logo

reklam

Cerrattepe Siyasi Bir Olay Değildir


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Cerrattepe’de bu şartlarda madene karşı olan sadece CHP ve Yeşil Artvin Derneği değildir.

Benim gözlemlerime göre Artvin’de MHP’nin tamamına yakını, AK Parti’lilerin de en az yüzde sekseni Cerrattepe madenlerine karşıdır.

Bu gün Artvin’de bir referandum veya anket yapılsa en az yüzde yetmiş oranında insanın madene karşı olduğu sonucu çıkar.

Madene karşı olmak siyasi bir inat ve körü körüne bir davranış değildir.

İnsanlar gelecekte muhtemel heyelanlar yüzünde can derdi taşıdıkları için madene karşıdır.

Yoksa ülkemiz için gelir kaynağı ve insanlar için iş demek olan madene kimse karşı değildir.

Artvin halkının şu an öncelikli sorunu ne yeşildir ne de ağaçtır. Öncelikli sorunu can güvenliğidir.

AK Parti’yi destekleyen bir kısım ulusal medyanın Cerrattepe sivil halk direnişini Gezi olaylarına benzetmesi ve PKK ile bağdaştırması çok yanlış ve önyargılı bir davranıştır. İnsanları damgalamak bu kadar kolay olmamalı.

Provokatörlerin göstericilerin arasına sızması Cerrattepe eylemlerinin haklılığına gölge düşürmez. Provokatörlerin sızmasından eylemciler sorumlu değildir. Provokatörlerin sızmasından kolluk kuvvetleri ve kolluk makamları sorumludur.

Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Yeşil Artvin Derneği ve yöneticilerine erken bir zaman için randevu vermesi sevindirici ve ümit vericidir. Umarım Başbakanımız iyi bir empati yaparak Artvinlilerin Cerrattepe sıkıntısını anlar ve talepleri doğrultusunda meseleye çözüm üretir.

Başbakanımız Ankara’daki görüşmenin ardından bizzat Artvin’e gelerek Cerrattepe’yi yerinde görse ve elini vicdanına koyarak karar verse Cerrattepe madenlerinin çıkmasını asla onaylamayacaktır. Bundan eminim.

Aynı dili konuşmadığımız halde elin Kanadalı şirketi anlayış göstermiş, halka rağmen burada maden çıkmaz demiş çekip gitmiş. Aynı dili konuştuğumuz şirket ve devlet yetkililerinden kanada şirketinden daha çok anlayışlı olmalarını istemek en doğal hakkımızdır.

Share
370 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Berta (Ortaköy) için yapılması gereken birkaç şey

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Geçen hafta Cuma günü milletvekili aday adaylarımızdan Sayın Akay Tekin Bey ve Hilmi Yazıcı Bey ile birlikte önce Ardanuç Geçitli Köyü muhtarı Hakan Öztürk’ü, sonra da Berta’yı (Ortaköy) ziyaret ettik. Berta 750 haneli ve yaklaşık 3000 nüfusu olan bir yer. Berta Nerdeyse küçük bir ilçe. Berta’da bankamatik olup olmadığını sordum, yok dediler. Sadece bir posta telgraf acentesi olduğunu söylediler. Bence Berta’da bir banka şubesi ile birlikte bir bankamatik olmalı. Yakın zaman önce Artvin AK Parti merkez ilçe başkanı seçilen Be...
 • Ordinaryüs Profesör, dışarıda sıradan unvan iken ülkemizde hocalar hocası olarak görülmüş

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: sıradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Aslında Avrupa’da vasıfsız profesörler için eskiden kullanılan, ayni "yardımcı doçent" örneğinde olduğu gibi bir ast unvanıdır. Ama karizmasının da etkisiyle, yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: siradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Türkiye, "ordinaryüs" kelimesinin olumlu anlam...
 • Ben Cumhurbaşkanının Yerinde Olsam Ekonomi Kurmaylarını Hemen Görevden Alırım

  11 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yazdığım yazılarda genellikle ekonomik rakamlar ve halkın ekonomisine ilişkin önemli uyarılarda bulunduğumu bilirsiniz. Hükümetin dikkat etmesi gereken en önemli işlerden birinin ekonomiyi çizgiden çıkarmamak olduğunu ifade etmiştim. Görünen o ki yakın gelecekte ülkemizi ciddi bir ekonomik kriz bekliyor ve hükümetin tüm dikkatini bu işe vermesi şart gibi görünüyor. Türkiye pek çok yönüyle kuşatma altında. Bir takım dış güçler içerideki odakları da kullanarak ülkemize sürekli oyunlar oynayarak ülkemizdeki yöneticileri kıskaca almaya çalışmakt...
 • Sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) kucak açmalıyız

  11 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiyse biz de Washington'u Kızılderililerin başkenti ilan ederiz. Biz de sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) ev sahipliği yapmalıyız. Belki bu düşündüklerimiz ABD için küçük bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Sinek küçük ama mide bulandırıcı derler. ABD’nin midesi bulanınca ayağının altındaki halıyı daha rahat çekeriz ve onu tökezletebiliriz. Şimdi Barbar Avrupa ve Amerikalıların Kızılderili soykırımına biraz değinebiliriz. Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı ...