logo

Che Guevara’ya yüklenmek doğru mu?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Che Guevara’nın felsefesini ve dünya görüşünü benimsemem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi asla küçümsenemez.

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz Che Guevara tüm dünyada solun bayrak şahsiyetidir.

Ömrü Amerikan emperyalizmi ile mücadele içinde geçmiş ve hayatını da bu mücadelede kaybetmiştir.

Hayatını bir dava uğrunda kaybeden kimseye (bu dava batıl bile olsa) çakma kahraman demek çok yanlıştır. Kendi hak bildiği davası uğruna ölen kişiye öldükten sonra bile samimiyet testi uygulamaya çalışmak kimsenin haddi olmamalı.

Che Guevara’nın felsefesini ve düşüncesini sevmem mümkün değil, ama batıl da olsa davasındaki samimiyeti bu uğurda ölmesi küçümsenemez.

Hem sol düşüncenin eleştirilecek o kadar çok lideri var ki Che Guevara’ya sıra bile gelmez. Mesela Stalin ve Kızıl Kmerlerin lideri Pol Pot ile Che Guevara’yı aynı kefeye koymak imkansız. Che Guevara sınırlı sayıda infazlar yapmış olsa da Stalin ve Pol Pot gibi genel katliamlar asla yapmamıştır.

İsmail Kahraman Che Guevara gibi solun sempatik ve bayrak şahsiyeti ile uğraşmak yerine bu ülkenin yetiştirdiği Che Guevara’dan daha samimi ve gözü pek kahramanların tanıtımını yapsın. 15 Temmuz darbe gecesi sıradan insanların nasıl şaha kalktığını ve şehadet şerbetini içtiğini anlatsın.

Hem Che Guevarayı eleştirmek ona sempati duyan gençlere ulaşmayı onlarla iletişim kurmayı zorlaştırır. Bu nu da göz önüne almak lazım.

Share
314 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...
 • Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü

  17 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak. ...
 • Bir Zamanların Terörle Anılan İlçesi Çukurca Huzurun ve Güvenin Adresi Olmuş

  16 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldığımızı dün yazdığım köşe yazımda belirtmiştim. Hakkari gezimiz ikinci günü ile devam ederken müsaadenizle bugün ki yazımı da Hakkari izlenimlerine ayırmak istiyorum. Bu konuyu neden bu kadar önemsediği...