logo

Cerattepe’ye Giriş Yasağının Sürmesi Artvinlileri Endişelendiriyor

Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetleri için Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilen ve, ‘hukuki süreç sona erene kadar çalışma yapılmaması’ yönünde karar alınan toplantının ardından 2 gün geçmesine rağmen  bölgeye çıkış yasağının sürmesi Artvin halkını endişelendiriyor.

Artvin Valiliği’ne başvuran Yeşil Artvin Derneği, oluşturulacak bir heyetle bölgeye çıkmak için izin istedi. Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyetin 2 gün önce Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirdiği toplantıda, ‘hukuki süreç sona erene kadar çalışma yapılmaması’ yönünde karar alanması sonrasında Artvin’de gözler Cerattepe bölgesine çevrildi. Ancak kararın ardından 2 gün geçmesine rağmen Cerattepe’ye çıkış yasağı sürüyor. Jandarma ekiplerinin bariyerle kapattığı Cerattepe yoluna araç ve yaya girişine izin verilmiyor. Cerattepe’ye çıkan yol güzergahı ile Artvin Valiliği ve Konağı önünde kalabalık polis gruplarının aldığı güvenlik önlemleri de sürüyor.

Cerattepe’ye Çıkmak İçin Başvuru

Cerattepe bölgesine çıkış yasağı sürmesi vatandaşları endişelendiriyor. Artvin Valiliği’ne başvuran Yeşil Artvin Derneği, Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu üyeleri ve basının da yer aldığı bir heyetin Cerattepe’ye çıkması için izin istedi.

Bu arada maden şirketine ait 3 araç dün gece yarısı Cerattepe bölgesinden inerek Artvin’den ayrıldı.

“Başbakan’ın Sözüne Rağmen Çalışma Var Mı Görmek İstiyoruz”

Cerattepe’deki mücadelenin sürdüğüne dikkat çeken Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, Başbakan’ın hukuki süreç sona erene kadar Cerattepe’ de madencilik faaliyeti olmayacağını açıklamasının ardından kendilerinin de bölgeyi görmek istediğini söyledi. Kalın “Artvin Valiliğine bir dilekçe ile başvuruda bulunarak bir heyetin Cerattepe bölgesine çıkarak inceleme gezisi yapmak istediğini bildirdik. Türkiye kamuoyu ve Artvin’deki hemşerilerimiz merak içerisinde. Başbakan’ın sözü gereği orada bir faaliyet yapılıyor mu, durdu mu ve çevreye bir tahribat veriliyor mu bunu bilmek istiyoruz” dedi.

“İdareciler Başbakan’ın Sözünü Havada Bıraktı”

Başbakan Davutoğlu’nun faaliyet yapılmayacağına dair söz verdiği gün Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nün daha önce başaramadığı yer tahsis işlemini yaptığını hatırlatan Kalın, “İlin yöneticileri nasıl bir niyetle bunu yapıyor bilemiyoruz. Cerattepe ile ilgili olarak Başbakan ile yapılan görüşmede her hangi bir faaliyette bulunulmayacağı sözü verilirken, buradaki idarecilerin Başbakan’ın sözünü havada bırakır nitelikte bir tasarrufta bulunması son derece kötü olmuştur. Bunun idarecilikle alakası yoktur. Yangından mal kaçırır gibi yer teslimi yapmanın hukuki bir dayanağı da yoktur. Başbakan’ın sözünü havada bırakır bir tavır oldu. Bu nedenle Cerattepe’ye çıkarak ne yapıldığını görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cerattepe Fenomeni Oldu

Bu arada, geçen Pazar günü polisin hastane kavşağındaki sert müdahalesi öncesinde yaptığı maden karşıtı konuşması sosyal medyada binlerce kez izlenen 61 yaşındaki Şadiye Dönmez, konuşmasının bu kadar ilgi göreceğini kendisinin de tahmin etmediğini söyledi. Cerattepe’den maden çıkarılmasını istemediğini anlatan Dönmez, “Artvin’in perişan olmasını, doğamızın yok olmasını istemiyorum. Çam ağaçları benim çocuğum gibidir. Ben Cerattepe’ye gittiğimde onları seviyorum, sarılıyorum, okşuyorum. Daha önce iki kez barajlardan dolayı yerimizi, yurdumuzu değiştirdik. Şimdi Artvin’den de mi bizi çıkaracaklar? Onun için madeni istemiyorum” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Artvin halkını dinlemesinin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Dönmez, Başbakan’ın  maden çalışmasını tamamen durdurmasını istedi.

Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri ile çok şey kaybedileceğine dikkat çeken Ataç,   “Artvin halkının yaşam alanını, Artvin’in kültür ve geleneklerini, Artvin halkının temiz su hakkını, Hatila Milli Parkı’ndan fazlasını, biyolojik çeşitliliği, bir daha asla geri kazanamayacağımız türleri, dünyanın en büyük el değmemiş, doğal, yaşlı orman ekosistemini, bölgedeki ormanların gelecek nesillerini, göç eden kuşların konacağı yuvaları kaybederiz” diye konuştu.

Etiketler: » »
Share
483 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?