logo

Cerattepe’ye Destek Eylemleri Sürüyor

Cerattepe için tüm Türkiye’de dayanışma eylemleri devam ediyor. Madene karşı direnişin 6. gününde Adana, Kocaeli, Bursa’da destek eylemleri yapıldı.

 

Düzenlenen eylemlerde Artvinlilere dönük saldırılar protesto edildi.Emek ve Demokrasi Güçleri, Cerattepe için direnen Artvin halkına destek vermek amacıyla Atatürk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Sağanak yağışa rağmen Cerattepe direnişine bir ses olmak için bir araya gelen kitle direnişini sahiplendiklerini vurguladı.

Artvin ve çevresinin el değmemiş doğasını yok edecek çok sayıda maden projesi olduğuna dikkat çeken Pelin Çiçek, Cerattepe’deki doğal orman alanlarında başlatılmak istenen madencilik faaliyeti hayata geçerse, sırada bekleyen 358 maden ruhsatının çıkmasının da kolaylaşacağını söyledi. Halka ettiği küfürlerle bilinen Cengiz Holding’in doğa ve insan katliamlarındaki sicilinin çok kabarık olduğunu belirten Çiçek, “Şimdi de gözlerini Artvin’in doğasına ve insanlarının yaşamına dikmiş” dedi.

Türkiye halklarına seslenen Çiçek, “Gelin sermayenin yağma ve katliam düzenine karşı, doğanın yaşama hakkını, çeşitliliğini ve sürekliliğini savunalım. Cerattepe halkına destek olalım. Kapitalizm bizi yok etmeden, biz kapitalizmi yok edelim” dedi. 

İzmit

Kocaeli halkı, Artvinliler Derneği’nin çağrısıyla İzmit İnsan Hakları Parkı’nda bir araya gelerek Cerattepe için etkinlik düzenledi.

Kocaeli de geçtiğimiz günlerde Artvin direnişine selam göndermek isteyenlere yaşanan polis saldırısının ardından bugün de Kocaeli halkı İnsan Hakları Parkı’nda bir araya gelerek “Bizlere değil, doğayı katledenlere saldırın onlara barikatlar kurun “dedi. Etkinlikte serbest kürsü kurularak Artvin direnişine selam gönderildi. Ardından horon ve halaylarla etkinlik sona erdi.

Derince Artvinliler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kadırga Yaylası’nda yapılan açıklamada Artvin’de yaşanan saldırılara tepki gösterildi.

Bursa

Bursa’da dün İnegöl’de ve Yıldırım Sitelerde yapılan eylemlerle Cerattepe’ye destek mesajı veridi. Artvin’de Madene Hayır Bursa Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen halk, Siteler Meydanı’ndan Mesken Meydanı’na yürüdü. Yüzlerce insanın katıldığı eylemde kadınlar tuttuğu pankartla Mesken Meydanı trafiğe kapatıldı.

Meydan’da konuşan Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz, “Geçtiğimiz aylarda Artvin’e giderek oradaki direnişe destek olacağımızı vaat ettik. Bu vaadimiz için önümüzdeki günlerde yine birlikte Artvin’e gidiyoruz. Hiç kuşkunuz olmasın. Yargı engel olmaya çalışsa da, yürütmeyi durdurma istemimizi ileri tarihlere ertelenmiş keşfe bıraksa da başaramayacaklar. Hiçbir güvenlik görevlisi unutmasın ki onlar maden şirketinin elemanı değil, bu ülkenin güvenlik görevlileridir. Halkın iradesine çok değer verdiğini söyleyen bir zihniyet bir halkın, tüm Artvin halkının direnmesine rağmen o güzellikleri yok etmek için hırsla Artvin’e saldırıyorlar” dedi.

Çorum

Çorum’da Halkevlerinin çağrısıyla saat 21.00’da Özdoğanlar’da toplanan kitle ses çıkararak Cerattepe’nin yanında olduklarını söyledi.

Share
632 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?