logo

reklam

Cerattepe Davasında Karar Çıktı

Artvin’de tartışma yaratan maden davasında mahkeme kararını açıkladı.

Artvin’in Cerattepe bölgesinde 38 hektar alandaki bakır ve açık ocak altın işletme projesi için hazırlanan “ÇED olumlu raporu”nun iptali için açılan ve Rize İdare Mahkemesince görülen dava reddedildi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe’de maden çıkarılması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu” raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada karar verildi. Rize İdare Mahkemesi ÇED olumlu raporunun iptalini reddetti.

Açıklanan 45 sayfalık kararda, bilirkişi raporundaki değerlendirmelere dikkat çekilerek, “Devlet ormanlarında gerekli iznin alınması ile madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin mümkün olduğu ve dava konusu madencilik projesi için gerekli izinlerin alındığı” vurgulanarak, “Projenin devlet ormanı olan alanda yapılmasında mevzuata aykırı bir durum olmadığı” belirtildi.

Verilen kararda, yapılan itirazlara ilişkin olarak şu değerlendirmeler yapıldı:

“Madencilik Faaliyetleri İzin Yönetmeliği hükümlerine göre milli park alanı ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezlerinin bulunduğu alanlarda dahi gerekli izinler alınmak kaydıyla madencilik faaliyetlerinin yapılması mümkün iken, dava konusu madencilik projesinin milli park alanında yapılmadığı, milli park alanına 660 metre uzaklıkta olduğu, turizm koruma ve gelişim bölgesi ile turizm merkezinin ise kapsamında değil, yanında yer aldığı hususları dikkate alındığında, dava konusu projenin yapıldığı alanın mevzuat açısından yasaklı alanlar içerisinde yer almadığı da sabittir.”

Share
12572 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?
#

Cerattepe Davasında Karar Çıktı” için 2 Yorum

  1. yunus : diyor ki:

    Sükür ALLAH’a (c.c)

    • ALİ VELİ : diyor ki:

      ŞÜKÜR DİMİ? ARTVİNE YAPILACAK KIYIM İÇİN ŞÜKÜR EDİYORSUN BİR DE UTANMADAN!!! SEN ARTVİNLİ OLAMAZSIN!!! İNSAN BİNDİĞİ DALI KESER Mİ? Bİ KAÇ SENE ÇALIŞICAM DİYE GÜZELİM CANIM ARTVİNİ SENİN GİBİ DÜŞÜNENLER YÜZÜNDEN KAYBEDİCEZ!!! BAK ŞURDA MURGUL VEYA BAŞKA İLLERDE YAPILAN MADENLERE. NERDE MADEN ÇIKMIŞDA ORALAR YEŞİLLİK OLMUŞ?? CENGİZ PARAYI CUKKA EDECEK SİZDE ŞÜKÜR EDECEKSİNİZ. BARİ ALLAH’I KARIŞTIRMA!!!!