logo

Çanakkale Şehitleri Artvin’de Anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü dolayısıyla Artvin’de tören düzenlendi.

Artvin Garnizon Şehitliği’nde düzenlenen tören, Artvin Valisi Ömer Doğanay ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Çerçi’nin şehitlik anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Tören, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemine belirten konuşmayı yapan Piyade Yüzbaşı Musa Kızılbuğa, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden, isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anmak maksadıyla bugün burada toplanıldığını söyledi.

Kızılbuğa, “Bugün bundan 103 yıl önce 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazının denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür. Bu tarih 2002 yılından itibaren aziz vatanları için canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda “Şehitler Günü” olarak kabul edilmiştir” diye konuştu.

Daha sonra İkmal Üsteğmen Murat Şimşek “Bayrak” adlı şiiri okudu.

Şehitlik Defterine günün anlam ve önemini içeren duygularını yazan Vali Doğanay, 18 Mart’ın tarihin dönüm noktası olduğunu belirtti.

Vali Doğanay, mesajında, “Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığı bir dönemi simgeleyen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nde aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yâd ediyoruz.

Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadelenin unutulmaz hatırası olmak bakımından insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda yurdun dört bir köşesinden ortak bir ülküyle kardeşçe birbirine inanmış isimsiz kahramanların, Mehmetçiğin, vatan ve millet sevgisinin ölümsüzlük anıtıdır.

Bundan 103 yıl önce olduğu gibi bugün de harici ve dâhili işbirlikçiler vatanımızın bütünlüğüne kastetmekte, vatanımız üzerinde hain planlarını gerçekleştirmek istemektedirler. 18 Mart 1915’te olduğu gibi 15 Temmuz 2016’da da hainlerin emelleri, yüce milletimizin vatanseverliği ve kahramanlığı sayesinde ayaklar altına alınmıştır.

Kahramanlar, bu kutlu günde, aziz hatıralarınızı yâd etmek üzere huzurunuzdayız. Rahat uyuyunuz. Emanetiniz, en değerli varlığımızdır. Bu vatanın evlatları sizleri asla unutmayacaktır. Ruhunuz şad olsun.” ifadelerine yer verdi.

Garnizon Şehitliği’ndeki tören, şehit mezarlarının ziyaret edilerek karanfil bırakılması ve okunan Kur-an’ı Kerim’in ardından sona erdi.

Etkinlikler Ali Nihat Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam etti

Daha sonra etkinlikler, Ali Nihat Kültür ve Kongre Merkezi’nde Artvin İmam Hatip Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tarih Öğretmeni İsmail Cahit günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından okul öğrencileri tarafından 18 Mart Şehitleri ve Çanakkale Zaferi konulu şiirler okudular ve gösteri sergilediler.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

Töreninin sonunda Vali Doğanay ile protokol üyeleri, Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulu tarafından milli birlik ve beraberliğin önemini vurgulamak ve milli bilincin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan “81 Şehit 82 Mektup” konulu serginin açılışını yaptı.

Şehit yakınları ile gaziler onuruna yemek organize edildi

Kutlamaların ardından Artvin Valiliğince askeri gazinoda şehit yakınları ve gaziler onuruna bir yemek verildi. Ayrıca, Artvin Valiliğince hazırlanan “Artvin Şehitleri Albümü” şehit aileleri ve gazilere takdim edildi.

AVBM

Share
581 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?