logo

Cerattepe Nöbeti Yerlikaya’larda

Artvin’de maden şirketini Cerattepe bölgesinde girmemesi için halkın nöbeti devam ediyor. Son nöbet Yerlikaya sülalesinin.

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde çıkartılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı Artvin halkının mücadelesi devam ediyor. Maden şirketin faaliyete başlaması için bölgede çıkmak istiyor. Buna karşı Artvin halkı Ceratepe girişinde 24 saat nöbet tutuyor.  Değişik kitlelerin sırayla sürdürdükleri nöbetlerde son nöbet ise Artvin geniş sülalelerinden biri olan Yerlikaya sülalesi yer aldı.

Büyük küçük, genç yaşlı bir çok Yerlikaya nesli nöbetlerini tamamladı. İftarları hep birlikte Cerattepe nöbet kulübesinde açan Yerlikaya’lar geceyi Cerattepe” de geçirdi.

Artvin Cerattepe’de nöbet tutan Yerlikaya ailesinden Nurşen Yerlikaya;  “İstediğimiz tek şey 20 yıldır peşlerini bırakmayan maden çıkarma havasının son bulması. Buraya gelin geldim. Maden yapılmak istenen alanda 23 dönüm arazim var. Şehirde yaşıyorum. Bu projenin bizim hayatlarımızı nasıl talan edeceğini biliyorum. İki çocuğum da jeoloji mühendisi. Şirket çocuklarıma bu projede çalışmaları için iş teklifinde bulundu, çocuklarım kabul etmedi. ‘İşsiz, aç kalırız yine de Artvin’imize bunu yapmayız’ dediler. Bunun için son nefesimize kadar nöbetteyiz, buraya madenci sokmayız. Zaten nöbet biterse nefes alınmayacak. Madenin çıkması demek üstteki yaşamın bitmesi, ağaçların yok olması, sulama ve içme suyumuzun gitmesi demek. Nefes demek bu orman bize. Başka neyimiz var, şuradan aldığımız temiz havamızın dışında” diye konuştu.

Daha sonra Yerlikaya ailesi yanan ateşte çay demleyerek geceyi bu şekilde nöbet tutarak geçirdi.

Ç.P.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1454 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?