logo

Che Guevara’ya yüklenmek doğru mu?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Che Guevara’nın felsefesini ve dünya görüşünü benimsemem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi asla küçümsenemez.

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz Che Guevara tüm dünyada solun bayrak şahsiyetidir.

Ömrü Amerikan emperyalizmi ile mücadele içinde geçmiş ve hayatını da bu mücadelede kaybetmiştir.

Hayatını bir dava uğrunda kaybeden kimseye (bu dava batıl bile olsa) çakma kahraman demek çok yanlıştır. Kendi hak bildiği davası uğruna ölen kişiye öldükten sonra bile samimiyet testi uygulamaya çalışmak kimsenin haddi olmamalı.

Che Guevara’nın felsefesini ve düşüncesini sevmem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi küçümsenemez.

Hem sol düşüncenin eleştirilecek o kadar çok lideri var ki Che Guevara’ya sıra bile gelmez. Mesela Stalin ve Kızıl Kmerlerin lideri Pol Pot ile Che Guevara’yı aynı kefeye koymak imkansız. Che Guevara sınırlı sayıda infazlar yapmış olsa da Stalin ve Pol Pot gibi genel katliamlar asla yapmamıştır.

İsmail Kahraman Che Guevara gibi solun sempatik ve bayrak şahsiyeti ile uğraşmak yerine bu ülkenin yetiştirdiği Che Guevara’dan daha samimi ve gözü pek kahramanların tanıtımını yapsın. 15 Temmuz darbe gecesi sıradan insanların nasıl şaha kalktığını ve şehadet şerbetini içtiğini anlatsın.

Hem Che Guevarayı eleştirmek ona sempati duyan gençlere ulaşmayı onlarla iletişim kurmayı zorlaştırır. Bu nu da göz önüne almak lazım.

Share
243 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beyaz Gelinliğin Tarihi (Osmanlı’da)

  22 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Osmanlı'da ilk beyaz gelinlik giyen, Sultan 2. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'dır. II. Abdülhamid beyaz gelinliği Avrupa’da katıldığı bir düğünde görmüştü. II. Abdülhamid’in kızı Naime Sultan, 1898’de Gazi Osman Paşa’nın oğlu Kemalettin Paşa ile evlenirken babasının önerisiyle beyaz gelinlik giydi. Böylece Osmanlı’da beyaz gelinlik giyen ilk kadın oldu. Gelinliğini ise elbette Padişah’ın ve tüm Osmanlı’nın modacısı Jean Botter yaptı. O güne kadar işlemeli, nakışlı ve genelde kırmızı renkli gelinlikler giyiliyordu. II. Abdülh...
 • Muhtarların Görev, Yetki ve Sorumluluklarını Biliyor muyuz?

  22 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye’de Muhtarlar Günü kutlandı. Kutlamalar dolayısıyla Artvin Valisi Ömer Doğanay, muhtarlara bir de yemek verdi. Yemeğe bende katıldım. Muhtar değilim ama basın mensubu olarak bu yemekte yer aldım. Valimiz ile aslında sık sık özel sohbetlerde bir araya gelmemize rağmen bir türlü haberlere katılamıyordum, bu sefer katılalım dedik. İyi de yapmışız. Gerçekten sıra dışı bir Valimiz var. Valimiz tam bir devlet adamı. Devlet ciddiyetini her yerde korumanın yanı sıra devletin şevkatlı elini de gösteren bir kişilik. Ken...
 • Marksizmin Ekolleri (Mezhepleri)

  21 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: *Marksizm, bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. *Leninizm işçi sınıfını odak noktası olarak kabul eder. *Maoizm’de Çinde işçi sınıfı olmadığı için köylüler işçi sınıfı yerine konmuştur. *Cheizm’de İşçi ve köylü sınıfı birlikte hareket eder. *Marksizm’in bu ideolojileri İslamdaki mezheplere benziyor. İslam bir tane olduğuna göre mezhepler niye var diyenler, Marksizmdeki bu farklı ideolojileri ...
 • İki Röportajla İSME Dosyasını Kapatıyorum

  19 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere Bodrum’da düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nda düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) de gerçekleştirdiğimiz röportajlardan bir bölümünü yayımlamıştım. Şimdi son iki röportajla İSME 2017 dosyasını kapatıyorum. Bu röportajlardan biri alanında ülkemizin aranılan akademisyenlerin Prof. Dr. Hürriyet Akdaş hocanın açıklamalarını içeriyor. Bir diğeri ise ise iş dünyasından iki röportajı içeriyor. Yine her zaman olduğu gibi yorumsuz bir biçimde sizlere aktarıyorum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim G...