logo

CHP Milletvekilleri Cerattepe’de

ARTVİN Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı halkın verdiği mücadeleye bir destekte Karadeniz’in CHP’li milletvekillerinden geldi. Artvin’i ziyaret eden ve Cerattepe’de yaşanan olaylarla ilgili bilgi alan CHP heyeti adına konuşan Trabzon Milletvekili Haluk Peşken, maden faaliyetini önlemek ve Artvinlilere destek olmak için çaba göstereceklerini söyledi.

Artvin Cerattepe bölgesinde çıkartılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı Artvin haklının vermiş olduğu mücadeleye bir destekten CHP’li milletvekillerinden geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirilmesi üzerine Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Ordu Milletvekili Seyit Turan ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Cerattepe bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Artvin’e geldi.  Üzerlerine “Diren Karadeniz” yazılı tişörtlerle parti binasına gelen milletvekilleri daha sonra Cerattepe bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

Partililerce il binası önünde çiçeklerle karşılanan grup partililerle Cerattepe’de ki madene karşı verilen mücadele hakkında bir süre sohbet etti. İl binasında partililerle buluşan milletvekillerine Uğur Bayrakttan Artvin halkının verdiği mücadeleyi Anlattı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan; ihbar geldi giriyorlar diye 04.00’de kalktım. Bir ülke düşünün güneydoğuda olsak biz böyle bir ihbarda düşünürsünüz ki PKK şehir basıyor insanlar tedirgin olur. Artvin’in huzurunu bozdular. Biraz önce genel başkanımızda görüştüm kendisine konuyu anlattım Artvin’de üzücü olaylar olacak, bu üzücü olayları durduramıyoruz. 04.00’de bir telefon geldi 10 dakika içinde 75 araba yolu kapattı.

İnanılmaz bir şey bir anda insanlar yolu kapattı. Artvin’in tablosu şu; yukarda kim yan yana direniyor biliyormuşsunuz?. Haziran Hareketi, Ülkü Ocakları MHP, Halkevleri CHP, AKP’nin eski yöneticileri komple yan yana direniyorlar. Böyle bir tabloyu Türkiye’de göremezsiniz”. Meclisteki eyleminin uyarı eylemi olduğunu söyleyen Bayraktutan; 24 saat uyarı eylemiydi baktık olmayacak günlerce çıkmayacağım o parlamentodan bunun başka bir yolu yok dedi.

Daha sonra CHP’li grup yaklaşık 300 kişi eşliğinde Cerattepe bölgesine çıkarak hem nöbet eylemlerine destek verdi hemde bölgeyi incelediler. Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan CHP’li milletvekillerine Cerattepe bölgesinde çıkartılmak istenen madencilik faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Av. Bedrettin Kalın ise hukuksal süreci aktardı. Bu esnadan bölgede yaşayan köylülerin hayvanlarını heyetin içinden geçmesi renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

Pekşen, burada grup adına yaptığı açıklamada, Cerrattepe’de gördüklerinden ve duyduklarından sonra dehşete düştüğünü söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile kente geldiklerini ifade eden Pekşen, “Genel başkanımızın talimatıyla Karadeniz’de bu doğa katliamına ilişkin söylemlerin yükselmesiyle görevlendirilmiş Karadeniz milletvekilleri olarak önce Çamlıhemşin’deydik, şimdi de buradayız” dedi.

Pekşen, kentte gördüklerine inanmakta zorluk çektiğini de anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir hukuk adamı olarak Anayasanın 138’inci maddesi kabul edilemez bir şekilde nasıl görmezden gelindiği tipik bir durum almıştır. Burada yasaların sadece matbaacıyı bağladığı, dramatik bir dehşet durumu vardır. Anayasanın 138’inci maddesi, bir konuda yargılama yapılmış, kesin hükme  bağlanmışsa o yargı kararının bir daha arkasından dolanılmayacağını emreder. Anayasanın 56’ncı maddesi de çevreye ilişkin her türlü hakların, her yurttaş tarafından elde edilmesi, korunması ve kollanması görevi vardır.”

Artvin’de yaklaşık 25 yıldır hukuk mücadelesi verildiğini vurgulayan Pekşen,  ”Bunu  buraya gelene kadar, bu kadar dehşet boyutlarda olduğunu tahmin etmiyorduk. Bu anayasa hükmüne rağmen burada elde edilmiş olan güçlü yargı kararlarının, yargının kesin hükmüne rağmen nasıl kanuna karşı hile ile kamu bürokrasisi dediğimiz parti devletiyle dolanıldığını gördük. Parti devletinde bu işler böyle oluyor” diye konuştu. Pekşen, parti devletinde yasaların değil, partinin çıkarları ve kurallarının işletildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Hepinizin bildiği yargı mensuplarının da biz hukukçuların da gerçekten büyük üzüntü duyduğumuz bir başka gerçekte şu ki Türkiye’de yargıya güvenin yüzde 22’lere inmesinin sebeplerinden birisi de burasıdır. Daha önce yargının kesin hükme bağladığı, artık tartışılamayacak kadar, bir daha gündeme getirilmesi söz konusu olmayacak bir durum tekrar tekrar yasaya dolan yöntemleriyle ülkenin gündemine getiriliyor. Bu tipik bir anayasa suçudur. Bu tipik bir yüce divan suçudur. Burada  vermiş olduğunuz büyük mücadeleye bir  CHP Milletvekili heyeti olarak destek vereceğiz bu gerçeği, yüce parlamentoda ki bütün milletvekillerimize artık Artvin milletvekilimize beraber bizde taşıyacağız.”

Artvin’de büyük mücadele verildiğine işaret eden Pekşen, “Artvin’de çok onurlu bir mücadele vermişsiniz. Bu mücadeleniz yalnızca 76 milyonun değil bütün insanlığın mücadelesidir” diye konuştu.

Pekşen, bir hukukçu olarak büyük bir kaygı taşıdığını belirterek, ”Bu ülke adına çok hukuk mücadelesi verdim. Gerçekten son derece ağır sonuçları olan büyük problemlerle boğuştuk. Burada kinin insanlık adına büyük bir dram olduğunu söyleyebilirim. Bu bir insanlık dramı. Bu hepimizin utanacağı bu ülkede olmaması gereken kabus denecek bir durum” dedi.

Peşken Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyetlerinin bir proje olmadığını da savunarak konuşmasına şu sözlerle son verdi. ”Bu bir insanlık katliamı. Bunu Türkiye’nin taraf olmuş olduğu ne kadar uluslararası sözleşmelerden etkilenen kurum, ilgili yer varsa hepsine taşıyacağız. Ben sizleri CHP’nin kurumsal desteğini milletvekili arkadaşlarımla birlikte getirdim. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını ve desteğini getirdim. Hepinizi bu kısa görüşmede ayakta alkışlıyoruz. Bilin ki bundan böyle Uğur Bayraktutan ve siz çok değerli doğa dostlarının yanı başında siyasi ve hukuki destek olarak CHP ve parlamento olacaktır.”

Adem Güngor / 08Olay

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
843 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?