’nda verilen mücadeleye de sonuna kadar destek vereceğiz. Zonguldak bizler için önemli bir kent. Her şekilde ilimizin yanında olacağız. Karadeniz’de birinci olduğumuz bir il Zonguldak ve bizler bunun farkındayız. Genel Başkanımızda farkında. Elimizden geleni Zonguldak için yapacağız.” Şeklinde konuştu.

“Hukuki Anlamda Da Gereken Desteği Vereceğiz”

CHP Zonguldak milletvekili Ünal Demirtaş; “Genel Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Kendisine ÇED toplantılarını ilettiğimizde hemen bir heyet oluşması noktasında bizlere görev verdi. Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba önderliğinde heyet oluşturduk. 20’ye yakın milletvekilimiz bu oluşuma destek verdiler. Huzurlarınızda sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Zonguldak halkı mevcut termik santrallere yenilerinin eklenmesini istemediklerini açıkça belirtmiş oldu. Çatalağzı beldesinde de ikinci bir ÇED toplantısı yapılacak. Mücadelemizi verip hukuki anlamda da gereken desteği vereceğiz” dedi. Devrek’te ki heyelan bölgesinin bayramda karşılaştıkları tablodan daha vahim bir hale geldiğini belirten Demirtaş; “Can kaybının olmamasına seviniyoruz. Ancak özellikle mülkiyetle ilgili sorun yaşayan vatandaşlarımız vardı. Gereken notları aldık. Genel Başkanımız tarafından o sürecin takip edildiğini ve her türlü desteği vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“Bu Kadar Termik Santral Dünya’nın Hiçbir Yerinde Yok”

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu; “Herhangi bir partiden ilk kez bu kadar sayıda milletvekilinin bir araya gelip Türkiye genelinde sorunlara parmak basıyor” ifadesini kullandı. Konuşulanların dışında gündem ile ilgili yorumda bulunarak toplumun seçim istemediğini ancak herhangi bir seçim durumunda da CHP olarak hazır olduklarının altını çizen Turpçu; “Hemşerilerimiz 77’den sonra ilk kez bizi birinci yaptılar ama beklediğimiz oyu alamadık. Bir an önce hükümet olmak isterdik. İlimizin çok büyük sorunları var. Basın mensuplarından rica ediyorum halkımızı daha çok aydınlatın. Bu sorunlar sadece Çatalağzı’nın ya da Muslu’nun sorunları değil. Dünyanın hiçbir bölgesinde bu kadar dar bir alanda bu denli termik santralin olduğu başka bir ülke yok” dedi.

 “Niyetleri Neymiş Gördük…”

Turpçu, “İstihdamdan kaynaklı sorunlarımızdan yararlanıp Zonguldak kömürünü kullanacağız diye geldiler ancak niyetleri neymiş gördük. 4’üncü santral şuanda yapılıyor. Yerli kömür kullanılmıyor. İlk özel şirket, sözüm ona sözleşmelerinde yerli kömürle ilgili maddeler var. İthal kömürle ilgili birinciyi bitirdi ve iki, üç, dört… Yetkililerde buna göz yumuyor. Bu kadar dar bir alanda bu kadar zehir… Yapılacak olan dördüncü santralin etkisi 30 km kadar uzanabiliyor. Düşününki Ulutan Barajı’nın oraya kadar ki menzil 22 km’dir. Mevcut teknolojiye de uymuyorlar. Gece o bölgeden geçtiğinizde baca gazlarıyla gündüz geçtiğinizdeki baca gazları arasında büyük farklar var. Bundan sonraki toplantılara Zonguldaklı vatandaşlarımızın da katılmasını istiyoruz” İfadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
698 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?