logo

reklam

Cerattepe’yi Gezdik


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in en önemli gündem maddelerinden biri olan Artvin Cerattepe’deki maden işletmesine ilişkin son günlerde çok çeşitli spekülasyonlar yapılıyordu. Bu spekülasyonları araştırmak üzere maden firmasından basına bir gezi düzenlemeleri talebinde bulunmuştuk. Talebimizi olumlu karşılayan şirket yetkilileri kendilerinin de böyle bir düşüncelerinin olduğunu ve kısa süre içerisinde geziyi düzenleyeceklerini ifade etmişlerdi. Nihayetinde Cerattepe bölgesine bir basın gezisi geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak şirket tarafından bir yazılı açıklamada yapıldı. Köşe yazımın içerisinde bu açıklamaya yer vereceğim ancak öncelikle Cerattepe’ye çıkmadan önce kafamızda oluşan ve gezmek istememize neden olan soruları belirtmek istiyorum.

İşte o sorular:

Öncelikle Cerattepe’de herhangi bir şekilde madencilik çalışmaları yapılıyor mu?

Daha önceden Cerattepe Maden sahasında açılan galerinin akıbeti ne durumdadır?

Galeri’nin içerisinde yıllarca biriken su birikintisi tahliye ediliyor mu?

Tahliye edilen bu suyun yer üzerine çıkarılması herhangi bir çevre sorununa neden olur mu?

Bu suyun içerisinde herhangi bir kimyasallar bulunuyor mu?

Bu su doğaya gelişi güzel bırakılıyor mu?

Tüm bu sorulara ilişkin bilgileri düzenlenen gezide edindik. Şirket tarafından bizlere yazılı bir açıklama verildi. Şimdi bu metni paylaşalım ve yorumlarımızla yazımızı sonlandıralım.

İşte Şirket Tarafından Yapılan Yazılı Açıklama

Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi Hazırlık Çalışmalarına Başlamıştır

Ülkemizin en büyük madencilik şirketi olan Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi İnsana ve Doğaya Saygılı Sürdürülebilir Madencilikte Öncü Şirket Prensipleri doğrultusunda hazırlık çalışmalarına başlamıştır

Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi, Artvin İli, Merkez İlçesi, Cerattepe Mevkii sınırları içerisinde yeraltı madencilik yöntemleri ile elde ettiği bakır cevherini Teleferik Sistemi ile Zelosman Mevkiine nakledecek, sonrasında Karayolu ile Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmesinde geleneksel kırma, öğütme, flotasyon (yüzdürme) prosesleri kullanarak zenginleştirerek Bakır konsantresi üretilecektir. 201200222 Ruhsat numaralı maden sahası Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.’ye ait olup madencilik faaliyetleri rödovans sözleşmesi doğrultusunda Eti Bakır A.Ş. tarafından yürütülmektedir.

Türkiye’nin en büyük bakır konsantre üreticisi olan Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmesi’nde üretilen konsantre Hopa Limanında bulunan Konsantre Depolama ve Yükleme Tesisine 62 km kapalı boru sistemi ile taşınarak buradan gemi yüklemesi ile Türkiye’nin konsantre bakırdan katot bakır üreten tek tesisi olan Eti Bakır A.Ş. Samsun İşletmesine nakledilmektedir.

Eti Bakır A.Ş. bünyesinde cevher doğal süreçlerinden katot bakır aşamasına kadar yurtiçi ekonomik kaynakları ile üretilmekte ve yurtiçi pazarında değerlendirilmektedir. Üretilen bakır konsantresinin son ürün elde edilmesi aşamasına kadar Eti Bakır A.Ş. bünyesinde gerçekleştirildiğinden ülke ekonomisine önemli ölçüde katkılar sağlanmaktadır. Ayrıca, Eti Bakır A.Ş. işletme politikasının bir gereği olarak, çalışan istihdamı, satınalma, taşımacılık hizmetleri ve diğer alımlar öncelikli olarak Artvin ilinden temin edilerek bölge ekonomisine oldukça önemli bir katkı sağlanmaktadır.

Eti Bakır A.Ş.’nin yürüteceği Cerattepe Projesinde Çevre Politikası ve işletme politikaları gereği insanı ve doğayı korumak sürdürülebilir madencilik uygulamalarımızın olmazsa olmaz temel değerleridir.

Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi kapsamında 02.06.2015 tarih 8855 sayılı 201200222 Ruhsat Numaralı Cerattepe Bakır Madeni, Kırma Eleme Tesisi ve Teleferik Hattı konulu Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı bulunmaktadır. Devlet tarafından zorunlu tutulan maden ruhsatı ve işletme izin ruhsatı, orman izinleri, İşyeri Açma Çalışma Ruhsatı ve çevre- İş sağlığı ve İş güvenliği mevzuatı kapsamında hazırlık çalışmaları sürecindeki yasal onay belgeleri alınmış olup “İnsana ve Doğaya Saygılı Sürdürülebilir Madencilik” ilkesi doğrultusunda çalışmalar sürdürülmektedir.

KTÜ Maden Mühendisliği öğretim üyeleri ile birlikte Dünyadaki en iyi madencilik uygulama tekniklerine yönelik çalışmaların projede hayata geçirilebilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Artvin Cerattepe bölgesinde son zamanların en ağır kış şartlarının yaşanması nedeniyle Yaban Hayatının Korunması kapsamında Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri ile Cerattepe Mevkiinde belirlenen yerlerde yemleme çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim üyeleri, Artvin İli Merkez Muhtarları, bölgedeki esnaflar ve madencilik faaliyetlerini yerinde görmek isteyen yöre halkı ile birlikte Eti Bakır A.Ş. yeraltı işletmesi teknik gezileri düzenlenerek, yapılmakta ve yapılacak olan madencilik faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler ve yerinde incelemeler yapılmış olup Cerattepe Projesinin Artvin İline Sosyoekonomik faydaları hakkında karşılıklı bilgi paylaşımları gerçekleştirilmiştir.

Cerattepe Projesi işçisi, mühendisi ve tüm çalışanları ile Türkiye’nin öncü madencilik şirketi Eti Bakır A.Ş. bünyesinde Artvin yöresine ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. Madencilik faaliyetleri açısından en iyi madencilik uygulamaları ilkelerine göre Türkiye’nin örnek madencilik projesi olarak çalışmalarını sürdürecektir.”

Soruların Yanıtları

Soruların yanıtlarını ifade etmek gerekirse şirket şuan için henüz maden çıkarma çalışmalarına başlamamıştır. Cerattepe’de gerçekleştirilen çalışmalar galeri güçlendirme faaliyetleri olarak nitelendirilmektedir. Yıllardır boş duran galeride güçlendirme çalışmaları ihtiyaç halindedir ve şirket bu ihtiyacı gidermektedir. Galerinin içerisinde bulunan suyun tahliyesi için de çalışmalar gerçekleştirilirken suyun biranda dışarıya çıkarılma işlemi yapılmamakta. Belirli bir iş programı çerçevesinde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Dışarıya çıkarılan su bekleme ve çökertme havuzunda bekletilerek PH ölçümleri gerçekleştiriliyor. Mevcut suyun içerisinde çevreye zarar veren herhangi bir kimyasal madde bulunmamasına karşın ÇED Raporunda belirtilen PH ölçümleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bekleme havuzlarındaki su daha sonra doğaya gelişi güzel bırakılmamaktadır. Bu su borular aracılığıyla Gavur Deresi’ne taşınmakta ve mevcut dere güzergahı ile doğaya transferi sağlanmaktadır. Doğaya transfer edilen suyun çevreye veya doğaya herhangi bir şekilde de olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Kısa Bir Yorum

Değerli okurlarım, benim daha önce yazdığım yazılarımda altını çizdiğim bir husus var idi. Bu da madenciliğe karşı çıkmak yerine doğru teknik ve son teknoloji ile madencilik yapılması için çaba sarf etmek gerektiği vurgusu idi. Ayrıca yapılan bu madenciliğin de gerekli şartlara uyup uymadığını da sivil toplum kuruluşları aracılığıyla denetimini sağlanması için devletten garanti alınmasının yararlı olacağının da altını çizmiştim. Geçtiğimiz Pazartesi günü bu görevi basın mensupları olarak bizler yerine getirdik. Tabi ki bizler bilim adamı değiliz ancak bu güne kadar onlarca maden sahası görmüş bir insan olarak başlangıç için çalışmaları yeterli gördüğümü ve de şuan için bölgede insan, hayvan ve bitki sağlığını etkileyecek düzeyde bir çevre sorununun kesinlikle olmadığını belirtmek isterim. Şirketin net olarak maden çıkarma çalışmalarına falan da başlamadığının altını çizmek gerek. Galeride yapılan güçlendirme çalışmaları ve galeri içerisindeki suyun bertaraf edilmesine yönelik faaliyetler sürdürülmektedir. Artvin kamuoyunda bahsedildiği üzere bir sorun bulunmadığı gibi, galeriden çıkartılan su da gelişi güzel bir biçimde doğaya bırakılmamaktadır.

Cerattepe’de evrensel ölçüde yapılması gereken ön hazırlık çalışmaları başarılı bir biçimde yerine getirilirken, bu çalışmaların şehrimizi tedirgin edecek bir yönünde bulunmadığını ifade ederek yorumlarımızı sonlandıralım.

Etiketler:
Share
945 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Taşeron

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işverendir. Fransızca’daki "tacheron" kelimesinden gelir. Fransızca tacheron "başkasına ait yükümlülüğü ücret karşılığında üstlenen kimse, iş yüklenen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Büyük bir işin yalnız kendi uğraşı alanına gi...
 • Taşeron Meselesinde Yumuşak Geçiş Yapılmalı

  13 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini tartışıyor. Kafaların karışık olduğu günlerde ben olaya başka bir bakış getirmek istiyorum. Bugün taşeron olayına bir başka bakışla bakacağım ve ülkemizde taşeron işçi çalıştıran şirketler yönünden olaya bakmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki ülkemizde taşeron meselesi çözülmesi gereken bir konudur. Bu konuyu halledelim derken ülkemizin son elli yılda gerçekleştirdiği özelleştirme adımlarından geriye adım atma noktasında da dikkatli davranmakta fayda vardır. Bugün taşeronlara...
 • Artvin’de Kaldı Yüreğim

  12 Aralık 2017 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Artvin'de kaldı yüreğim siz bilmezsiniz... Bir Nisan tomurcukları aşkın adıyla sene 2016...Takvim yaprakları 24'nü gösteriyordu ve yelkovan akreple buluştuğu vakitti... Güneş yeni yeni vuruyordu kirpiklerimize... Sevda'nın, aşkın böyle hasret olupta, vuslata ermenin en sıcak, içten, samimi halini böylesine görmemiştim, yaşamamıştım, tatmamıştım ömrüm boyu... Yürek yüreğe sığmaz, bazen de bakışlar bakışlara... Tebessüm gülümsemelere, avuç içi sıcaklıkları sığmaz avuç içimize... Parmaklarımız mahpus demirleri sıklığında birbirlerine kilitlenmiş.....
 • Berta (Ortaköy) için yapılması gereken birkaç şey

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Geçen hafta Cuma günü milletvekili aday adaylarımızdan Sayın Akay Tekin Bey ve Hilmi Yazıcı Bey ile birlikte önce Ardanuç Geçitli Köyü muhtarı Hakan Öztürk’ü, sonra da Berta’yı (Ortaköy) ziyaret ettik. Berta 750 haneli ve yaklaşık 3000 nüfusu olan bir yer. Berta Nerdeyse küçük bir ilçe. Berta’da bankamatik olup olmadığını sordum, yok dediler. Sadece bir posta telgraf acentesi olduğunu söylediler. Bence Berta’da bir banka şubesi ile birlikte bir bankamatik olmalı. Yakın zaman önce Artvin AK Parti merkez ilçe başkanı seçilen Be...