logo

CHP İl Başkanlığından Maden Açıklaması…

ana_resim_chp_maden

 

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Başkanlığı parti binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. 

Toplantıya CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt,  Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. CHP İl Başkanı Ali Yücel kurt yaptığı açıklamada, Artvin’de yayınlanmakta olan “Artvin Çoruh Postası” isimli gazetenin, 25 Şubat 2015 tarihli sayısında Ankara’da TBMM’de CHP Genel Sekreteri, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdal Aksünger, TBMM Enerji Komisyon Üyesi CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, TBMM Enerji Komisyonu Üyesi CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ve CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir, ortak bir basın açıklaması yaparak Artvin kamuoyu ile paylaştılar. Ortak basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

“Bir Algı Yaratılmak İçin Bizimle Röportajlar Yapıldığını Gördük

Söz konusu bizimle yapılan röportajların içeriği, yayınlanış biçimi ve kamuoyundaki algısı nedeniyle bir açıklama yapılması gerekli olmuştur. Bizlerle yapılan röportajların yayınlanmasından sonra ismi geçen gazete tarafımıza ulaştırıldığında, gazetenin bütün sayfalarının Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyeti ile ilgili olduğunu, bir algı oluşturulmaya çalışıldığını, “şartlı” da olsa bütün siyasi parti temsilcilerinin Cerattepe madenine “evet” demiş gibi gösterildiğini tespit ettik. Aşağıda imzası olan bizlerin oluşturulmaya çalışılan bu görüş ile bir ilgisi yoktur.

Cerattepe’de Karar Verecek Olan Artvin Halkıdır!

Öncelikle Artvin Cerattepe projesi ile ilgili karar verecek olan Artvin halkının kendisidir. Artvin Halkı Cerattepe projesi ile ilgili olarak 20 yıldır mücadele etmekte olup Artvin Halkının ikna olmadığı hiçbir çözüme CHP taraf olmayacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi 20 yıldır devam eden bu mücadelenin her zaman yanında olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Esasen çevre mevzuatımız da projelere halkın katılımının ve ikna edilmesinin sağlanmasına yöneliktir. Artvin halkı bu proje ile ilgili ikna edilmiş değildir, bizimde ikna edilmiş olma ihtimalimiz bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra Cerattepe projesi ÇED süreçleri ve yargılama süreçleri olan bir proje olup mahkemeler daha önce 2007 yılında ve son olarak 2013 yılında iptal kararları vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise yargı kararlarına herkes uymak zorundadır. Sözü geçen proje mahkeme kararı ile iptal edilmiş bir projedir. Bu durum röportajlarla, yanlı kişilerin beyanları ile algı yaratmakla aşılabilecek bir durum değildir. Hiçbir kişi veya kurumun beyanı bu durumu değiştiremez.

Röportajların Çarpıtılarak Yayınlanması Kabul Edilemez

Bunun dışında ismi geçen gazetenin bizlerle yapılan röportajının bir algı yaratmak amacıyla kullanılmaya çalışıldığı, bunun basın özgürlüğü dışında ve her türlü dürüstlükten uzak olduğu anlaşılmaktadır. Gazetenin bütün sayfalarının Cerattepe sorununa ayrılmış olması yapılan yayıncılığın normal bir gazetecilik olarak yorumlanmasının mümkün olmadığını göstermektedir. Açıkça maden şirketinin bir yayını haline gelen bu gazetenin ayrıca yapılan röportajları çarpıtması ise kabul edilemez bir durumdur.

Bizlerle yapılan röportajlar incelendiğinde açıkça görüleceği üzere 2-3 sayfa süren röportajlardan birer cümle cımbızlanarak alınmış, alınan cümle öncesinden ve sonrasından ayrılarak yazının bütünlüğünden koparılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisinin elbette madencilik politikası vardır ve bir bütün olarak madenciliğe karşı değildir. Madencilik politikamız yandaş olma ya da karşı olma şeklinde de kısırlaştırılabilecek bir görüş de değildir.

İktidarın Maden Yasası İle Madenlerimizi Uluslar Ötesi Tekellerin Ve İşbirlikçilerin Yağmasına Açmış Olduğu Bir Gerçektir!

Esasen siyasi iktidarın maden politikasının ulusal bir politika olmaktan çıktığı, ülke kaynaklarının, yeraltı zenginliklerimizin uluslar ötesi tekellerin ve yerli işbirlikçilerinin yağmasına açılmış olduğu bilinen bir durumdur. Ülke topraklarının yarısından fazlası maden ruhsatları ile yağmalanmışken bu madencilik politikasının ülke yararına olmadığı çok açıktır. Maden Kanununun bir sömürge yasası olduğu bu sektörün emekçileri tarafından da kabul edilmektedir.

Öyle ise Cumhuriyet Halk Partisinin bu şekilde bir madenciliğin yanında olması elbette beklenemez. Yine elbette ülkenin madencilik yapılması amacıyla bütün korunmaya değer alanlarının madencilik faaliyetine açılması da söz konusu olamaz. Bir faaliyetin yapılmasında kamu yararının nerede olduğu ayrıntılı olarak incelenmelidir.

Böylesi Bir Durumda Partimizin Ve Bizlerin Cerattepe’de Bir Madencilik Faaliyetinden Şartlı Da Olsa Madenden Yana Olmamız Asla Beklenemez.

Artvin şehir merkezinin hemen üzerinde yapılacak bir madencilik faaliyetinin kamu yararına olmadığı, Artvin merkezinde yaşayan 25.000 kişinin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının ihlal edileceği, 12 yıl sürecek bir maden işletmeciliğinden sonra tahrip edilmiş bir doğanın bırakılarak insanların sürgüne zorlanacağı, bu alandaki bir faaliyetin çevresel etkilerinin telafi edilemez nitelikte olduğu onlarca bilim adamı tarafından raporlarla anlatılmıştır.

Bilim insanları konunun önemini anlatmak için “ya Artvin ya maden” ikilemi ile karşı karşıya olunduğunu belirtmişlerdir. Böylesi bir durumda partimizin ve bizlerin Cerattepe’de bir madencilik faaliyetinden şartlı da olsa madenden yana olmamız asla beklenemez.

Partimiz TBMM çatışı altında Cerattepe projesi ile ilgili olarak defalarca soru önergesi, Araştırma Komisyonu kurulması önergesi vermiş, basın açıklamaları yapmış, bu konuyu sürekli gündemde tutmuş, parti olarak Artvin Halkının yanında durmuştur.

Sözü geçen gazetenin genel olarak madencilik ile ilgili beyanlarımızı Cerattepe projesine özgülemesi ve çarpıtılmış başlıklarla yanlı bir algı yaratmasını kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Artvin halkına saygı ile duyururuz.”

Ç.P.

Share
609 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?