logo

“Çevre Duyarlılığı” Birincilik Getirdi!

Artvinli genç işadamı, BKS Mühendislik Genel Koordinatörü ALİ Zaim Gümüşkaya, Artvin’e tutkulu bir işadamı. “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nda enerji tasarrufuna yönelik çalışmalar sonucunda şirketi “birinci” geldi. Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte hareket ediyor, destekliyor. “Tatil ve turizm deyince, insanlar Akdeniz ve Ege’yi tercih ediyor, ama turizmin cenneti Artvin” diyor.

Çevre duyarlılığı ile birincilik elde eden Ali Zaim Gümüşkaya ile çevre bilinci, temiz enerji ve Artvinlilik üzerine konuştuk.

 

 

 Ne iş yapıyorsunuz?

2010 yılında ülkemizdeki enerji sorunlarını gözlemleyerek, kız kardeşim Semra Öztürk (Gümüşkaya) ile birlikte BKS Mühendislik Makina Kimya Enerji İnşaat Klima Sistemleri Ltd. Şti. kurduk. Bu şirkette Genel Koordinatör olarak çalışıyorum. Kamudaki işimi de sürdürüyorum. Kısa zamanda başarılı bir çalışma gerçekleştirmişsiniz.

Enerji konusunu biraz açar mısınız?

2015 yılında gerçekleştirilen bir yarışmada şirketimiz birinci geldi. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nda fabrikamızda enerji tasarrufuna yönelik çalışmalar sonucunda; 2006-2010 yılları arasındaki referans enerji yoğunluğuna göre son üç yılda (2011-2013) ortalama % 45,4 azaltarak çalışmış olduğum kurum enerji yoğunluğunu ülke genelinde en çok azaltan işletmeler arasında “Birinci” seçilmiştir. Birincilik alan ekibin içerisinde olmaktan dolayı çok mutluyum. Ödülün alınmasında emeği geçen tüm takım arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Şirketinizin faaliyet alanları nelerdir? Neden Samsun?

Enerji tasarrufuna yönelik çalışmalardır. Dünyamıza baktığımızda, en büyük ilişkilerin enerji üzerinde kurulduğunu görmemek mümkün değil. Bu alandaki en büyük firmalar, markalar, bayiler İstanbul’da bulunuyor. Farklı ve sanayiye uygun bir şehir olan Samsun’da kurmaya karar verdik. Bu arada Ankara ofisimizi de devreye soktuk. Enerji, ısı yalıtımı konularına yoğunlaştık. BKS Vana Çeketi imalatına başladık ve devam ediyoruz.

BKS Vana nerelerde kullanılıyor?

Küresel, Kelebek, Pistonlu, Metal Körüklü, Sürgülü, 3 Yollu, 2 Yollu vb. tüm vanalarda, Pislik Tutucu, Kompansatör, Çek valf, Emniyet Ventili, Kondenstop vb. tüm armatürlerde, Eşanjörlerde, Flanşlarda, Yangın Hidratlarında, Su Sayaçlarında donma riskine karşı, Gaz ve Buhar Türbinlerinde, Gaz Borularında, Kazan, Boiler, Chillerlerde, Hava Filtrelerinde, Fanlarda, Pompa Gövdeleri ve Kompresörlerde, Isıtma ve Soğutma Borularında, Isıtma ve Soğutma Boruları üzerindeki T ve Dirseklerde, Fabrika Egzoz borularında, Motor Egzos , Manifold ve Susturucularında, Isıtma ve Soğutma Kulelerinde, Endüstriyel Robotlarda, Endüstriyel Fırınlarda, Ara Bölme ve Konteynırlarda ses ve ısı yalıtım amaçlı, Isıyla temasının engellenmesi gereken (dedektör gibi) hassas cihazlarda, Isı takviyesine ihtiyaç duyan ekipmanlarda ısıtıcılı yalıtım ceketi olarak kullanım alanlarını sayabiliriz.

Vana Ceketi’nin faydaları nelerdir?

Yüksek enerji kazanımı sağlar. Yüksek yüzey sıcaklıklarının yalıtılması ile iş ve işçi güvenliğinin sağlamasında aktif rol oynar. Takılıp, sökülebilir ve tekrar takılabilir. Defalarca kullanılabilir. Demontable özelliği ile ekipmanın bakım ve onarımına imkân tanır. Pratik ve uzun ömürlü bir yalıtım üründür. Yüksek enerji tasarrufu ile çevre kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunur. Anında devreye alınması gereken yangın hidrandı ve su sayacı gibi ekipmanların donma riskini önler. Kazan dairesinde aşırı ısınmanın diğer mekanik, otomatik, elektronik sistemlere verdiği zararı engeller. Soğutma sistemlerinde yoğuşmanın sebep olduğu paslanma, aşınma, sistemin çalışmaması vb. riskleri engeller. Karbon ve hidrojen içermediği için yanıcı değildir ve yangın anında alev artışına katkıda bulunmaz. Kullanıldığı ekipmanı koruyarak kullanım süresini uzatır. Vana ve vananın bağlı bulunduğu flanşları da yalıtarak ısı köprüsü oluşumunu engeller. Çok çeşitli detay malzemelerine sahip olma avantajı sayesinde 1000ºC deki ısılarda dahi kullanılabilir. Montajı kolay olduğundan işçilik ve zamandan kazandırır. Ebatlarından dolayı her süreçte yerden kazandırır. Hafif bir ürün olduğu için nakliye gideri azdır. Uluslararası standartlara göre ambalajlanabilir, Stoklanması kolaydır. Estetik, dekoratif ve fonksiyoneldir. Özel kaplamaları sayesinde iç ve dış ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Suyla teması kesen özel kaplamaları sayesinde ara katmanda yer alan yalıtım malzemesinin bozulma ve görevini yerine getirememe riskini engeller. Asbest ve kanserojen madde içermez. Tüm sektörlerde (gıda, metal vb.) kullanıma uygundur. Kazandırdığı enerji tasarrufu sayesinde kısa sürede kendi maliyetini amorti eder.

Dumansız Kokusuz Baca Sistemi’ni anlatır mısınız?

Firmamız aynı zamanda çevre duyarlı faaliyetler de bulunmaya devam etmektedir. Ülkemizde özellikle binaların giriş katlarında bulunan restoranlar cafeler ve lokantaların en büyük sorunu duman ve kokudur. Bu işletmeler tedbir almadıkları takdirde duman ve koku ile çevreyi olumsuz etkilemektedirler. Yeni açılacak olan işletmelerde bina sakinlerinden izin alamadıkları takdirde işletme Ruhsatı alamamaktadırlar. Bu konu ile ilgili çalışmalar yapmaya karar verdik ve samsunda bir işletmede BKS Dumansız, Kokusuz Baca Sistemi’ni uyguladık. Cafe’deki sorunu çözdük ve duman ve koku sorunun çözümlediğimizi belgelemek istedik. Çevre Bakanlığı ve Türk Akreditasyon Kurumu tarafından “duman ve koku” konusunda akredite olmuş firmalara ölçüm yaptırdık. Ölçüm sonucu istediğimizden de iyi çıktı. Alınan raporu Belediye ye sunduk ve belediyeden ruhsat aldıktan sonra ülkemizin birçok ilinde “Dumansız Kokusuz Baca Sistemleri” konusunda faaliyetlerimiz sürmektedir. Bu konuyu daha da geliştirmek için bayilikler aldık. Elektrostatik filtreleme sistemi ile dumanı karbon filtrelerle dumanı arıtıyoruz. Otomasyon sistemi kurduktan sonra müşterilerimize sunuyoruz. Elektrostatik filtreler yurt dışından gelmektedir. Hedefimiz Türkiye temsilciliğini almaktır. Şirketimizi Faaliyetleri arasında Klima sistemleri e olduğundan hastanelerimizin hijyenik mahallerinde bulunan kaset, torba, aktif karbon ve hepa filtrelerinin bayiliğini de alarak hastanelerimize hizmet vermekteyiz. Hijyenik mahallerin partikül ölçümüne memleketimiz Artvin Hopa Devlet Hastanesinden başladık. Hastanelerle çalışmaya devam ediyoruz. Şirketimizi kurarken bir binanın Fabrikanın kazan dairesinde olmasa olmazları olan Tandem su arıtma cihazları, kazan ve kondense kimyasalları, buhar armatürleri, vanalar, basınç düşürücüler, emniyet ventilleri, ön izoleli borular, eşanjörler..vb gibi tüm ısıtma soğutma ve havalandırma sistemlerine çözüm bulmayı hedefledik ve sloganımız da doğal olarak BKS Mühendislik “Çözüm Ortağınız” şeklinde oldu. 2012 yılında Samsun Bafra Altınkaya Hes İşletme Müdürlüğün de 700 kişi/gün kapasiteli Atık Su Arıtma İstasyonları kurarak Atık su alanın da da kendimizi ispatlamış olduk. Hem atık su arıtma hem de içme suyu reverse osmosis sistemleri ile de içme suyu arıtma konularında da faaliyetlerimiz sürmektedir.

Sivil Toplum Örgütleri (STK)’larla ilişkiniz var mı? Artvinli olup, sivil toplum kuruluşları ile ilgilenmemek olur mu?

Artvin Kültür Sanat Derneği, Hopalılar Derneği ve Hemşinliler Hizmet Vakfı ile iç iç içeyim. Her fırsatta Ankara’daki Artvin Evi’ne giderim. Derneklerimizin organize etmiş olduğu sempozyumlara, toplantılara, pikniklere katılırım. Artvin”e,

Artvin ekonomisi ve turizmine nasıl bakıyorsunuz?

Artvin Ülkemizin değil bence Dünyanın cennetidir. Rahmetli babam derdi ki Tanrı olmasaydı insanlar Ana ve Babalarına tapacaktı. Bu söze istinaden bende Artvin’imizin dünyamızın cenneti olduğuna inanıyorum. Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Borçka, Şavşat Ardanuç Yusufeli, Murgul hepsi ayrı ayrı karesteristik özellikleriyle bize sunulmuş olan en büyük nimetlerimizdir. Bu güzellikleri görmek ve yaşamak için her yıl en az bir ay Artvin de olabilmek için çaba harcıyorum. Tatil ve turizm deyince insanlar Akdeniz ve egeyi tercih ediyor, ama bence Turizmin cenneti Artvin’dir. Benim bir tespitim var bir gün herkes Artvinli olacak. Çünkü Dünyamızın en önemli sorunlarından biride sudur. Ülkemizde kullanılabilir su kaynaklarının merkezi Artvin’dir. Yapılan istatistiklerde suyun en çok olduğu il Artvin’dir. Artvin de henüz yer altı sularına dokunulmamıştır. Bu anlamda Artvinli olupta Artvin’de arazisi olanların bu arazilerini satmalarını asla onaylamam. Çok değil 10-15 yıl sonra büyük şehirlerde yaşayan Artvinlilerin Artvin’e dönüş yapacaklarını düşünüyorum. Artvinimiz’e devlet ve özel sektör yatırımları arttığı takdirde turizm merkezlerimizden biri olması içten bile değil. Deniz turizmiyle doğa turizmiyle nehirlerimizle Turizm alanında çok yol alacağımıza inanıyorum. Ekonomimize fabrikalarımızla, limanlarımızla sınır kapılarımızla olduğu gibi turizmden de yön verebileceğimizi düşünüyorum.
Son söz…
Derginize beni davet ettiğiniz den dolayı gerek Artvinli gerekse Artvinli olmayıp bu güzel dergimizi okuyup sohbetimize katılan dostlarımıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim” şeklinde gerçekleştirildi.

Ali Zaim Gümüşkaya kimdir?

1970 Hopa-Başoba Köyü’nde doğdu. Ahmet-Fatma Gümüşkaya’nın ikinci çocukları. İlk ve Ortaokulu Başoba’da, Liseyi Trabzon Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı. Erciyes Üniversitesi Yozgat Meslek Yüksekokulu’nda Makina Bölümü’nden mezun oldu. Hocası Abdurrahman Badatlı’nın ısrarıyla bir süre Hopa Sürücü Kursu’nda öğretmenlik yaptı. 1989 yılında Atakaya Otomotiv Ltd. şirketini kurdu. Artvin’de 140 araç satışını gerçekleştirdi. Askerliğini Bosna-Hersek’te Barış Gücü’nde yaptı. Askerlik dönüşü Ankara’ya yerleşti. Kamuda 18 yıl ısıtma, soğutma, havalandırma enerjileri tasarufu azerine teknik şef olarak çalıştı. 1997 yılında Gülcan Ayrın ile evlendi. İlkim Tuana adında bir kız çocukları var. Artvin’e doğasına tutkun biri. Şiir ilham kaynağı.

www.bksmuhendislik.com.tr, bilgi@bksmuhendislik.com.tr, bksmuhendislik@hotmail.com 0532 439 32 15

Share
1003 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?