logo

Cerattepe’ye 6 İlden Eş Zamanlı Destek

Yeşil Artvin Derneği Çağrısı üzerine 6 ilde gerçekleşen eş zamanlı basın açıklaması gerçekleşti.

 

Danıştay’ın, Cerattepe’deki altın madenciliğine olur vermesi birçok ilde eş zamanlı basın açıklamaları ile protesto edildi. Bursa’daki geniş katılımlı basın açıklaması sırasında, mücadelenin devam edeceği ifade edilerek, ‘Altınsız olur, Artvin’siz olmaz’ sloganı atıldı.

Danıştay 14. Dairesi’nin, Rize İdare Mahkemesi’nin Artvin’in gür ormanlarla kaplı Cerattepe bölgesinde altın madeni işletmeciliği yapılabileceği yönündeki kararına yönelik itirazı reddetmesi Artvin, Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Çanakkale’de eş zamanlı basın açıklamaları ile protesto edildi.

İstanbul Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşen basın açıklamasını Artvin STK ve Platformları tarafından düzenlendi. Çok sayıda doğa dostunun katıldığı basın açıklamasını Abdullah Aydın okudu.

Yargıya Güven Azaldı

“Cerattepe için adalet” pankartının açıldığı mitingde “Talancı şirket, Artvin’i terk et”, “Maden yapma boşuna, yıkacağız başına”, “Artvin halkındır, halkın kalacak”, “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez” sloganları atıldı.

Artvin Sivil Toplum Kuruluşları ve Platformları adına Abdullah Aydın’ın okuduğu açıklamada dava süreci anlatıldı.

Rize İdare Mahkemesi’nin daha önce madencilik yapılamayacağı yönünde verdiği kararı Danıştay 14. Dairesi’nin onayladığını, ancak kararı veren mahkeme heyetinin tenzili rütbe ile sürüldüğünü hatırlatan Aydın, “Sonraki dönemde Doğu Karadeniz’de yoğunlaşan maden ve HES projeleri nedeniyle açılan davalarda verilen kararlara bakıldığında yeni heyetin bu sorunları çözmek üzere atanmış/görevlendirilmiş bir mahkeme olduğu anlaşılmaktaydı. Bu dönem aynı zamanda yargıya güvenin azaldığının, ülkenin adaletten giderek uzaklaşıp bir karanlığa sürüklendiği bir dönemdir” dedi.

‘Altınsız olur, Artvin’siz olmaz’

Artvin-Bursa Çevre Platformu’nun Bursa’daki basın açıklaması Heykel’deki Kent Müzesi önünde gerçekleştirildi.

Share
679 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?