logo

“Çarpım Tablosundan Önce Madene Hayır’ı Öğrendim”

Kadın Platformu ve Motosiklet Kulübü tarafından ortaklaşa gerçekleştirdiği Cerattepe protestosuna çocukların sesli haykırışları damga vurdu. Çocuklar “Çarpım Tablosundan Önce Madene Hayır’ı Öğrendim” dediler.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden faaliyetlerine karşı halkın tepkisi devam ediyor. Mesai çıkışında toplanan vatandaşlar haftanın farklı günlerinde bir araya gelerek Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı tepkilerini sesli bir şekilde dile getiriyorlar.

Son olarak Artvin Kadın Dayanışma Platformu ve Artvin Motosiklet Kulübü tarafından maden faaliyetleri protesto edildi. Halit Paşa Kavşağında toplanan yaklaşık 5 bin “Artvin’de maden istemiyoruz”, “Yerin Üstü Altından Daha değerlidir” ve “Susma haykır yaşamak haktır” gibi sloganlar atıp Cumhuriyet ve İnönü Caddelerini trafiğe kapatarak yürüdüler. Etkinliğe Artvin Motosiklet Kulübü üyesi yaklaşık 50 motorcu motorlarıyla gruba eşlik etti. Öte yandan aileleriyle gelen çocuklar ise maden hayır tişörtleri ve üzerinde “Çarpım tablosundan önce madene hayır demeyi öğrendik”, “Ağaca sarılmadan hayat olmaz”, “hepimiz dengiz oyun bozan Cengiz” yazılı pankartlarıyla grubun önünde yürüdüler. Mimiklere aileler düdük ve tence tavalarla eşlik ettiler.

Yürüyüşün ardından yeniden Halit Paşa kavşağında toplanan grup burada basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasını Artvin Kadın Platformu sözcüsü Aydan Yerlikaya yaptı. Yerlikaya konuşmasında,” Bugün yine aynı alanda birlikte olmanın coşkusunu yaşıyoruz. Biz hep bu alanda olacağız, her zaman bu memleketin sokaklarında olacağız. Geçmişimizin ve geleceğimizin var olduğu bu şehirde olacağız. Kadını, erkeği, genci, yaşlısı ve çocuklarıyla. Bu şehir bizimdir bizim kalacak diye duyulana kadar haykıracağız. Bugün çocuklarımız da bizimle. Evlerimizde maden belasının dışında bir şey konuşulmadığı için çocuklarımızın travması haline gelmiş bir isim var artık onların yaşamlarında Cengiz!

Artık çocuklarımızı öcüyle korkutmamız gerekmeyecek. Cengiz geliyor dememiz yeterli olacak! Taptaze zihinlerde bu şekilde yer etmek sende nasıl bir duygu yaratıyor bilmiyoruz ama şunu iyi biliyoruz ki biz çocuklarımızda yarattığın travmanın yerine taze güller, çam ağaçları, köknarlar, dağ laleleri, kardelenler, ladinler ekeceğiz. Çocuklarımızı senin ve senin yaratmaya çalıştığın sistemin karanlığında boğmanıza izin vermeyeceğiz. Biz bu ormanın esintisiyle büyüdük, onların da aynı ormanda koşuşturmalarını izleyeceğiz.

Biz Artvin’in kadınları olarak and içiyoruz ki çocuklarımıza yeşil bir Artvin bırakacağız. Şimdi çocuklarımızda buradayken farkında olduğumuz tüm gerçekleri bir kez daha haykırmak ve bir kez daha itirazımızı dile getirmek istiyoruz

Biz mücadelemizi, çocuklarımızın ve tüm ülke çocuklarının daha yaşanılası bir doğada yaşamlarını devam ettirmeleri adına veriyoruz. Buna engel olanlara izin verecek miyiz? *Sadece bize ait olmayan, oradaki tüm ağaçların börtü böceği, çiçeğin, hayvanın hakkını korumak azmindeyiz. Buna izin vermeyenlere sessiz kalacak mıyız? Yalan yanlış bilgilerle tüm kamuoyunu yanıltmaya çalışanlara karşı tek vücut verdiğimiz mücadelemizden geri duracak mıyız? Kapalı galeri yapacağız ve çevreye zarar vermeyeceğiz diyorlar. Kapalı galeri açmak için öncelikle yeraltı sularımız boşaltılacak. Kimyasallarla Artvin’in suyu zehirlenecek. Bu yalanı kabul ediyor muyuz?

Kapalı galeri açmak için sadece bir günde 130 kilo dinamit patlatacaklar. Heyelanlar olacak. Her günümüzü korkuyla geçirmeyi kabul ediyor muyuz? Teleferikle taşıyacağız ve ağaç kesmeyeceğiz diyorlar. Bunlar elektrik direği değil. Tek bir direğin dikilmesi için yol açılacak ve yine binlerce ağaç kesilecek. Kabul ediyor muyuz?

Yüzlerce yılda oluşan ormanların kesilmesini, “kesilenlerin yerine yenisini dikeceğiz” yalanıyla kapatmaya çalışıyorlar. Bizler ormanla birlikte büyüyen insanlarız ve ormanın ağaç dikilerek oluşmayacağını herkesten iyi biliyoruz. Bu yalanı kabul ediyor muyuz?

Çevreye hiçbir zarar vermeyeceğiz diyerek girdikleri her yerde katliam yapanların sözlerine inanacak, Murgul Damar gibi olmaya razı olacak mıyız? Ülke ekonomisine katkı diyorlar. Cengiz’in cebine %98’i girerken devletin %2’lik karı için bizi gözden çıkarmalarına razı olacak mısınız. Iş için istihdam diyorlar. Kendi ÇED raporlarında dahi ilde 86 kişiye iş vereceklerini söylüyorlar. Memleketimizi üç kuruşa satacak mıyız? Bilim adamları defalarca “Ya Artvin ya maden” dediler. Artvin’i yok etmelerine kabul edecek miyiz? Bu haykırışımızı gerekirse her gün tekrarlayacak ve kandırılmaya çalışılan Artvin halkının bu konuda ne kadar bilinçli ve kararlı olduğunu göstermekten asla vazgeçmeyeceğimizi belirtir hepinizi saygıyla selamlarız.” dedi. Basın açıklamasını tamamlanmasının ardından kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

Etiketler: » » » »
Share
737 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?