logo

Che Guevara’ya yüklenmek doğru mu?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Che Guevara’nın felsefesini ve dünya görüşünü benimsemem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi asla küçümsenemez.

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz Che Guevara tüm dünyada solun bayrak şahsiyetidir.

Ömrü Amerikan emperyalizmi ile mücadele içinde geçmiş ve hayatını da bu mücadelede kaybetmiştir.

Hayatını bir dava uğrunda kaybeden kimseye (bu dava batıl bile olsa) çakma kahraman demek çok yanlıştır. Kendi hak bildiği davası uğruna ölen kişiye öldükten sonra bile samimiyet testi uygulamaya çalışmak kimsenin haddi olmamalı.

Che Guevara’nın felsefesini ve düşüncesini sevmem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi küçümsenemez.

Hem sol düşüncenin eleştirilecek o kadar çok lideri var ki Che Guevara’ya sıra bile gelmez. Mesela Stalin ve Kızıl Kmerlerin lideri Pol Pot ile Che Guevara’yı aynı kefeye koymak imkansız. Che Guevara sınırlı sayıda infazlar yapmış olsa da Stalin ve Pol Pot gibi genel katliamlar asla yapmamıştır.

İsmail Kahraman Che Guevara gibi solun sempatik ve bayrak şahsiyeti ile uğraşmak yerine bu ülkenin yetiştirdiği Che Guevara’dan daha samimi ve gözü pek kahramanların tanıtımını yapsın. 15 Temmuz darbe gecesi sıradan insanların nasıl şaha kalktığını ve şehadet şerbetini içtiğini anlatsın.

Hem Che Guevarayı eleştirmek ona sempati duyan gençlere ulaşmayı onlarla iletişim kurmayı zorlaştırır. Bu nu da göz önüne almak lazım.

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...