logo

Cerattepe İçin Endişelenen Heyet Alanda İncelemelerde Bulundu

Atabarı Kayak merkezi’nin de içinde bulunduğu Cerattepe Bölgesinde girişler bir haftadır Jandarma tarafından engelleniyordu. Cerattepe Bölgesinde madencilik faaliyeti yapmak isteyen ve halk tarafından büyük tepki alan şirket Asker ve polis eşliğinde bölgeye girmişti.  Birçok spekülasyonların yaşandığı coğrafyada ne basın ne milletvekilleri alınmamasını üzerine bölgede neler yapıldığını için endişelenen heyet Valilik izniyle Cerattepe’ye çıktı.

Artvin’in Cerattepe Bölgesi’ne çıkış yasağının sürmesine tepki gösteren Yeşil Artvin Derneği üyeleri Artvin Valiliği bir dilekçede bulunarak bir heyet oluşturulmasını ve bölgede incelemeler yapılmasını istemişlerdi. Valiliğin cevabının ardından Yeşil Artvin Derneği Nur Neşe Karahan, dernek Avukatı Bedrettin Kalın ve üç yöneticinin yanı sıra Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Ali Arabacı ile üyeler Eralp Atabek, Erol Çiçek ve Yakup Okumuşoğlu ile toplam on kişi maden şirketinin şantiye alanında incelemeler yaptılar. Cerattepe Bölgesin jandarma barikatında bekleyen heyet jandarmanın kimlik kontrolü yapmasının ardından içeri alındı.

Basın Mensupları İçeri Alınmadı

Basın mensuplarının girişine izin verilmezken, incelemeyi tamamlayan heyet çıkışta basın mensuplarını soruların yanıtladı. Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan burada yaptığı açıklamada, “ alanda şirketin elamanları, bekçileri ve birkaç mühendislerini gördük. Konteynerlerini koymuşlar iş makinelerini koymuşlar, birde tünelin etrafında küçük bir alan tel örgüyle çevirmişler.

Yargı Kararından Çok Emin Görünüyorlar

Yargı kararlarından çok emin görünüyorlar. Yargı kararına kadar bekleyeceklerini söylediler. Niye burada bekliyorsunuz diye sorduk, iş yeri izniniz, SSK kayıtlarını burayla ilgili ne var izniniz görelim dedik. İzinlerimiz Murgul’da dediler. İzinleri Murgul’da ama kendileri burada. Bize yasal ve yazılı izin gösterin dedik. Bize Murgul’a gelin gösterelim dediler. Bizde Murgul başka bir şey Cerattepe başka dedik.

Güvenlik Güçleri Sersefil Açıkta Yatıyorlar

Cerattepe bölgesi abluka altında hem buradan hem üst taraftan ormanın içinde bekleyen güvenlik güçlerimiz var. Geçlerimiz sefil bir şekilde açıkta yatan askerlerimiz var. Atabarı Kayak Merkezi şuanda hiç kimse çıkamıyor. Hem işletme sıkıntı yaşıyor hem Artvin halkı sıkıntı yaşıyor.  Atabarı Kayak Merkezi’ne kaç gündür çıkışta yasak.      Açık galeri ve altın işletmeciliğiyle ilgili net olarak yapılmayacak diyemiyorlar. Maden başbakanımız mahkeme kararı bitene kadar duracak dedi. O zaman burada şuanda güvenlik gücü ve şirket neden onu bekliyor.  Biz tekrar bu soruyu yöneltmek istiyoruz. Artvin halkının şuanda yaşamsal alanı kısıtlanmış durumda askerlerimiz soğukta yatmaları ayrıca bizi üzdü. Vatanı ve milleti korumakla görevli olan askerimizin bu şekilde bir şirket adına buralarda sersefil edilmesi bizi o acıdan da üzdü. 16 Şubat’ta teslim altıklarını söylediler ama belgeleri yok, bunları tekrar tekrar sorduk neden burada bekliyorsunuz dedik. Bir cevapları yok sadece burada bir şey yapmadıklarını beklediklerini kömür yaktıklarını temiz olduklarını ıvır zıvır şeylere anca cevap vere bildiler. Ne yazık ki resmi hiçbir şeyleri ellerinde yok.

Yolda Birkaç Ağaç Kesmişler

Yolda birkaç ağaç kesilmiş zannedersek yolu açmak için ama izinsiz kestikleri için orman bölge müdürlüğü de zaten bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağını bize cevaben yazmıştı.

Anayasaya uygun davranan bir siyasal iktidarın öncelikle var olan iptal kararını uygulaması gerekmektedir.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Ali Arabacı ise, “Eğer bir mahkeme kararından söz ediliyorsa zaten bir mahkeme kararı var iptal kararı. Anayasaya uygun davranan bir siyasal iktidarın öncelikle var olan iptal kararını uygulaması gerekmektedir. Yasa bunu böyle söylüyor anayasa bunu böyle söylüyor. Bu davanın ne olacağı ne biteceği belli değil ama önce var olan bitmiş olan kararın kararının yerine getirilmesi gerekmektedir. Biz bunu bekliyoruz yoksa başbakanın sözünün hiç mi muahedesi hiç mi karşılığı yok. Mahkeme kararının yerine getirilmemiş olsalardı. Mahkeme keşke böyle bir  karar vermiş olsaydı ki görevi onun odur. Mahkemenin görevidir durdurmak yürütmenin değil. Her halde bugün arklı şeyler konuşuyor olacaktık” dedi.

Share
836 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?