logo

Che Guevara’ya yüklenmek doğru mu?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Che Guevara’nın felsefesini ve dünya görüşünü benimsemem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi asla küçümsenemez.

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz Che Guevara tüm dünyada solun bayrak şahsiyetidir.

Ömrü Amerikan emperyalizmi ile mücadele içinde geçmiş ve hayatını da bu mücadelede kaybetmiştir.

Hayatını bir dava uğrunda kaybeden kimseye (bu dava batıl bile olsa) çakma kahraman demek çok yanlıştır. Kendi hak bildiği davası uğruna ölen kişiye öldükten sonra bile samimiyet testi uygulamaya çalışmak kimsenin haddi olmamalı.

Che Guevara’nın felsefesini ve düşüncesini sevmem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi küçümsenemez.

Hem sol düşüncenin eleştirilecek o kadar çok lideri var ki Che Guevara’ya sıra bile gelmez. Mesela Stalin ve Kızıl Kmerlerin lideri Pol Pot ile Che Guevara’yı aynı kefeye koymak imkansız. Che Guevara sınırlı sayıda infazlar yapmış olsa da Stalin ve Pol Pot gibi genel katliamlar asla yapmamıştır.

İsmail Kahraman Che Guevara gibi solun sempatik ve bayrak şahsiyeti ile uğraşmak yerine bu ülkenin yetiştirdiği Che Guevara’dan daha samimi ve gözü pek kahramanların tanıtımını yapsın. 15 Temmuz darbe gecesi sıradan insanların nasıl şaha kalktığını ve şehadet şerbetini içtiğini anlatsın.

Hem Che Guevarayı eleştirmek ona sempati duyan gençlere ulaşmayı onlarla iletişim kurmayı zorlaştırır. Bu nu da göz önüne almak lazım.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ya Bunlar Artvin Halkı İle Adeta Dalga Geçiyorlar

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yaklaşık bir aydır derin bir sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri ile yıllardır savundukları maden karşıtlığının tam tersini yaparak madenle doğrudan ve dolaylı olarak iş yaptığı için il başkanlarını aday yaptırmayan CHP, yine ortaya çıktı. Biran da imza kampanyaları, meclis ziyaretleri falan. Değerli okurlarım resmen Artvin halkının aklı ile dalga geçiliyor. Artvinliler ile dalga geçiliyor. Artvinlilerin çevre hassasiyeti resmen kullanılıyor. Yazmayacağım dedim ama yazmadan duramıyorum. Beni resmen çileden çıkardılar. Bir ay...
 • Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Şu an seçim olsa; AK Parti: % 44,9, CHP: % 23,7, MHP: % 10,6, HDP: % 9,1, İyi Parti: % 2,7, Diğer: % 2,2, Cevapsız: % 2,0, Kararsız: % 2,1, Geçersiz/İptal: % 0,7, Sandığa gitmeyecek: % 2 Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana. AK Parti - MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor. CHP - HDP ittifakı % 33 gibi. İyi Parti % 3 bile değil. Diğer Partiler % 2, Bağımsız % 2, kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1. Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuç...
 • Ayyuka çıkmak

  16 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Halk arasında çok kullanılan bir kelime ya da kelime grubunun, araştırıldığında ne kadar yüksek bir ilmi derinliğe sahip olduğu anlaşılabilir. Bunlardan biri de ayyuka çıkmak tabiridir. Ayyuka çıkmak, haddinden fazla büyüyen olaylar için kullanılır. Mesela "Rezalet ayyuka çıktı!" denir. Yani haddinden fazla büyüdü. Ayyuk kelimesinin Arapça, Yunanca veya Türkçe kökenli olduğu ile ilgili farklı görüşler vardır. 1."Ayyuk" (عيّوق) bir yıldız ismi. Arapça bir kelime. Dünyaya yaklaşık 2000 ışık yılı mesafede olan Auriga (arabacı) tak...
 • Bankalar ne zaman kaldırılacak?

  14 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Emek piyasasındaki aracılar (taşeron) kaldırılıyor; *Sermaye piyasasındaki aracılar (bankalar) ne zaman kaldırılacak ? *Elektrik piyasasındaki aracılar (dağıtım şirketleri) ne zaman kaldırılacak ? *Tarım piyasasındaki aracılar (tüccar ve haller) ne zaman kaldırılacak ? Bu örnekler artırılabilir ama bunlar sembol ve baskın örneklerdir. Bu aracılar kaldırılırsa diğer ufak tefek aracılar da kaldırılır....