logo

Cerattepe’ye Devlet El Attı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

‘Yine haklı çıktım’ demeyi fazla sevmiyorum ancak haklı çıkmış olmamızın da altını çizmek babında yazmakta yarar görüyorum. Hani Kurtlar Vadisi Dizisinde bir replik vardı ya; “ İbrahim ben böyle olacak dememiş miydim?” şeklinde, galiba benim ki de öyle oldu. Değerli okurlarım ben ve gazeteci arkadaşım Tarık Mutlu hatırlarsanız sürekli altını çizerek belirtiyorduk, ‘Cerattepe Maden Projesi’nin sahibi devlettir. Devlet Projesine sahip çıkmalıdır. Ya gelip projeyi savunmalı ve bu proje devletindir, demelidir yada projeye inanmıyor ise bu projeyi tarihin çöplüğüne atmalıdır, ifadelerini yazıyor ve de yaptığımız programlarda dile getiriyorduk. Ve gelinen noktada devlet projenin şirkete değil devlete ait olduğunu kabul etti ve projesine sahip çıktı. Nasıl mı?

Artvin DSİ Bölge Müdürlüğü’nde Kafkasör Cerattepe’de düşünülen madencilik faaliyetlerine ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın üst düzey yöneticilerinin katılımı ile geçtiğimiz Cuma günü bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantının öncesinde de toplantı esnasında da zaman zaman gerginlikler yaşansa da Cerattepe konusunda Artvin’de belki de son yıllarda yapılan en önemli toplantılardan biri gerçekleştirilmiş oldu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı’nın bizzat yönettiği bilgilendirme toplantısında Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri Cerattepe madencilik projesi hakkında bilgilendirme yapmak istedilerse de toplantıya önce alınmak istemeyen, yaptıkları oturma eylemi sonrasında toplantıya alınan Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki STK temsilcileri ile Artvinliler’de bilgilendirmenin gereksiz olduğunu belirterek “Cerattepe bizim beynimiz Cerattepe’de hiçbir şartta madencilik istemiyoruz” dediler. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı ise Artvin halkının endişelerini anladığını belirterek gelişen teknolojik şartlar ve de Cerattepe maden projesi konusundaki endişeleri giderecek düzeydeki bilimsel raporlar ışığında Cerattepe’de madenciliğin yapılabileceğini ve Artvin’e zarar vermeyeceğini savundu.

Şimdi burayı yorumlayalım. Öncelikle bu gelişme kimine göre lehte kimine göre aleyhte olarak değerlendirilse de bence her açıdan olumlu bir gelişmedir. Çevreciler açısından da bence olumlu bir gelişme olarak görülmelidir. Dilerseniz sebepleriyle anlatayım.

Cerattepe Maden Projesi ilk olarak 1980 öncesinde gündeme gelmiş olsa da asıl bu proje ile ilimizin tanışması 1988’li yıllara dayanır. Bu yıl başlayan sondaj çalışmaları 1991 yılında ön işletme talebi ve ardından 1992 yılında ki işletme talebine dönüşür. 1995 yılında proje aleyhine başlayan muhalefet ile birlikte Artvin 1995 tarihi itibariyle tam olarak Cerattepe’yi birinci gündem maddesi yapar. Olumlu, olumsuz bir sürü gelişmeler yaşanır. Zaman gelir ruhsat yenilemeler, zaman gelir devlet gel maden çıkar diye şirketlere teşvik verir, zaman gelir aynı devletin hukuku mercileri ruhsatları iptal eder. Yine zaman gelir aynı devlet yeniden ruhsat verir ve yine zaman gelir mahkemeler ruhsatı kabul eder ancak ÇED raporunu kabul etmez. Çalkantılı yaşanan gelişmeler ışığında sürekli ilin gündeminde kalmayı başaran Cerattepe, zaman gelir ilin en hassas konusu olur. Ve Cerattepe artık ilin değil ülkenin gündemine oturur.

İşte tam bu noktada bir de bakarsınız ki Devlet, Cerattepe Maden Projesi’ne ilişkin en net tavrını ortaya koyar ve “Bu proje şirketin değil benimdir” der. Bizim öteden beri savunduğumuz olay gerçekleşmiş olur.

Biz dün bu konuları yazarken, Cerattepe’de maden çıkarılmasına karşı olan vatandaşlar sert dillerle bizi eleştiriyor olsalar da biz o günlerde bir gün haklı çıkacağımızı biliyorduk. Hatırlarsanız geçtiğimiz Mart ayında yazdığım bir yazıda sıcak bir yazın bizi beklediğini ileri sürmüştüm. Ve sıcak bir yaz ile karşı karşıya kaldık. Ve geçtiğimiz Nisan ayında ise Cerattepe Projesi’nin Devletin Projesi olduğunu Devlet bir gün ispatlayacak ve olumlu yada olumsuz Devlet Projesi’ne sahip çıkacaktır. Ve işte bunda da haklı çıktık. Şimdi Devlet projesine sahip çıktı. Tam anlamıyla projenin kendisine ait olduğunu DSİ’de gerçekleştirilen ve yoğun tartışmalara neden olan o toplantıda ortaya koymuş oldu.

Pekiyi, şimdi neler mi olacak? Bence benim yazılarımı bana çok kızan maden karşıtı olan Artvinlilerinde okuması gerek. Zira bundan böyle yapacakları çalışmalar ve mücadeleleri belirlerken bu yazılarımdan yararlanabilirler. Bundan böyle maden projesine devlet daha çok sahiplenme yapacak. Bakın belki aynı görüşleri paylaşmıyoruz diye bana kızabilirsiniz ancak benim yazdığım yazılar mutlaka önemli izlenim ve elde edilmiş bilgilere dayalıdır. Üstelikte edinilen bilgiler öyle yerel bazdaki kurum amirlerinin görüş ve öngörülerine değil bizzat üst düzey isimlerle yapılan görüşmeler dahilinde elde edilmiş bilgilerdir.

Ve yazıyorum yarın yine haklı çıkacağım öngörümü. Cerattepe Maden Projesi’ni ister iktidar değişsin isterse de değişmesin Devlet bundan böyle daha çok sahiplenecektir. Ve projenin gerçekleştirilip gerçekleştirilmemesine dayalı olarak artık Devlet’in net tavrını göstereceği günleri yaşamaya başlayacağız. Ve de bundan böyle Cerattepe Projesi’ni Devlet’i idare eden daha yüksek bürokrat ve siyasilerinde sahiplendiğine şahit olacağız. Yani bundan böyle Yeşil Artvin Derneği’de projeye karşı muhalefetini yerel boyutta sürdüremeyecektir, zira artık Devlet’te ulusal boyutta projesine sahip çıkmaya başlıyor.

Yeşil Artvin Derneği’nin de belki de son haftalarda ulusal düzeyde isimlere Cerattepe karşıtı mücadele gündemini yayma çalışmaları da bu öngörüye kendilerinin de sahip olmalarından kaynaklanıyor, olabilir.

Bu noktada benim yazdıklarımın ülke siyasi gündemine de bir nebze bağlı olduğunu kabul etmeliyim. Ülkemizde yaşanan son siyasi gelişmeler Cerattepe’yi bir nebze sahiplenme noktasında geri plana düşürebilse de bu noktada da benim farklı bir iddiam bulunuyor. Cerattepe maden projesi üzerine artık iktidar partisi AK Parti’nin de sahipleneceğini göreceğiz. Üstelikte erken bir seçim ortamı dahi yaşansa da AK Parti’de Cerattepe Projesi’ne ilişkin olumlu yada olumsuz bir noktada net tavır takınacaktır. Bu gerek AK Parti Genel Merkezi ve Bakanlar Kurulu üyeleri nezdinde gerekse de yerelde ki tüm yöneticileri yönünde olacak.

AK Parti’nin artık tavrı ortaya çıkmıştır

İktidar partisin yereldeki yöneticilerinin Cerattepe Projesi üzerine net bir tavırları bulunmuyordu. Net bir şekilde Cerattepe’de maden çıkarılmasına taraf olduklarını ifade edemedikleri gibi, karşı olduklarını da ifade edemiyorlardı. Ama DSİ’de gerçekleştirilen malum toplantının ardından AK Parti’nin yerel yöneticileri ve AK Parti’yi temsil eden siyasetçileri bu noktada net bir karar verme durumu ile karşı karşıyadırlar. Zira Devlet’i idare eden ve politikalarını belirleyen parti konumunda olarak üstelikte kendi bakanları olan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Cerattepe’de çevre de önemli madende, her ikisi de önemsenerek maden çıkarılacaktır. Cerattepe’de çevreye, ormanlara, içme sularına ve toprağa zarar vermeden maden çıkarılabilir” cümlelerinin ardından nötr olunma şansı bulunmamaktadır. Ya AK Parti’nin yerel isimleri projeyi sahiplenmek durumundadırlar yada projeyi devletin rafa kaldırması için güç birliği oluşturarak mücadele etmek durumundadırlar. Bundan böyle ortada duramazlar, zira bugüne kadar maden karşıtları tarafından bu noktada bir tepkiyle karşılaşmıyor olsalar da bugünden sonra maden karşıtları da yönlerini belirtmeyen insanlara daha çok kızacaklardır. Çünkü kararsızlık onlar açısından da kabullenilebilir bir durum değildir. Bu noktada belki bana kızıyor olsalar da net bir duruş sergilemekte olmam nedeniyle hangi tarafta olduğumu bilerek hareket etmekteler. Burada bir parantez açacak olursam, kararsız kalan gazeteciler içinde artık sonuç aynıdır. Onlarda bundan böyle bir yön belirlemek durumundalar. Şirketten reklam alıyor ve bir şekilde ticaret yapacaklar, yada hiçbir şekilde şirketle irtibatta olmayarak şirket ile ticaret yapmayacaklar. Yani hem öyle hem böyle olma şansları gazetecilerinde kalmamıştır. Aynı şekilde esnaf ve ticaret erbaplarının da durumu böyledir. Yeşil Artvin Derneği’nin mücadelesinde gelinen noktada bu yol ayrımını ortaya koymuştur. Dernekte maden şirketi ile ticari bağlantısı olanların bundan böyle karşıt olmalarını kabullenmeyeceklerdir. Hatta projeye evet diyenlerden daha çok tepkiyi bunlara göstereceklerdir.

DSİ’de gerçekleştirilen toplantı bence Cerattepe konusunun çözümüne ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ya herro yada merro çözüm bulunmasını sağlanacaktır, bundan böyle.

Net olarak buradan söylüyorum, bana ne kadar kızılırsa kızılsın yada ne kadar fikirlerime saygı duyulursa duyulsun, bende artık Cerattepe’nin Artvin’in gündeminden düşmesini istiyorum. Çünkü bu konu uzadıkça gerginlikler daha da artıyor. Ve bu gerginlik kimseye yaramıyor.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ganimet Hırsı, Resulullah’ın Emrini Bile Unutturmuştu

  22 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Savaşın bir neticesi ve sonucu olan ganimet bazen gaye olabiliyor, bu da olumsuz neticeler doğuruyordu. Ganimeti gaye yapan etkenlerden biriside insanlardaki mal kazanma hırsı idi. Bu hırsın menfi sonuçlarının örnekleri çoktur. Hz. Peygamberin gönderdiği bir askeri birlik, baskın yapacakları yere vardıklarında, içlerinden biri atını koşturarak, insanları uyarıyor ve “Şahadet kelimesini söyleyin canınızı koruyun” diyor. Bunun üzerine hepsi Müslüman oluyor. Diğer askerler “Ganimeti bize haram ettin" diyerek arkadaşlarına çıkışıyorlar. G...
 • İslam Hakimiyeti ve Müslüman Hakimiyeti arasındaki farklar

  21 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Müslüman Hakimiyeti demek her zaman için İslam hakimiyeti demek değildir. İslam Hakimiyetini kurmak için bu Hakimiyetin tesisinde Müslümanların görev alması beklenir ama bu mecburi değildir. Allah dilerse kâfir, münafık ve fasık bir adamın eli ile de dinine hizmet ettirebilir. İslam Hakimiyeti İslam dininin hakim olması demektir. Müslüman Hakimiyeti ise Müslümanların Hakimiyeti demektir. İslam Hakimiyeti ilkesel bir Hakimiyettir. Müslüman Hakimiyeti ise bir yerde müslümanların sayısal çoğunluğu ele geçirmesi demektir. Müslüma...
 • Komünizmde Kadınların Ortaklaşalığı Var mı?

  19 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “..Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin…” Maide suresi, 8 Giriş Komünizm Türkiyede çoğunluk itibari ile elbette benimsediğimiz biz ideoloji değil. Toplumumuzun ekseriyetinin görüşü Komünizm ile bir birine zıttır. Fakat bu zıtlık “Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin.” Maide suresi, 8’in bize verdiği ölçü gereği, Komünizm hakkındaki görüşlerimizin de adaletsizliğe varmaması lazım. Çocukluğumdan beri komünizmde kadınların ortak olduğu sözlerini duyardım. Bu konuyu internette biraz ar...
 • AK Parti Eti Bakırdaki işten çıkarmalara müdahale edecektir

  18 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çünkü işten çıkarılan işçiler bu işten çıkarmanın faturasını AK Parti’ye keseceklerdir. Bu fatura elbette olumsuz fatura olacak ve AK Parti oy kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir. AK Parti pragmatist yapıya sahip bir parti olarak bu duruma seyirci kalması mümkün değil. 1000 kişinin işten çıkarılması büyük bir olaydır. 3-5 kişinin işten çıkarılması gibi değildir. Toplumsal bir olaydır, sadece Artvin için değil Türkiye hatta dünya için ilgi çekici bir olaydır. Siyaseti etkilememesi mümkün değil. Bu nedenle pragmatist b...