logo

Cerattepe’ye Bir Destekte ÖDP’den

Cerattepe bölgesinde yöre halkını direnişine destekler sürüyor.

ÖDP Eş Genel Başkanı ve Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Alper Taş Cerattepe’ye çıkarak direnişçilere destek verdi. Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan ve Av. Bedrettin Kalın’dan bilgi alan Taş, burada kısa bir açıklama yaptı.

Türkiye’de çevre hareketinin en uzun direnişi burada yaşanıyor diyen Taş; “20 yıllık bir direniş var burada az bir zaman değil. Bu direniş hem toplumsal mücadele ekseninde gelişiyor hem de hukuk ekseninde gelişiyor. Buraya saldıran gözü paradan başka bir şey görmeyen uluslararası veya ulusal şirketler defalarca buraya saldırmalarına rağmen defalarca toplumsal muhalefet tarafından engelleniyorlar defediliyorlar. Hukuki manada da kaybediyorlar ama buna rağmen burada maden çıkartmaktan vazgeçmiyorlar” dedi.

Sözlerinin devamında yeşil yoldan da bahseden Alper Taş; “Bizle dalga geçiyorlar biliyorsunuz, hayata dönüş diye bir operasyon düzenlemiştiler 2000’lı yıllarda ceza evlerinde adı hayata dönüştü operasyonun ama insanların katledilmesine dönük bir operasyon olduğu ortaya çıktı. Şimdi Karadeniz’de sözüm ona Yeşil Yol adı altında yeşili yok etme betonlaştırma projesi yürütüyorlar bizimle dalga geçer gibi bu yolun adına da Yeşil yol diye ifade ediyorlar. İşte Rize’de Çamlıhemşin yaylalarında öyle bir saldırı var. Artvin’de maden ekseninde bir saldırı var. Artvin halkına sorulmuyor. Sizin geleceğinizi belirleyen bir tercih de bulunduk sizin adınıza ve siz bu tercihe uymak zorundasınız böyle bir demokrasi anlayışı böyle bir demokrasi kültürü olmaz. Artvin nasıl büyüyecek burada bütün bu yeşillikler maden alanı olacak çürütülecek bu yeşillik yok edilecek Artvin zenginleşecek öylemi? Kimse inanmıyor artık buna tam tersine Artvin bu yeşillikleriyle güzel Artvin bu yeşillikleriyle büyürse büyüyecek Artvin bu yeşillikleriyle kalkınırsa kalkınacak” dedi.

Taş daha sonra Dernek yöneticileriyle bölgede incelemelerde bulundu.

Etiketler: » » » » » »
Share
738 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?