logo

Cerrattepe Siyasi Bir Olay Değildir


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Cerrattepe’de bu şartlarda madene karşı olan sadece CHP ve Yeşil Artvin Derneği değildir.

Benim gözlemlerime göre Artvin’de MHP’nin tamamına yakını, AK Parti’lilerin de en az yüzde sekseni Cerrattepe madenlerine karşıdır.

Bu gün Artvin’de bir referandum veya anket yapılsa en az yüzde yetmiş oranında insanın madene karşı olduğu sonucu çıkar.

Madene karşı olmak siyasi bir inat ve körü körüne bir davranış değildir.

İnsanlar gelecekte muhtemel heyelanlar yüzünde can derdi taşıdıkları için madene karşıdır.

Yoksa ülkemiz için gelir kaynağı ve insanlar için iş demek olan madene kimse karşı değildir.

Artvin halkının şu an öncelikli sorunu ne yeşildir ne de ağaçtır. Öncelikli sorunu can güvenliğidir.

AK Parti’yi destekleyen bir kısım ulusal medyanın Cerrattepe sivil halk direnişini Gezi olaylarına benzetmesi ve PKK ile bağdaştırması çok yanlış ve önyargılı bir davranıştır. İnsanları damgalamak bu kadar kolay olmamalı.

Provokatörlerin göstericilerin arasına sızması Cerrattepe eylemlerinin haklılığına gölge düşürmez. Provokatörlerin sızmasından eylemciler sorumlu değildir. Provokatörlerin sızmasından kolluk kuvvetleri ve kolluk makamları sorumludur.

Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Yeşil Artvin Derneği ve yöneticilerine erken bir zaman için randevu vermesi sevindirici ve ümit vericidir. Umarım Başbakanımız iyi bir empati yaparak Artvinlilerin Cerrattepe sıkıntısını anlar ve talepleri doğrultusunda meseleye çözüm üretir.

Başbakanımız Ankara’daki görüşmenin ardından bizzat Artvin’e gelerek Cerrattepe’yi yerinde görse ve elini vicdanına koyarak karar verse Cerrattepe madenlerinin çıkmasını asla onaylamayacaktır. Bundan eminim.

Aynı dili konuşmadığımız halde elin Kanadalı şirketi anlayış göstermiş, halka rağmen burada maden çıkmaz demiş çekip gitmiş. Aynı dili konuştuğumuz şirket ve devlet yetkililerinden kanada şirketinden daha çok anlayışlı olmalarını istemek en doğal hakkımızdır.

Share
517 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İslam Toplumunda Şerait-i Sulhiye (Toplumsal Barış Şartları)

  29 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İslam toplumunda sulh şartları yani toplumsal barışın sağlanmasının şartları, zekatın farz kılınması, faizin haram kılınması ve faizsiz borç vermenin teşvik edilmesidir. Kapitalizmi ise ayakta tutan faizdir. Faizin kaldırılması ile  kapitalist sistem de çökecektir. Bu söylediklerimiz Risale-i Nur Külliyatında şu veciz cümle ile ifade edilmektedir; “Vücub-u zekât ve hurmet-i ribâ, karz-ı hasen şerâit-i sulhiyedir. Şu ribâ taşını altından çeksen, şu zâlim medeniyet kasrı çökecektir.” Vücub-u zekât: Zekatın farz olması Hurmet-i ribâ: Faiz yasa...
 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...