logo

Cerattepe Konusunda Toplumumuz Uykusundan Uyanıyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Gazetecilik geleceği görme işidir. Öyle işkembeden atma yazılarla gazetecilik yapamazsınız. Yazdığınız yazıların bilime, gerçeğe uyması gerekir. Popülist söylemlerle yazılarınızın içerisini doldurursanız elbet bir gün haksız çıkarsınız. Çok şükür yazdığımız yazılar yıllar geçiyor ama bizi haklı çıkarıyor. En son 16 Ekim 2016 tarihinde kaleme aldığım, daha öncesinde belki onlarca kez yazdığım bir konu şimdi sürekli bana söylenen bir konu olmaya başladı. Bu konu Cerattepe’de maden çıkıp çıkmayacağı mevzusudur. Benim yıllar önce gördüğüm gerçekleri toplumumuzun büyük bir bölümünün görüyor olması beni mutlu etse de zamanın daralması ve trenin kaçma ihtimalinin yüksekliği ise beni endişelendiriyor.

Artvin’de artık kiminle sohbet etsem herkes ağız birliği etmişçesine aynı şeyleri söylüyordu. İş gezisi için çıktığım İstanbul seyahatinde de uzaktan Artvin’i izleyenlerin de Cerattepe gerçeğini görmeye başladıklarına şahit oluyorum. Kiminle görüşsem, ister karşı olsun ister taraftar, herkes ağız birliği yapmışçasına ‘Cerattepe’de maden çıkacak ancak Artvin’in bundan yararlanması gerek’ şeklindeki sözlerini büyük bir şaşkınlıkla dinliyorum. Gerek Artvin’de gerekse de il dışında yaşayan Artvinliler “Cerattepe’de Maden Çıkacak” artık Artvin’in bu gerçekle yüzleşmesi gerektiğini ve ilimizin menfaatleri doğrultusunda madenin çıkartılmasına mücadele edilmeli sözlerini söylemeye başladılar. Hatta dün madene karşı olduklarını net bildiğim kişilerde ‘Maden çıksın ancak bizim denetimimizde olsun. Bir komisyon kurulsun ve Artvin çalışmaları an ve an takip etsin. Denetlesin. Şirket alışverişlerini Artvin’den yapsın. Çalışanlar Artvinli olsun. Maden Artvin’e ekonomik değerler katsın’ şeklinde konuşmaya başladılar. Hani ‘Günaydın’ demek istiyorum. Yıllardır benim söylediklerimi şimdi toplum görmeye başlamış ve sabah olmuş. Artvin madenin çıkacağı gerçeğini görmüş ve bu işi ilimizin menfaatlerine nasıl çevirebiliriz noktasına gelmiş. Doğru birdir. Yapacak bir şey yok. Keşke bu gerçek birkaç yıl önce görülseydi de şimdiye ciddi bir yol almış olabilseydik.

Bu noktada benim çok değil yaklaşık 6 ay önce yazdığım yazıyı sizlere hatırlatmak istiyorum. Bugün herkesin geldiği noktayı en son 6 ay önce yazmıştım. Gerçi ben 10 yıldır yazıyorum ama ne yapalım bazen toplumun anlaması uzun sürüyor. İşte o yazım:

“Yaklaşık 30 yıldır Artvin Merkez Cerattepe ile yattı ve Cerattepe ile kalktı. İlk arama ruhsatının verildiği 1989 yılından bu yana Artvin’in gündeminde yer alan Cerattepe Maden Projesi’nde artık son aşamaya gelindi.

Cerattepe’de madenciliğe karşı olan insanlar belki bu satırları her zaman olduğu gibi yine taraflı bir gözle okuyup Artvin’e kötülük yapmayı sürdüreceklerdir ancak başlığım bu ilin gerçeğidir. Rize İdare Mahkemesi’nin verdiği karar maden konusunda hukuki süreçlerin tamamen sona ermek üzere olduğunu göstermiştir. Yazımın son bölümüne doğru bundan böyle yaşanacak süreci anlatacağım fakat yazımın başlığının tüm Artvin kamuoyunca idrak edilmesi gerektiğini yazmak istiyorum.

Artvin halkı yıllardır maden konusunda binlerce şey duydu, okudu ve gördü.

Şimdi bütün o yazılıp çizilenler yada söylenenler bir tarafa bundan böyle madenciliğin bizzat kendisi ile yüzleşecek. Daha önceki yazımda Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği karar konusunda bir tahminde bulunmuş ve kuvvetle ihtimal mahkemenin Reddi Hakim Talebini dikkate almayarak kararını açıklayacağını ve temyiz yolu açık olmak üzere kararını kısa bir sürede açıklayacağını ileri sürmüştüm. Benim maden konusunda yazdıklarımın bugüne kadar sürekli doğru çıktığını gören bazı çevreler benim yazdıklarımı karalamak için sadece hakaret ya da hedef gösterme yoluna giderek hedef şaşırtmaktan başka bir şey yapamaz hale geldiler. Ben buradan bir kez daha altını çizerek yazıyorum ki, bu güne kadar Artvin halkına yalan bir bilgi vermedim. Vermeyeceğimde. Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği kararın ne olacağını yazdı isem bundan sonra ne olacağını da yazmalıyım. Ve diyorum ki Artvin’de maden çıkacaktır. Bundan böyle Artvin’in madenin çıkıp çıkmaması değil bundan sonra madenin hangi koşullarda ve olanaklarla çıkarılacağı ile ilgilenmesi şarttır.

Bu satırların daha dikkatli okunması gerekiyor. Beni sevseniz de sevmeseniz de Artvin’i eğer seviyorsanız mutlaka bu satırlarımı dikkatlice okumalısınız. Artvin’de madenin çıkmama ihtimali artık kalmamıştır. Artvin’de maden çıkacaktır.

Dedim ya, Artvin’i seviyorsanız eğer kesinlikle madenin çıkarılması konusunda müdahil olunması ve Cerattepe Projesi’nden Artvin’in en maksimum biçimde kar sağlayabilmesi için dikkatimizi maden kenti Artvin’e çevirmemiz gerekmektedir. Evet bu şehirde turizm şehri olabilir, evet bu şehir eğitim şehri olabilir ancak bu şehir konusunda Ankara’nın verdiği bir karar vardır ki o da bu şehrin maden kenti olacağı kararıdır. Rize İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından Danıştay yolu açık olsa dahi Danıştay’ın vereceği kararda gerek daha önce verilen mahkeme kararları gerekse de son ÇED Davası’nın Bilirkişi raporları perşembenin gelişi çarşambadan belli olur misali bellidir. Yine edindiğim bilgiler ve öngörülerim diyor ki hükümet Danıştay’ın vereceği kararı beklemeyecektir. Şirketin çalışmaya başlamasında sakına olmadığı bildirilecek ve şirket şantiye kurma çalışmalarına başlayacaktır. Bu süreçte Danıştay süreci devam etse bile şirket eleman alımlarını gerçekleştirip maden işletmesinin hazırlıklarını gerçekleştirecektir. 2017 yılının Nisan-Mayıs ayında ise şirket maden galerisini kazmaya başlar ve 30 yıllık süreç sona ermiş olacaktır. Halen bu ildeki insanlara maden çıkmayacak şekilde söylemlerde bulunmak ise bana sorarsanız bu ile yapılan yanlış olacaktır. Bu maden çıkacaktır ancak Artvin halkının sürece dahil edilmesi noktasında enerjimizi harcar isek bu şehre daha doğru katkılar sağlamış olacağız. Bu noktada artık şirketle masaya oturulması gerektiğini ise yine yazmıştım. Tabi ki bana ciddi oranda tepki gösterenler oldu. Tehditler, hakaretler hatta ve hatta fiili anlamda saldırıda bulunmaya varıncaya kadar bir çok tepkilerle karşılaştım. Ha bunun yanı sıra ‘çok doğru yazıyorsun’ diyenlerin sayısı da hiçte azımsanacak gibi değildi. Şimdi benim bu sözümün önemi bin kat daha artmıştır. Halen bu gerçeği neden göremiyorlar anlamış değilim. Bu şehri gerçekten seviyorsanız gerek devlet ile gerekse de şirket ile iletişime geçmenin vaktinin gelip geçtiğini görmek zorundasınız. Bir gün gelir Artvin, Devlet ve şirket ile masaya oturmak ister ne karşısında masaya oturmak isteyen bir Devlet ne de şirket göremeyecektir. Bakın bugünden maden karşıtı olan çok sayıda Artvinli de şimdiden madenin çıkacağını kabullenmiş ve bundan kişisel anlamda nasıl faydalanırımın peşine düşmüştür. Bunu süreç içerisinde göreceğiz. Bugün bana hakaret edenlerin ve büyük tepki gösterenlerin maden çıkmaya başladıktan sonra nasıl karşı tarafta yer alacaklarını da göreceğiz. Bu sözlerimin ben takipçisi olacağım, sizlerde olunuz.

Madenin Artvin’e sıfır zarar vereceğini hiçbir kimsenin iddia edemeyeceği gibi madenin Artvin’i yok edeceğini de hiçbir kimse iddia edemez. Ben artık madenin Artvin’i yok etmeyeceğini yazmaktan bıktım, yazmayacağım. Hep birlikte göreceğiz yok edip etmeyeceğini. Dilerseniz yıllarca benim bile dile getirdiğim maden Bergama’yı yok edecek söylemlerinin doğru olmadığının ortaya çıktığı gibi Cerattepe’deki maden projesinin de Artvin’i yok etmeyeceği hatta sürece dahil olunur ise büyük katkılar sağlayacağını da yaşayıp göreceğiz.”

Artvin Yeni Yol Haritasını Belirlemeli

Bence artık Artvin bir yol haritası belirleme noktasına gelmiştir. Tren kalkmadan bu yol haritasını ortaya koyarak Cerattepe’ye ilimizin yararına çevirebiliriz. Cerattepe gerçeğini iyi görmeli ve devletin bu noktadaki kararlı tutumu sonrasında yeni politikamızı belirleyerek, ortaya yeni aktörler koyarak devlet ile iyi iletişim halinde olmalıyız. Madene karşıyız söylemlerinin uzaktan yakından ilimize katkı sağlama şansının kalmadığını bilerek Cerattepe’de çıkacak olan madenin ilimize, insanlarımıza katkı sağlayarak çıkarılması noktasında adeta pazarlık halinde olmalıyız. Yakın tarihimizde baraj inşaatlarında yaşanan gerçekleri hatırlayarak Cerattepe’yi fırsata çevirmeliyiz. Yoksa barajlarda olduğu gibi atı alan Üsküdar’ı geçer biz ise arkasından bakmakla yetiniriz.

Belki bu söz biraz ağır olabilir ancak Artvin’de çok değil daha bir yıl önce ortalığı ayağa kaldıranların önemli bir bölümünün ata ortak olmaya çalıştıklarını gördükçe madenden sadece bir kesimin değil tüm kesimlerinin yararlandırılması için ortak aklın işletilmesinde fayda görüyorum.

Son bir not, benim yazılarıma kızabilirsiniz ancak inanın ben bu toplumu sokaklara dökenlerden onlarca kat daha fazla Artvin’i seviyorum. Ben sadece gerçekleri yazıyorum. Biliyorum ki Artvin’imize popülist sözlerin değil gerçeklerin faydası olacaktır.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...
 • Aşil topuğu (zayıf yönlerimizi ifade eden bir kavram)

  13 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İnsan vücudunda bir takım tendonlar ve bağlar bulunmaktadır. Aşil Tendonu da, bu tendonların en önemlilerinden biridir. Bacak kısmındaki baldırın arka bölümünde yer alan kas grubunun, topuk kemiğine bağlanmasını sağlayan yapıya ”aşil tendonu” denmektedir. Mitoloji kahramanı ve yaşadığı dönemin savaşçı karakterini simgeleyen Aşil’in, aşağıda anlatılan öyküsünden esinlenilerek, bu tendona “Aşil tendonu” adı verilmiştir. Aşil (Achille veya Akhileus) Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından birisidir. Homeros'un M.Ö. 720 yılında ...
 • Artvin İyi Bir İtfaiye Binasına Kavuşuyor

  12 Mart 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve ekibi bir önemli soruna daha köklü bir çözüm getiriyor. Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün hizmet binası ihtiyacı Miralay Şükrübey Caddesi’nde eski yıkama yağlamanın bulunduğu alana inşaa edilen yeni binayla çözülüyor. Kısa süre içerisinde tamamlanması beklenen hizmet binasının ilimize yakışır ve ihtiyaca cevap verecek nitelikte bir hizmet binası olması beklenirken, hizmet binasının tamamlanması ile birlikte itfaiye müdürlüğü belki de bir daha kendisine hizmet binası aramak durumunda kalmayacak. ...