logo

Cerattepe’de Sarsıntı Ölçümü Yapıldı

Artvin Cerattepe’de maden çıkarılırsa yapılacak patlatmaların heyelanlara sebebiyet vereceğine ilişkin iddialara Maden Şirketi tarafından vevap verildi.
Cerattepe bölgesinde yapılan patlatmanın ardından yapılan sarsıntı ölçümlerinde bölgenin hiçbir şekilde etkilenmediği ve patlatmaların bölgede iddia edilen heyelanlara sebebiyet veremeyeceği aıklandı. Yapılan ölçüm işlemlerine bazı basın mensuplarıyla Bizim Artvin Derneği’nden gözlemciler de katıldı.

Artvin Cerattepe Maden Projesi’nde yeni bir gelişme daha yaşandı. Artvin kamuoyunda ortaya atılan Cerattepe Maden Projesi’nde galerilerde gerçekleştirilecek olan patlatmaların heyelanlara neden olacağına ilişkin iddialar üzerine maden firması tarafından bilimsel ölçümlerle yanıt verildi. Ölçüm işlemleri Artvin Merkez’deki bazı yerel basın kuruluşlarının temsilcileri ve Bizim Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyelerince de gözlemlendi. Ölçüm işlemleri sırasında açıklamalarda bulunan Cerattepe Proje Müdürü Recep Bayramoğlu, Cerattepe Maden Projesi’nin bilimsel çalışmalar ışığında hazırlanan ve ilgili bakanlıklarca onaylanan ÇED Raporu doğrultusunda yürütüldüğüne dikkat çekerken, projede ileri teknoloji ile madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirileceğini ifade etti. Maden şirketiniin Cerattepe Projesi’ni bilimsel ölçütlerde ve şeffaf bir biçimde yürüttüğüne vurgu yapan Recep Bayramoğlu, faaliyetlerinin denetlenmesi konusunda da her türlü olanağı tanıyan bir firma olduğunu belirtti. Maden faaliyetleri sırasında galeride yapılacak olan patlatmaların Artvin Merkez’in hemen üzerinde bulunan noktalarda heyelanları tetikleyeceği yönündeki iddialar karşısında bilimsel yanıtlar vermek istediklerinin altını çizen Bayramoğlu, ilgili bakanlıkça sertifikası bulunan bir firma tarafından patlatmaların çeşitli bölgelerde ölçümlerinin gerçekleştirildiğini ve bu ölçümlerden birinin de Kafkasör Bölgesi’nde basın ve Bizim Artvin Derneği’nin gözetiminde yapılacağını vurguladı. Ölçüm aletlerinin son derece hassas olduğunu ve galeride yapılacak olan patlatmanın ardından oluşabilecek en ufacık bir etkiyi dahi ölçeceğinin altını çizen Recep Bayramoğlu, daha önce gerçekleştirdikleri ölçümlerin tamamında patlatmaların herhangi bir risk unsuruna neden olacak bir şekilde etkiye neden olmadığının belirlendiğini de söyledi. Artvin kamuoyunda oluşturulmak istenen heyelan korkusunun bu bilimsel veriler doğrultusunda kesinlikle oluşmayacağını ileri süren Recep Bayramoğlu, maden projesine muhalefet eden kişi ve kurumlarında kendilerine başvurmaları halinde bu ölçümlere tanıklık edebileceklerini ve ayrıca Cerattepe’deki maden faaliyetlerinde de incelemelerde bulunabileceklerini de sözlerine ekledi.

Share
2723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?