logo

Che Guevara’ya yüklenmek doğru mu?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Che Guevara’nın felsefesini ve dünya görüşünü benimsemem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi asla küçümsenemez.

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz Che Guevara tüm dünyada solun bayrak şahsiyetidir.

Ömrü Amerikan emperyalizmi ile mücadele içinde geçmiş ve hayatını da bu mücadelede kaybetmiştir.

Hayatını bir dava uğrunda kaybeden kimseye (bu dava batıl bile olsa) çakma kahraman demek çok yanlıştır. Kendi hak bildiği davası uğruna ölen kişiye öldükten sonra bile samimiyet testi uygulamaya çalışmak kimsenin haddi olmamalı.

Che Guevara’nın felsefesini ve düşüncesini sevmem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi küçümsenemez.

Hem sol düşüncenin eleştirilecek o kadar çok lideri var ki Che Guevara’ya sıra bile gelmez. Mesela Stalin ve Kızıl Kmerlerin lideri Pol Pot ile Che Guevara’yı aynı kefeye koymak imkansız. Che Guevara sınırlı sayıda infazlar yapmış olsa da Stalin ve Pol Pot gibi genel katliamlar asla yapmamıştır.

İsmail Kahraman Che Guevara gibi solun sempatik ve bayrak şahsiyeti ile uğraşmak yerine bu ülkenin yetiştirdiği Che Guevara’dan daha samimi ve gözü pek kahramanların tanıtımını yapsın. 15 Temmuz darbe gecesi sıradan insanların nasıl şaha kalktığını ve şehadet şerbetini içtiğini anlatsın.

Hem Che Guevarayı eleştirmek ona sempati duyan gençlere ulaşmayı onlarla iletişim kurmayı zorlaştırır. Bu nu da göz önüne almak lazım.

Share
365 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İslam Toplumunda Şerait-i Sulhiye (Toplumsal Barış Şartları)

  29 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İslam toplumunda sulh şartları yani toplumsal barışın sağlanmasının şartları, zekatın farz kılınması, faizin haram kılınması ve faizsiz borç vermenin teşvik edilmesidir. Kapitalizmi ise ayakta tutan faizdir. Faizin kaldırılması ile  kapitalist sistem de çökecektir. Bu söylediklerimiz Risale-i Nur Külliyatında şu veciz cümle ile ifade edilmektedir; “Vücub-u zekât ve hurmet-i ribâ, karz-ı hasen şerâit-i sulhiyedir. Şu ribâ taşını altından çeksen, şu zâlim medeniyet kasrı çökecektir.” Vücub-u zekât: Zekatın farz olması Hurmet-i ribâ: Faiz yasa...
 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...