logo

ÇEDAŞ Kuşlar Ölmesin Diye Proje Başlattı

Çoruh EDAŞ Artvin İl Müdürlüğü kuş ölümleri ve buna bağlı enerji kesintilerini önlemek amacıyla proje başlattı.

ÇORUH EDAŞ Artvin İl Müdürlüğü, Enerji Nakil Hatlarında kuşların çarpılması nedeniyle yaşanan kuş ölümleri ve buna bağlı enerji kesintilerini önlemek amacıyla proje başlattı.

Bu amaçla, kuş çarpılmalarının sıkça yaşandığı noktalardaki Enerji Nakil Hatlarına izolasyon aparatları yerleştirilmeye başlandı.

Kuşların göç yolları güzergâhında bulunan özellikle Yusufeli, Şavşat ve Ardanuç ilçelerindeki Enerji Hatlarının belli noktalarında kuş çarpılmalarının ve buna bağlı enerji kesintilerinin sıkça yaşandığını belirten ÇORUH EDAŞ yetkilileri, bu aparatların takıldığı yerlerde kuş ölümlerinin önlendiğini, kuş çarpılması kaynaklı enerji kesintilerinin de sona erdiğini ifade ettiler.

Bu sistemin uygulanacağı yerlerin tespiti ve yapılacak çalışmaların planlamasının devam ettiğini belirten yetkililer, amaçlarının doğanın vazgeçilmez unsuru olan kuşların ölmemesi ve enerji arzının da olumsuz etkilenmemesini sağlamak olduğunu bildirdiler.

Share
433 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?
#

ÇEDAŞ Kuşlar Ölmesin Diye Proje Başlattı” için 1 yorum

  1. İsim * : diyor ki:

    Yusufeli ve köylerinde sık sık yaşanan elektrik kesintilerini önlemek için de bir proje hazırlasalar, mesela dağıtım hatlarını kapalı kabloya alsalar da biz de memnun olsak keşke