logo

CHP İl Başkanı Kurt: Ülkeye Huzur ve Barış İçin CHP

Yücel Kurt: Bu seçim Cerattepe’nin Oylama Seçimi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ali Yücel Kurt, yerel basına 1 Kasım erken genel seçimleri öncesi ülke gündemiyle ilgili ve projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

24’üncü dönem Artvin Milletvekili olarak TBMM’de giden ve çalışmalarıyla taraflı tarafsız Artvin halkının oldu gibi ülke genelinde herkesin beğenisini toplayan Uğur Bayraktutan 26’inci dönemde Cumhuriyet Halk Partisi birinci sıra Artvin Milletvekili adayı olarak çalışmalarını sürdürdü. İl Başkanı Ali Yücel Kurt,  birinci sıra milletvekili adayı Uğur Bayraktutan ve ikinci sıra adayı Musa Ulutaşla birlikte yoğun bir çalışma periyoduna girdiler.

CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt 1 Kasım Genel seçimler öncesi il örgütünün yoğun bir mesai harcadığını söyledi. Kurt; “Milletvekili Adaylarımız ve il örgütümüz gezmedik, ilçe, dolaşmadık, köy, mahalle, çalmadık kapı bırakmadık. Bizim için ve ülkemiz için oldukça önemli olan bu geçimlerde projelerimiz kapı kapı dolaşarak vatandaşlarıma anlattık onların oylarına neden talip olduğumuzu projelerimiz anlatarak ifade ettik” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ali Yücel Kurt; “Güzel vaatlerimiz var. Güzel şeyler yapacağız eskiden derlerdi ki; CHP hep eleştirir, hiçbir öneri getirmez. Şimdi bizim bütün projelerimiz önce insan, önce birlik, önce Türkiye için” ifade etti.

Bu Seçim Bir Anlamda Da Cerattepe’nin Oylama Seçimidir

Ülkemizin oldukça önemli bir seçim geçireceğini söyleyen Kurt;” ayrıca bu seçim bir anlamda da Cerattepe’nin oylama seçimidir. Çünkü bekliyorlar seçimin sonucu bekliyorlar. Mahkeme kararı onu bekliyor kararın verilmesi için kaç aydır verilemedi. Ama biz buna hazırlıklıyız. Sonuç ne olursa olsun 3 Kasım’dan sonra Cerattepe’deyiz. İktidarda olalım olmayalım o boşlukta bu iktidar her şeyi yapa bilir”dedi.

‘400 Vekil Vermediniz Diye Yeniden Seçim İstediler’

Kurt konuşmasının devamında şunları dile getirdi: ”1 Kasım’da sandığa gideceğiz. Önce şunu düşüneceğiz. Biz 7 Haziran’da gitmiştik sandığa niye bizi bir daha seçime götürüyorlar. Nedeni şu? ‘Niye bana 400 milletvekili vermediniz’ millet vermiyor kardeşim siz de diyeceksiniz ki ‘madem öyle benden sana hiçbir oy yok’ diyeceksiniz. Hiç oy vermeyeceksiniz. Türkiye’de yeni bir çığır açıldı. Milletin iradesine saygı gösterin vatandaş gitti oyunu kullandı. Milli irade çıktı. Normalde buna göre hükümet kurulması lazım ama saraydaki zat buna izin vermiyor. ‘Kurma’ diyor hükümeti, O da korkudan kuramıyor. Şimdi onlara yetki vermeyin. Yeni bir hükümetin yolunu açalım. Birlikte güzel bir Türkiye’yi yeniden inşa edelim.

Ülkeye Huzuru Ve Barışı Getireceğiz’

Projelerimiz orda artık insanlarımız  kaynağı nerden bulacaksın diye sorgulamıyor. Emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücret net bin 500 lira, 800 bin kamuda çalışan taşeron işçisine kadro, her eve huzur, her eve bereket, taşımalı sistemi bitirip nerede öğrenci varsa oraya öğretmen gelecek.

‘Birinci Sınıf Demokrasiye Geçilecek’

Darbe anayasası değiştirilecek. Özgürlükçü, çoğulcu, güçler ayrılığı ilkesi ve hukukun üstünlüğünü öne alan yeni bir anayasa hazırlanacak. Siyasi partiler yasası, seçim yasaları ve 12 Eylül askeri yönetiminden kalan darbe yasalarının tümü değiştirilecek. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını esas alacak köklü bir yargı reformu yapılacak. Siyasi ahlak yasası çıkarılacak. ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılacak, medya özgürleştirilecek.

Yurtta Barış Dünyada Barış

Kutuplaşma ve ayrımcılığa son verilecek. Etnik kimliği, inancı ve yaşam tarzı ne olursa olsun tüm yurttaşlarımızın hak ve özgürlükleri güvence altına alınacak. Kürt sorunu, eşit vatandaşlık temelinde, TBMM zemininde şeffaf ve demokratik olarak işleyen bir yöntemle çözülecek. Eşitlik, dayanışma, demokrasi, inşa hak ve özgürlükleri ve çoğulculuk değerleri ile vatandaşlarımızın güveni ve rafa hım esas alarak rasyonel dış politikalar geliştirilecek. Komşularımızla iyi ilişkiler kurulacak barışın tesisi desteklenecek.

Üreten Ve Hakça Bölüşen Bir Ekonomik Düzen Kurulacak

Güvenli yatırım ortamı sağlanacak. Her yurttaş, insanca yaşayabileceği düzeyde gelir elde edecek.          Herkesin temel ihtiyaçlarının sosyal devletin güvencesi altında olduğu bir ekonomik düzen kurulacak. Ekonomi; yüksek katma değerli üretimi, yeniliği, çevreye duyarlılığı ve sürdürülebilirliği hedefleyen bir anlayışla yönetilecek. Eğitim reformu ve ekonomide yapı değişiklikler yapılacak. Türkiye orta teknoloji ve orta gelir tuzağından kurtarılacak.

Asgari Ücret Net Bin 500 Olacak

Asgari ücret üzerindeki vergi kalkacak.  Asgari ücret artışından kaynaklı sigorta ve işsizlik sigortası primlerinde herhangi bir artış yapılmayacak, işverene ek maliyet getirilmeyecek. Asgari ücret, her yıl, enflasyon farkı ve ekonomik iyileşmeye bağlı olarak artacak.

Taşeron İşçilik Sistemi Kaldırılacak

Kamuda, alt-işveren ve rödovans uygulamasına son verilecek, tüm taşeron işçiler kadrolu olacak. Tüm kamu çalışanları grevli toplu sözleşme hakkına kavuşacak.  Özerk yapıda bir İşçi Sağlığı ve iş Güvenliği Konseyi’ oluşturulacak. iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ücretlerini işverenden değil, oluşturulacak fondan alacak.

İsteyen Herkes Konut Sahibi Olacak

TOKİ’nin yapacağı sosyal konutlarda arsa ücreti alınmayacak, maliyet % 40 oranında düşecek. Ev sahibi olamayanlar, yaşı ve geliri ne olursa olsun, arsa maliyetsiz, peşinatsız, uzun vadeli kredi avantajıyla, aylık 277 TL taksitle ev sahibi olacak.

Üniversite Gençleri Desteklenecek

Maddi imkanları yetersiz olan tüm üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim bursu verilecek. Bir yıl içinde, en fazla iki kişilik odalardan oluşan, sıcak suyu ve geniş bant internet bağlantısı olan yeteri kadar yurt inşa edilecek. ihtiyacı olan tüm gençlere, ücretsiz yurt ve şehir içi ulaşım imkanı sağlanacak. YÖK kaldırılacak. Öğrenciler üniversitelerin yönetiminde söz sahibi olacak.

Emekliler Hak Ettiklerini Alacak

Emekliler, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye alacak. Emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payı kalkacak. Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek primi kalkacak. Emekliler arasındaki eşitsizliği giderecek İntibak Yasası derhal çıkarılacak.

Esnaf Ve Kobi’lerin Sorunları Çözülecek

Esnaf ve KOBİ’ler ödedikleri yıllık vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullanacak. Bilgi teknolojileri alanında yeni kurulan şirketler 3 yıl boyunca gelir vergisinden muaf olacak. Bağ-Kur prim borcu olan esnaf sağlık hizmeti almaya devam edecek. Organize Sanayi Bölgeleri içinde Meslek Eğitim Merkezleri ve Meslek Liseleri açılacak. Çırak ve kalfaların SGK primleri devlet tarafından ödenecek. Bağ-Kur’lu olanlar, diğer sigortalılar aynı sürede emekli olabilecek ve aynı maaşı alacak.

Çiftçi Desteklenecek.

Tarım sektöründe çalışanların sosyal güvenlik primleri, 30 yaşına kadar devlet tarafından desteklenecek. Teşvik edilecek tarım ürünleri önceden açıklanacak. Başka geliri olmayan çiftçiye, hane başına, asgari ücret düzeyinde gelir garantisi sağlanacak. Aile işletmeleri ve küçük çiftçilerin ürünlerini doğrudan tüketicilere satmalarını sağlayacak kurumsal düzenlemeler yapılacak. Geçici tarım işçilerinin sosyal güvenliği devlet tarafından sağlanacak. Çiftçi mazotu 1,80TL’ye alacak.

İşsizlik Bitecek

iş yaşamında güven ve istikrar ortamı sağlanacak, her yıl 1 milyon yeni iş imkanı yaratılacak. Merkez Türkiye projesi ile kademeli olarak 2 milyon 200 bin insanımıza istihdam sağlanacak. 800 bin işsizimize, istihdam garantili, 9-12 aylık eğitim kursları verilecek. Kurs boyunca asgari ücret karşılığında ödeme yapılacak. 200 bin üniversite mezununa bilişim ve girişimcilik eğitimleri verilerek iş sahibi olmaları sağlanacak. Organize Sanayi Bölgeleri’nde yatılı okullar kurarak nitelikli ara eleman sorunu çözülecek, gençlerimize OSB’lerde iş garantili eğitim verilecek. Tarım reformu ile her köye bir ziraat mühendisi ve/veya veteriner atanacak. Atanamayan 350 bin öğretmenin tamamının ataması yapılacak. İşsizlik sigorta fonundan yararlanma koşulları kolaylaştırılacak.       Hedefimiz, bu ülkede yaşayan herkesin alın teriyle çalışarak geçimini sağlaması, refahtan faydalanmasıdır. Buna rağmen değişik nedenlerden dolayı çalışamayacak yurttaşlarımız için. Aile Sigortası uygulaması hayata geçirilecek, bu ülkede aç ve açıkta insan kalmayacak.

Aile Sigortası uygulamasıyla mevcut sosyal yardımlar iki katına çıkarılacak. Aile Sigortası’yla hiçbir hanenin geliri aylık 720TL’nin altında olmayacak. Ayrıca ailede; hamile kadın, çocuk, yaşlı, askerde olan genç ve engelli olma durumuna göre ek ödemeler yapılacak.

20 milyon yoksula, sosyal devlet olmanın gereğinden doğan bir hak olarak sosyal destek verilecek.

Önce Türkiye Çağdaş Bir İmar Kanunu Yapılacak

Kentsel büyüme değil, kentsel iyileştirme temel alınacak. İmar mevzuatı, uluslararası standartlarla uyumlu olacak.         Yapılaşma, güçlendirme ve altyapı konularındaki yönetmelikler yeni İmar Kanunu’nun kapsamına alınacak.          Yeni İmar Kanunu’nda, enerji tasarrufuna, çevre korumasına, açık alanların geliştirilmesine önem verilecek. Kentlerin risk, değer, yoksulluk, yoğunluk, siluet haritaları hazırlanacak.

Tasarımlar Yenilikçi Ve Yaratıcı Olacak

Parsel bazında yapılaşma yerine yapı adası bazında yapılaşma esas alınacak. Tasarımcıların ve tüm paydaşların bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabileceği Anadolu Tasarım Atölyeleri (ATA) kurulacak. Anadolu Tasarım Atölyelerinde, Uyumlu Bina, Yeşil Bina, Yaşayan Sokak, Bizim Mahalle gibi projeler hayata geçirilecek.

Yerinde Dönüşüm İlkesi Uygulanacak

Kentsel dönüşümde yerinde dönüşüm ilkesi ile hareket edilecek. Yer değiştirmenin kaçınılmaz olduğu durumlarda yurttaşların kayıpları tazmin edilecek. Kentsel dönüşüm projelerinde Sosyal Etki Değerlendirme (SED) raporları zorunlu kılınacak. Dönüşümün finansmanını sağlamak üzere ‘Kentsel Dönüşüm Fonu kurulacak. Kentsel dönüşümde uzlaşmacı bir yaklaşım benimsenecek. Kentsel dönüşüm, kent sakinlerinin refah düzeyini artıracak şekilde yapılacak. Kentsel dönüşümde, yetki yerel yönetimlere verilecek. Yurttaşlarımız, kendi seçtikleri temsilciler aracılığıyla, kentsel dönüşüm projelerinin karar süreçlerine katılabilecek.

Kentsel Dönüşümde Riskli Bölgeler Öncelikli Olacak

Afet riski taşıyan alanlardaki kentsel dönüşümle ilgili mevzuat yeniden düzenlenecek. Deprem riski taşıyan alanlarda, kentsel dönüşüm, yurttaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye atmadan gerçekleştirilecek, güvenli konutlar üretilecek. Riskleri azaltmak için yerel yönetimlerle birlikte ‘sakınım planları’ hazırlanacak.

Kadınların Toplumsal Hayata Katılımı Kolaylaştırılacak

Her mahalleye kreş, yaşlı ve hasta bakım evleri kurulacak; bu şekilde kadınların çocuk, hasta ve yaşlı bakımı sorumlulukları paylaşılarak sosyal hayata katılımları kolaylaştırılacak. Evde destek ve bakım hizmetleri, gündüz bakımevleri, yaşam evleri, yaşlı kulüpleri ve evlere sıcak yemek hizmetleri hayata geçirilecek. Evde yaşlılara bakan aile üyeleri için sosyal, psikolojik ve finansal destek sistemleri oluşturulacak. Ekonomide ve toplumsal hayatta kadınlara daha fazla yer açmak ve ayrımcılığı önlemek için teşvik politikaları geliştirilecek. Çalışma hayatında kadına yönelik ayrımcılıkla mücadele edilecek. Tarım, ev hizmetleri, evden çalışma gibi kadının yoğun çalıştığı alanlar kayıtlı hale getirilecek. Bu alanlar, sosyal güvenlik kapsamına dahil edilerek kadınların sigortalı olması sağlanacak.

Kadına Şiddet İnsan Hakkı İhlali Olacak

Acil eylem planı ile’kadına şiddet’, öncelikli sorunlar içine alınacak. Ücretsiz danışmanlık, psikolojik destek ve yasal yardım veren danışma merkezleri kurulacak. Sığınma evi bulunmayan belediyeler, şiddet mağduru kadınların, başka bir bölgedeki sığınma evinden destek alabilmesi için gereken hizmeti vermekle yükümlü olacak.

Kadın-Erkek Eşitliği Genel Müdürlüğü kurulacak. Şiddet mağduru kadınlara, barolarla iş birliği içinde, 7 gün 24 saat hukuki destek verilecek.”

Biz CHP Olarak Varız

Kurt konuşmasının son bölümünde ise; ”Her vatandaşımızın derdine derman olacağız. Genç, dinamik, geleceğe umutla bakan, halkına güvenen, halka güven veren kadrolarımızla hazırız. Gerçekçi programımızla bu güzel ülkeyi ayağa kaldırmaya geliyoruz. Çünkü biz diyoruz ki; Önce insan. Önce birlik. Önce Türkiye” ifadelerini kullandı.

Share
363 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?