logo

Cankurtaran Trafiği Yerini Büyükbaş Hayvanlara Bıraktı

Artvinlilerin yarım asırlık hayali olan Cankurtaran tüneli, geçtiğimiz yıl trafiğe açıldı. Eski karayolu ise, büyükbaş hayvanların otlak alandı oldu.

Artvin’in Hopa ve Borçka ilçeleri arasında yapımı tamamlanan, 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olma özelliğine sahip Cankurtaran Tüneli geçtiğimiz yıl törenle trafiğe açıldı.

Karadeniz’i Erzurum üzerinden İran’a bağlayan, zorlu kış şartlarında geçit vermeyen Cankurtaran geçidi, tünelin açılmasıyla sürücülerin yoğun ilgisini görüyor.

Kış aylarında ulaşımda büyük aksamlar yaşaması ve aynı zamanda Artvin- Hopa arasındaki karayolu ulaşımını 12 kilometre kısalması nedeniyle sürücüler Cankurtaran tüneli tercih ediyor.

Eski oto yol bölge halkının gelir kapısı oldu

690 rakımlı Cankurtaran Geçidinde bulunan karayolunda ki araç trafiğinin sakinleşmesiyle, bölgede hayvancılık yapan vatandaşlar hayvanlarını karayolunda otlatmaya başladı. Hayvan sahipleri trafiğin sakinleşmesi nedeniyle gönül rahatlığıyla hayvanlarını karayoluna salarken, hayvanlar ise yol kenarındaki otlaklardan besleniyor.

Bu sayede gün boyu karayolunda beslenen hayvanlardan elde edilen ürünlerle bölge halkı ekonomik gelirlerine katkı sağlamış oluyor.

Bölgede yaşayan vatandaşlar sıcak havalarda serinlemek isteyenler bu karayolunu kullanıyor, diğer türlü genelde tünel tercih ediliyor dediler. Bu nedenle trafiğin az olmasından dolayı içlerinin rahat olduklarını söyleyen vatandaşlar, rahat bir şekilde hayvanlarımızı karayoluna salıyoruz.

Bizim için iyi oldu hayvanlar rahatça otluyor. Çocuk çoluk rahatça oynuyor dediler.

Evleri karayoluna yakın olan aileler ise rahatça uyuyoruz, sese yok gürültü yok, araç egzoz dumanı yok keyfimiz yerinde dediler.

Share
298 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?