logo

Çalıkuşu Balesi, Batum’da Sahnelendi

Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu ve Avrasya Üniversitesi’nin birlikte organize ettiği Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen 2 perdelik “Çalıkuşu” isimli bale gösterisi Batum’da sahnelendi.

 

Batum Sanat Merkezi’nde sahnelenen bale gösterisini Artvin Valisi Kemal Cirit, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşrın Asan, Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ile çok sayıda Türk ve Gürcü vatandaşı izledi.

Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz eserinden aynı adla uyarlanan “Çalıkuşu Balesi’ni “ 65 kişiden oluşan ekip sahneledi.

Libretto ve koreografisi Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler’e ait eseri, Batum Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kostüm, dekor ve ışık tasarımları moda tarihçisi Alexandre Vassiliev’e, ışık uygulaması Tarı Deniz’e, müzik derlemeleri ise Erkan Yüksel’e ait oyunda, MDOB’un 65 kişilik sanatçı kadrosu görev aldı.

Eserin başlıca rollerini Büşra Ay, Ender Üçdemir, Burak Serkan Cebeci, Niyazi Cingöz, Bleda Özlem, Özge Hoşer, Barın Tümen, Tarkan Günal,  Ketevan Chkhikvadze, Mahmut Akyol, Başak Özenç, Murat Koman, Hülya Özkan, Sayaka Watıka, Tugay Ak, Meltem Ayar, Hasan Akyol dönüşümlü olarak paylaşıyor.

Çalıkuşu balesi, birçok ilki içinde barındırıyor. Eserin en önemli yanı Türk Sanat Müziği ile icra edilmesinin yanı sıra, kanun, ud, ney ve tambur da orkestra da yer alıyor. Eser, Mersin Devlet Orkestrası’nın etnik sazlarıyla canlı müzik eşliğinde sahnelendi.

Çalıkuşu’nda, küçük yaşta annesini ve babasını kaybetmiş, iradeli, kültürlü ve güzel bir genç kız olan Feride’nin, genç ve yakışıklı Kamuran’a duyduğu aşkın kırgınlığı nedeniyle Anadolu’da öğretmenlik yapmaya giden, iyi bir eğitim sonrası ayakları üzerinde duran bir kızın öyküsü anlatıldı.

Öte yandan bin 300 kişi kapasiteli sanat merkezi tamamen dolarken,  oyunun sonunda oyuncular izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

AVBM

Share
626 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?