logo

Çekilin Yoldan MHP Geliyor!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Yerel seçimlerden önce yazdığım bir yazı vardı. Belki hatırlarsınız, “Şimdi ödünç oyları verme sırası CHP’de” demiştim. MHP’nin Artvin Belediye Başkan adayı Kadir Seçgin’in MHP’ye getirdiği hareketten bahsederek MHP’nin yerel seçimlerde oyunu en çok arttıracak parti olacağını belirtmiştim. Artvin Merkez’de ödünç oy verme sırasının CHP’de olduğunu ifade etmiştim. MHP’nin alacağı oyun seçim sonucunu kesinlikle etkileyeceğini ileri sürerek, yerel seçimlerde MHP’yi büyük bir dikkatle izlemek gerektiğini yazmıştım. Şimdi, yine MHP zamanı diyorum.

Değerli okurlarım, benim yazdığım yazılar belki de Artvin’de en çok tepki çeken yazılardır. Ne yazarsam yazayım çok fazla kızılır. Sebebi de genelde içtenlikle ve samimiyetle yazdığım içindir. Şimdi yeni içtenlikle ve samimiyetle yazıyorum.

MHP, 28 Mart 2015 Cumartesi günü Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde aday adayı tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılların aksine MHP’de bu sefer birçok ismin adı milletvekili aday adaylığında geçiyordu. Yoğun bir talep yaşanırken önce aday adayı sayısı 6 idi, ardından 3’e indi. 3 birbirinden önemli aday adayı ile genel seçimlere hazırlanan MHP, önemli bir karar aşamasında. Verilecek karar da belki de seçimin sonucunu da belirleyecek. Bu yüzden MHP’nin böylesine önemli karar aşamasında iken aday tanıtım toplantısı da açıkçası son derece önemliydi. MHP’nin bu seçimin en hareketli partisi olacağı ve ilgiyi üzerine çekeceğini düşünen benim gibi kişiler açısından bu toplantı önem taşıyordu. MHP’ye ilginin olup olmadığını, yada iddia edilen ilginin abartı olup olmadığı bu toplantı sonucunda ortaya çıkacaktı. Ve MHP’nin işi bence oldukça zordu. Zira o salonu hemen herkes dolduruyordu. Bu nedenle MHP’nin salonu doldurması yetmeyecekti. Önemli olan öyle bir kalabalık toplayacaktı ki MHP, kültür merkezine sığmayacaktı. Merdivenler, salon hınca hınç dolu olmalıydı. Salona girerken aday adaylarının içeriye girerken zorlanmaları gerekliydi. Kültür merkezine doğru gelirken de Artvin sokaklarında MHP’nin çok büyük bir konvoy oluşturması gerekiyordu. Konvoydaki araçlar dolu ve konvoydaki insanların da coşkulu olması gerekliydi. Bunlar MHP’nin oldukça zorlanacağı konulardı.

Bu seçimde de MHP’yi dikkatlice takip etmek gerek

MHP’nin 3 aday adayı var. Bunların bence 3’üde birbirinden değerli aday adayları. Hatta aday adaylarının hepsi de kendi çevrelerini salona getirmeyi başarmıştılar. Tabi ki bu isimlerden en yoğun ilgiyi Av. Muhammet Altunal gördü. Şinasi Başlılar ve Rafet Abay’da ciddi ilgi gördü. Aday adayları üzerine bir değerlendirme yapmak şu aşamada istemiyorum. MHP’nin kendi vereceği karardır; ancak MHP için son derece önemli olan bu süreçte en doğru kararı vereceklerine inanıyorum.

MHP şimdi böylesine önemli bir karar vermeden önce mutlak surette bu aday aday tanıtım toplantısı belirleyici olacaktır. Sonuçta kim sıralamaya girerse girsin MHP bu seçime az yada çok damga vuracaktır. Ve MHP’nin sonuca gitme ihtimali de yok değildir. Yani bu seçimde de hiçbir kimse MHP’nin oylarına ödünç alabilmek için göz dikmemeli. Hatta ödünç oy kaptırılabilirdi.

MHP bu önemli sınavı bence başarıyla atlattı. Belki de herhangi bir MHP’linin dahi hayal etmediği yoğunluktaki bir ilgi ile. Konvoy mükemmel, ilgi mükemmel, ortam mükemmel, heyecan çok daha mükemmel. Yani MHP artık vekil çıkarmayı arzuluyor ve bu etkinlikle açıkçası vekil çıkarmaya da yakınlaşmış durumda.

MHP’nin 1999 yılında oluşturduğu heyecanı hatırlıyorum da; o günlerde il başkanı Zafer Aydemir ve ekibi ile iyi bir sinerji yakalayan MHP, adayı Ahmet Erdem ile birlikte sonuca oldukça yakınlaşmıştı. O dönem kaçan fırsat belki de bu sefer kaçmayacaktır.

MHP bu seferde Serdar Kılınç ve ekibi ile güzel bir sinerji yakaladı. Bu sinerjiyi eğer MHP aday listesi ile bütünleştirebilir ise sanıyorum ki bu seçimin de en çok oy arttıran partisi olacaktır. Sonuca ilişkin yorumlarımı ilerleyen zamanlarda yazacağım için bu yazımda belirtmek istemiyorum.

MHP’ye önerilerim var

Bu arada MHP’ye ufak önerilerim var. MHP’nin seçimde başarılı olması için bence farklılık oluşturması gerekiyor. MHP’nin bir kere CHP’den farklı söylemler ve projeler üretmesi gerekir. Ulusal gündemlerden çok yerel gündemlere değinilmesi gerekiyor. Bence MHP yereli konuştukça daha çok oy alır, ulusalı konuştukça daha az oy alır. Bir başka ufak önerimde Cerattepe projesine ilişkin. Artvin’de oluşturulmak istenen algının tersine bu konuda MHP’nin daha cesur adımlar ve politikalar üretmesi gerek. MHP, burada da yine CHP’nin söylediğini söylememeli. Zira unutmamalı ki MHP, Artvin Merkez’de 3 binin üzerinde insan başvurmuş durumda. Bu da yaklaşık 12 bin insan eder. Yani aileler ile birlikte 10 binin üzerinde yetişkin insanın maden konusunda düşüncesi oluşturulmak istenen algının tersi yönünde. Bu yüzden bence MHP burada da alışılmışın dışında bir strateji üretmeli. Yoksa sadece CHP ile aynı söylemi ortaya koyarsa MHP, oy kazanmak yerine oy kaybına da uğrayabilir.

Son bir uyarı, MHP’nin ayrıca AK Parti’nin kalesine de hitap etmesi gerekiyor. Doğru söylemlerle ve politikalar ile Yusufeli ilçesinde AK Parti’ye darbe vurabilecek olan MHP’nin milletvekili çıkarabilme ihtimali belki de bu ilçeden doğacak.

Etiketler: »
Share
1450 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?
#

Çekilin Yoldan MHP Geliyor!” için 1 yorum

 1. Bahaddin Koçak : diyor ki:

  Yüzde yüz katılıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...