logo

Çay Tozundan Bıkan Kadınlar, Çay Fabrikasını Bastılar

“Evimizin camlarını açamıyoruz, çay tozu bizi hasta etti”

Artvin’in Hopa ilçesi Sundura Mahallesinde bulunan Çay Fabrikası’nın yaz aylarında oluşturduğu çay tozundan bıkan kadınların sonunda canına tak dedi.

Yıllardır çektikleri toz sorununa dur demek için evlerinin balkonlarında yaptıkları konuşmalar ile örgütlenen kadınlar yürüyüşe geçerek çay fabrikasını bastılar. “Evimizin camlarını açamıyoruz. Çay tozu hasta etti bizi. Balkona çamaşır dahi asamıyoruz. Yeter artık” diyen kadınlar fabrika önünde eylem yaptılar.

Hopa’nın Sundura Mahallesi’nde ÇAYKUR’a ait çay fabrikası yaz aylarında çay üretirken yıllardır çay tozunu dışarı salıyordu. Çay tozundan bıkan mahallenin kadınlarının canlarına tak edince balkonlarından birbirlerini örgütleyerek harekete geçtiler. Daha fazla çay tozu yutmak istemeyen mahallenin kadınları toplanarak çay fabrikasına kadar yürüdüler. Ansızın başlayan eylem çay fabrikasının girişindeki güvenlikçilerin engeline takıldı. Çay fabrikasının girişinde güvenlikçiler tarafından durdurulan kadınlar fabrikaya sokulmadılar. Burada güvenlikçilerle bir süre tartışan kadınlarla güvenlik amiri konuşarak fabrikanın müdürünün fabrikada olmadığı konusunda onları ikna etti. Mahalle sakinlerinin dertlerini fabrika müdürüne ileteceklerini ifade eden kadınlar, bir başka gün yeniden gelmek üzere fabrika önünden ayrıldılar.

Kendileri eylem yaptı kendi haberlerini de kendileri yaptılar

Çay tozu nedeniyle eylem yapan Hopa Sundura Mahallesi sakinlerinin bu ilginç eylemi bununla da kalmadı. Çay tozu nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları ve seslerini duyurmak için kendi eylemlerini de kendileri haber yaptılar. Basın mensuplarına haber vermeden yaptıkları haberi basına göndermek için cep telefonu vasıtasıyla amatör bir biçimde haber yapan eylemci kadın, diğer eylemci kadınlarla da röportaj yaptı. Cep telefonuyla görüntülenen röportajda eylemlerinin nedenlerini anlatan bir eylemci kadın, “ Yıllardır bu sorunu çekiyoruz. Her çay üretim ayında çay tozundan evimizde yaşayamaz olduk. Camlarımızı açamıyoruz, balkona çıkamıyoruz. Çamaşır dahi asamıyoruz. Bıktık artık. Sağlımız bozuldu. Bu sorun artık çözülsün istiyoruz. Bu sorunla hiçbir kimse ilgilenmiyor. Geldik ve bir muhatap bulamadık. Güvenlikçiler içeri almıyorlar. Müdürle konuşmak istedik, müdürde yokmuş, bizde daha sonra tekrar geleceğimizi söyledik ve fabrikanın önünden ayrılmaya karar verdik. Biz ÇAYKUR’un bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz. Canımıza tak etti artık. Çay tozu yutmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Yaptıkları ilginç eylem ile ÇAYKUR Çay fabrikasının yetkililerinin dikkatini çekmeyi başaran Sundura Mahallesi’nin kadınları, fabrikanın kendilerine verdiği zararı durdurmak ve de zararın tazmini için dava açacakları belirtildi.

Etiketler: » » » »
Share
1507 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?