logo

Çanakkale Ruhu Artvin’de Yaşandı

 

Bir Ulusun Yeniden Doğuş Destanı olarak anılan ve bu yıl 100. Yıldönümü idrak edilen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri, Artvin Belediyesi tarafından düzenlenen programla yeniden yaşandı.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferini anma etkinlikleri kapsamında Artvin Belediyesi ilde bir ilke imza atarak o günlerin ruhunu yaşatmaya çalıştı. Büyük Taaruz’un 100.yılında Artvin Belediyesi farklı bir etkinlik gerçekleştirdi. Artvin’de ilk kez Çanakkale’de kazanılan zafer temsili olarak canlandırıldı. Artvin Valiliği önünde oluşturulan siperler, Tarabyalar, mevziler, şehit düşen askerler, düşman askerleri, Kanı arabaları, Seyit onbaşı gibi farklı bir konsepte o gün ki yaşananları yeniden canlandırdılar.  Bir gün önceden hazırlanan sahnede yaklaşık 40 kişi görev aldı. Etkinliğe Artvin Valisi Kemal Cirit, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip,  Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Resmi programın sonrasında Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi önünden başlayan kortej yürüyüşünde temsili olarak kağnılarla, cepheye cephane götürüldü. Vatandaşların yoğun ilgisi altında o günleri canlandırdılar, küçük çocukların mevzilere testilerle su taşıması, yaralı ve şehit askerlerin canlandırmasının ardından vatandaşlara o günkü yemek menüsü olan üzüm hoşafı, buğday çorbası ve buğday ekmeği dağıtıldı. Etkinlikte konuşan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, “istedik ki Artvin’de bunu daha yakından damarlarımızda hissedelim. Canlı kağnı arabalarıyla Çanakkale’deki o ambiyansı valiliğimiz önünde yeniden canlandırdık. Çanakkale bizim için her gün yüreğimizde tazelenmesi gereken bu ülkenin nasıl bir zorluk içerisinde nasıl bir birlik içerisinde kazanıldığını yeniden yaşamamız gereken bir destandır” dedi. Başkan Kocatepe, “Çanakkale ruhunu bir kez daha anlama imkanı bulduğumuz Bir Ulusun Yeniden Doğuş Destanı’nın 100. Yıldönümünü hep birlikte anıyoruz. Şehitlerimizi bu vesile ile bir kez daha rahmetle ve saygıyla yad ediyorum. Tarihi değiştiren zaferin kazanılması sırasında yaşanan zorluklar ve iman dolu yürekle ölüme giden kınalı kuzuların yazdığı destanın 100. yılını hep birlikte o günkü sıcaklığı ile yaşıyoruz” dedi.

Sunucu Şakir Kara’nın anlatımıyla o günler alanda bulunanlara yeniden yaşatıldı. Duygu dolu anların yaşatıldığı programda vatandaşlar bol bol fotoğraf çekindiler.

 

Share
1338 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?