logo

Cerattepe’yi TBMM’ye Taşıdılar

CHP Çevre Komisyonu Milletvekilleri Cerattepe’de çıkarılmak istenen madene karşı protesto eylemlerini sürdüren Artvin halkının mücadelesini TBMM’ye taşıyarak Artvin halkının yanlarından olduklarını söylediler.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Meclis’te CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak ve CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ile basın toplantısı düzenledi.

Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyetine karşı gerçekleştirilen protestolara değinen Tüm, “Ne yazık ki okuldaki öğrenciyi, şiddete uğrayan kadını korumaktan aciz kalan devlet bu şirketin makinalarını korumak için tüm güçlerini seferber etmiştir” ifadesini kullandı.

Artvin halkının bölgedeki projeye karşı olduğunu savunan Tüm, basın açıklamasının devamında; “Ancak demokratik kültürden yoksun AKP iktidarının bunu anlaması mümkün değildir. Demokrasiyi AKP’ye oy vermek olarak anlayan bir anlayıştan, demokratik muhalefeti, sivil toplumun taleplerini anlamalarını beklemiyoruz. AKP’ye buradan sesleniyorum, o güzelim doğada insanları zehirlemekten vazgeçin. Artvin’in yaşam alanından elinizi çekin. Onurlu Artvin halkı bunu yapmanıza asla izin vermeyecektir.”  Tüm, iktidarın, bölge halkının sesine kulak vermesini isteyerek doğası özgür olmayan bir ülkenin insanlarının da asla özgür olamayacağını savundu. Tüm, “Bizim insanımız yaylasıyla dağlarıyla dereleriyle özgürdür. Çünkü onlar oralarla bütünleşmişlerdir” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Cerattepe’deki toplumsal hafızanın silinmemesi, rant uğruna tarihin ve kültürün yok edilmemesini istedi.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da maden ocaklarının ruhsatlarının kolay verilmemesini gerektiğini kaydetti.

Share
629 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?