logo

Cezaevi Ardanuç’a İlaç Olacak


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla Ardanuç ilçesine açık cezaevinin müjdesini verdi. Bu müjde ile ilgili haber kamuoyu ile paylaşılırken bende tesadüf üzeri Ardanuç ilçesine bir iş nedeniyle ziyarette bulundum. Açık cezaevinin ihalesinin yapılmasının yansımalarını açık bir şekilde gördüm. Yaptığım değerlendirmelerim sonucunda ilçe halkına bir moral geldiğini gördüm.

Önce o haberi sizlerle paylaşayım sonra yorumlarımı yapayım. İşte o müjdeli haber:

“Bir süredir takip edilen Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapım ihalesi 17 Mart’ta gerçekleştirildi. Ardanuç böylelikle bir önemli kuruma daha kavuşmuş oluyor. Bu ihalenin yapımı ile birlikte Ardanuç ilçesinde birkaç yıl önce kapatılan Adliye’nin de yeniden kazandırılmasının yolu açılmış oldu.

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’dan bir büyük müjde geldi. Ardanuç ilçesinde birkaç yıldır takip edilen Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapım ihalesi için gösterilen çabalar netice verdi. Ardanuç halkının da yardımlarıyla Adakale Bölgesinde alınan arazinin üzerine inşa edilecek olan 150 mahkum kapasiteli Açık Cezaevi ve lojmanların yapım ihalesi 17 Mart 2017 Cuma günü gerçekleştirildi. Çıkartılan KHK Kapsamında yapımına karar verilen ve ihalesi gerçekleştirilen Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapımı ihalesinin yapım süresi yer tesliminin ardından 400 gün olarak belirtilirken ihalenin sonuçlandırılmasının ise Mart ayı sonunun bulması bekleniyor. Önümüzdeki Nisan ayının başında ihaleyi alan firma ile yapılacak sözleşmenin ardından yer teslimi yapılacak ve inşaatın temel kazı çalışmalarına başlanılacak. 400 günde tamamlanması beklenen cezaevinin Adakale Bölgesinde bir bölümü Ardanuç halkının katkılarıyla alınan 8 Bin 256 metre karelik alan üzerine kurulacağı öğrenildi.

Ardanuç halkının bir süredir beklediği müjdeli haberi AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla verirken, Ardanuç ilçesinde bir önemli kurumun daha kazandırılmasının sevinci yaşanıyor. AK Parti Artvin Milletvekili Kışla, yaptığı açıklamada, birçok engellemelere karşın projeyi yakından takip ettiklerini ve çıkartılan KHK kapsamında da yapım kararı alınan cezaevi projesinin Ardanuç ilçesinin sosyo ekonomik hayatına büyük kazanımlar sağlayacağını söyledi. Vekil Kışla konuya ilişkin açıklamasında; “Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapımı işini birkaç yıldır takip ediyorduk. Adakale bölgesinde Ardanuç ilçesi sınırlarında bir arazi tespit edilmişti. Arazinin bir bölümünün kamulaştırma bedeli için çıkan sıkıntılar Ardanuç halkının maddi destekleriyle çözülmüştü. Ardanuç ilçesine kazandırmak istediğimiz bu önemli projeye maalesef ki oldukça fazla engelleme çabaları da oldu. Bizler ilçemize böylesine güzel bir projeyi kazandırmaya çalışırken bir kesimde projeyi engellemenin peşine düşmüşlerdi. Çok şükür ki bu engelleme çabaları sonuç vermedi. Çıkartılan KHK kapsamında projenin gerçekleştirilmesine karar verildi ve ihale kararı alındı. Ardanuç ilçemiz için bu son derece önemli hizmet için her türlü alt yapı hazırlandı. Bakanlıkça projenin yapım ihalesi gerçekleştirildi. Cezaevinin yanı sıra 70 yakın lojmanın da yapımı gerçekleştirilecek. Cezaevi 150 mahkum kapasiteli olacak. Bölge cezaevi şeklinde düşünülüyor. Cezaevinin 100’e yakın da çalışanı olacak. 20 Milyon TL’lik bir yatırım. Cezaevinin tamamlanması ile birlikte ilçede ciddi bir hareketlilik kazandırılmış olacak. İlçenin sosyo-ekonomik hayatına ciddi katkılar sağlayacak olan bu projeyi Ardanuç ilçemize kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Ciddi ve ısrarlı çabalarımın neticelendirilmiş olması beni mutlu etti. Ardanuç halkına verdiğimiz bu sözü tutmanın gururunu taşıyorum. Bu öylesine bir yatırımdır ki aynı zamanda bir süre önce kapatılan Ardanuç Adliyesi’nin de yeniden açılması içinde ciddi bir adım niteliği taşıyor. Biz adeta iğne ile kuyu kazdık. O denli engelleme çabasına rağmen Ardanuçlularında desteği ile projeyi ihale ettirdik. Ardanuç’umuza, Artvin’imize ve memleketimize hayırlı uğurlu olsun. Ardanuç ilçesine bir büyük kurum daha kazandırmış oluyoruz. Ardanuç’taki bu cezaevi tamamlandığında cezaevinde yatan hükümlüleri ziyarete gelenler o ilçede konaklayacak, yiyecek, içecek, ulaşımlarını da o ilçeden sağlayacak. Böylelikle ilçede ciddi bir hareketlilik olacaktır. İlçemizin gözü aydın olsun. İhale edilen projenin zamanında tamamlanması içinde işin ciddi takipçisi olacağız. Ardanuçlulara ne söz verdi isek yapmaya devam edeceğiz. ” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Ardanuç İlçe Başkanından Vekil Kışla’ya Teşekkür

AK Parti Ardanuç İlçe Başkanı Mustafa Bayraktar yaptığı açıklama ile bu önemli hizmeti ilçeye kazandıran AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ve AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta’ya teşekkür ederek ilçeye büyük bir hizmet kazandırıldığının altını çizdi. Bayraktar açıklamasında; “ Bu projenin yapımı için çok büyük mücadeleler verildi. Sayın Milletvekilimiz adeta iğne ile kuyu kazdı. Ardanuç halkının da destekleriyle alınan arazinin üzerine biz bu yatırımı yapmaya çalışırken maalesef ki bazı engellemeler ile de karşılaştık. Sağolsun Sayın Vekilimiz ciddi gayret göstermiştir. Sayın İl Başkanımız da bu konuda her zaman bizlerin yanında olmuştur. Biz kendilerine müteşekkiriz. İlçemizde bugün bir sevinç vardır. İlçemize büyük bir ekonomik girdi sağlayacak olan Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojmanlar ilçemize hayırlı uğurlu olsun. Bu projeyi ilçemize kazandıran başta Milletvekilimiz İsrafil Kışla’ya ve emeği geçen herkese şükranlarımızı borçluyuz. ” ifadelerini kullandı.

Ardanuçlular da cezaevi projesinin ihale edilmesinden dolayı mutluluklarını dile getirirken ilçeye bu önemli yatırımı kazandıran kişilere teşekkürlerini ilettiler.”

Bu haber ilçede heyecana neden olmuş

Haberi duyan Ardanuçlular bir dönem ümitsizliğe kapılmış olsalar da cezaevi projesinin ihale edilmiş olmasından dolayı oldukça mutlu görünüyorlar. Açık söylemek gerekirse ilçe halkına bir heyecan gelmiş. Yıllardır çıkış kapısı arayan ilçe arka arkaya gelen önemli yatırım haberleri ile moral bulmayı sürdürüyor.

İlçede öncelikle rehabilitasyon merkezi ardından da açık cezaevi ilçenin o karanlık günlerinden uyandığı anlamına gelmiş. İlçedeki esnaf artık geleceğe olumsuz değil olumlu bakar durumda. İlçede yaşayan vatandaşlarda aynı şekilde ilçenin cazibe merkezi haline gelmesi ile birlikte artacak yatırımlardan bahseder durumda. Yani arka arkaya yapılan yatırımlar Ardanuç için ilaç olmuş.

Ardanuç Adliyesi’nin kapatılması ilçede bir moral bozukluğuna neden olmuştu. Birer birer kaybedilen kurumlara en son Adliye eklenmiş ve ilçe halkı artık ilçeden ümidini keser durumdaydı. Çok değil birkaç yıl önce yaşanan bu hazin ortam ve olumsuzluk havası önce rehabilitasyon merkezi ardından da cezaevi ile giderilmiş durumda.

Rehabilitasyon merkezi deyip geçmemek gerek. İlçede maddi ve manevi ciddi katkıları bulunuyor. İlçenin ekonomik canlanması adına önemli bir adım olan Rehabilitasyon merkezi gerek istihdam katkısı gerekse de diğer alanlarda sağladığı katkılar ile ilçenin kısa vadede sorununu çözmüş durumda. Orta vadede ise açık cezaevi de büyük katkılar sağlayacak. Cezaevi deyip geçmemek gerek. Zira 100 civarında insan burada çalışacak. Dışarıdan bir çok görevli gelecek. 70 civarında lojmanı olduğuna göre 100’ün üzerinde çalışanı olacak. 150 yataklı bir cezaevi olduğu için bu da bir hareketliliğe neden olacak. Cezaevi geldiği için kısa sürede Adliye’nin de yeniden açılması gündeme gelecek. Böylelikle ilçe halkının adli işlemler için ilçe dışına çıkmaları gerekmeyecek. Cezaevinde yatan mahkumları ziyarete gelenlerde ilçede hareketliliği sağlayacak. Dolmuşçusundan petrolcüsüne, manavından marketçisine kadar herkes ortaya çıkacak pastadan payını alacak.

İşte Ardanuç halkı bunun farkına varmış durumda. Cezaevine karşı çıkanlarda yok değil ancak onları anlamak ise mümkün değil. Hele hele de cezaevinin ilçeye hareketlilik getirmeyeceğini ileri sürenlere ise verilecek cevap bulamıyorum. İstanbul ölçeğinde bir Metris cezaevinin bölgesini ne hale getirdiğini bir araştırırsanız ne demek istediğimizi sizlerde anlayacaksınızdır. Cezaevi ilçeye katkı sağlamaz diyenlerin bu günlerde artık fikir değişikliğine girdiklerini de görmek mümkün. Bu kişiler daha önce cezaevi yapılmaz diye bu tür düşünceler içerisinde iken bugün ise seçimden önce temeli atılır ama öyle kalır gibi söylentiler peşine düşmüşler.

Bu tür söylentilere kimse fazla itibar etmez. AK Parti’nin yatırım noktasındaki karnesi hep iyi puanlarla dolu olduğu için AK Parti’nin başladığı yatırımları tamamladığı herkesin malumu olunca bu sözlere itibar edilmiyor.

O ya da bu ancak söylenecek kesin bir şey var ki Ardanuç cezaevi ilçe için ilaç olacaktır. Şimdiden bittiği günleri görüyor ve ilçeye sağlayacağı katkıları düşünebiliyorum. Bu sebeple emeği geçen herkese bende bir Artvinli olarak teşekkür ediyorum.

Etiketler:
Share
642 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç

  20 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Hiç kimsenin vezgeçilmez olmadığını lise döneminde çok erken bir zamanda fark eden bir kişiyim. Teneffüste özellikle alt sınıflardaki öğrenci arkadaşlar ödevlerini yaptırmak ve soru sormak için etrafımı bir petek gibi sararlardı. Lise döneminde bizim okulda neredeyse ödevini yapmadığım bir öğrenci yoktur. Bu durumdan dolayı nefsime bir gurur gelmişti; “ben mezun olursam bu öğrenciler ödevlerini nasıl yapacaklar” diye merak ediyordum. Lise 1989 yılında bitti. Öğrencilerin benden sonra ödevlerini nasıl yapacaklarını takip etmeye b...
 • Münafık kafirden eşeddir (daha şiddetli, daha zararlı, daha beter)

  19 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Münafık, kafirden eşeddir, daha zararlıdır. Münafıklar, dostlar dairesinde sokulup ifsat ederler. Bir kafir insanlığa zarar vermeden insanlar içinde geçinip gidebilir, ama kalbinde nifak olan bir münafık, akrebin, sokmadan ve zehirlemeden lezzet alması gibi insanlar arasında özellikle de Müslümanlar içinde fesat ve nifak çıkartmaktan zevk duyar bir haşeredir. Münafık: İçinden gerçek anlamda iman etmemiş olup, dışından Müslüman görünen kimse, asli manasını değiştirmeden dilimize geçmiş olan münafık kelimesi İslam toplumu içinde -çeş...
 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...