logo

Cerattepe Keşfi 14 Mart’ta

Artvin Mi, Yoksa Maden Mi, Karar Verecek Olan Keşif Heyeti 14 Mart günü Cerattepe’ye Çıkacak

Kafkasör Yaylası, Cerattepe bölgesinde maden faaliyetlerine karşı açılan mahkeme neticesinde Rize İdare Mahkemesi keşif kararı almış, keşif gününü ise 14 Mart olarak tayin etmişti.

Artvin halkının 25 yıldır dürdürdüğü, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde ise 20 yıldır devam ettirdiği  Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetlerine karşı mücadele aralıksız devam ediyor. Mahkeme süreci devam etmesine rağmen 16 Şubat Salı günü yakın illerden gelen takviye kolluk güçleri eşliğinde şirket araçları Cerattepe bölgesine çıkmak istemişti. Önceden bunun haberin alan vatandaşlar yola araçlarını çekerek buna izin vermemiştiler. Polisin yoğun biber gazı ve plastik mermi kullanmasına rağmen halk geri çekilmemiş direnmeye devam etmişti. İkinci gün yine yakın illerden yeni destek ekipleri çağrılmış,  gaz ve plastik mermi kullanan polis, jandarma zorda olsa Cerattepe’ye şirketin araçlarını çıkartmayı başarmıştı. Jandarma eşliğinde şirket çalışanları bölgede şantiyelerini kurarken halk ise aralıksız olarak eylemlerine devam etti. Polis ise orantısız güç kullanamaya şehirde de devam ederken Artvin Devlet Hastanesi’nin yanında biber gazlı ve plastik mermili müdahale edilmiş çok sayıda vatandaş  yaralanmıştı. Ayrıca Türkiye’nin gündemine oturan bu olaylarda  Cerattepe ve Artvin için Türkiye’nin bir çok  il ve ilçesinden destek eylemleri de devam etmeye başlamıştı.

Bu arada Yeşil Artvin Derneği Belediye Başkanı ve Milletvekilleri ve siyasi parti temsilerinden oluşan bir heyet Başbakan Davutoğlu’yla görüşmüş, yasal hakkı bulunmayan şirketin çalışmalarına mahkeme kararına kadar durdurulma karar almıştı. Bunun üzerine Rize İdare Mahkemesi arar karar olarak verdiği keşif gününü 14 Mart olarak belirlemişti. Halk eylemlerine devam ederken bir yandan da keşif heyetini karşılamaya hazırlandılar.

14 Mart Pazartesi günü Kafkasör’de toplanacak olan vatandaşlar Madene Hayır Atkıları ve dövizleriyle keşif heyetini karşılayacak.

Kafkasör Yaylası Ve Cerattepe

Artvin’in Güneybatısındaki Kafkasör Yaylası ile Cerattepe ve Genya Mevkii  bin 250 metre yükseklikte yer alıyor. Turizm Merkezi olan Kafkasör Yaylası Karadeniz’in doğal yaşlı ormanlarını barındırıyor. 25’i endemik 2 bin çeşit bitki türü ile vaşak, karaca, boz ayı gibi yaban hayvanlarının yaşam alanı olan bölge, Türkiye’nin önemli yırtıcı kuş göç yollarının başında geliyor. Artvin’in içme suyu kaynaklarını da barındıran Kafkasör Yaylası görülmeye değer doğal güzelliklere sahip. Kafkasör Yaylası ve bitişiğindeki Hatila Milli Parkı madencilik faaliyetleri nedeniyle uzun süredir tehdit altında bulunuyor. Artvin’de son olarak sayıları 325’i bulan maden ruhsatı ile 176 baraj ve hidroelektrik santrali projelendirildi.

Cerattepe Hukuk Mücadelesi 20 Yıldır Sürüyor

Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkiinde madencilik faaliyetleri 1996 yılında başladı. Kanadalı Cominco Madencilik şirketi bölgede faaliyet yapmak için maden ruhsatı aldı. Yeşil Artvin Derneği bölgede yapılacak madencilik faaliyetlerinin doğaya geri dönüşümsüz zararlar vereceğini belirterek 1997 yılından itibaren hukuk mücadelesi başlattı. Rize Bölge İdare Mahkemesi’ne maden ruhsatının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açıldı. Bu süreçte Cominco firması bölgedeki tüm haklarını yine Kanadalı olan İmmet Mining firmasına devretti.

Uzun süren yargı mücadelesi sonucunda Rize İdare Mahkemesi’nin maden ruhsatı iptali için verdiği kararı Danıştay 2002 yılında onadı. Artvin halkı böylece maden şirketlerinin bölgeden çekilmesini sağladı.

Artvin’in yeni mücadelesi ise 2012 yılında aynı bölgeye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bakır, gümüş ve altın madeni çıkarma izni vermesiyle başladı. Bakanlık, ihale sürecinin ardından bölgedeki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme olumlu raporuna da onay verdi. Gelişme sonrasında Artvinliler 2013 yılında yeni bir hukuk mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Davada mahkeme 20 Kasım 2014 tarihinde ‘Yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. 2015 yılının Ocak ayında mahkeme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu raporunu iptal etti. Maden şirketi ÇED raporunda yaptığı değişiklikleri yeniden bakanlığa sundu. Bakanlık ÇED raporunu yeniden onayladı.

Share
696 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?