logo

Çağal: “Hukuk Devleti mücadelemiz Devam Edecek!”

Yeni Adli Yıl açılışı nedeniyle Artvin Barosu Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı durulunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal; Hukuk Devleti Mücadelesinin süreceğini dile getirdi.

2010 Yılına Kadar İyi Kötü Hukuk Vardı!

Çağal yaptığı açıklamada; “Hukuk Devleti Mücadelemiz sürecek. Hukukun yok edildiği bir ortamda “Yeni Bir Adli Yıl Açılışı”nı yapıyoruz. Umudumuzu hiçbir zaman yitirmedik yitirmeyeceğiz. Umudumuzu her zaman taze tutacağız. Türkiye’de hukuk 2010 yılına kadar iyi kötü vardı. 2010 yılında yapılan referandumdan sonra hukuk devleti kaldırılmıştır. Hukuk, Yargı Yürütmenin emrine verilmiş, yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır.

2010 yılında hukukun temellerine dinamit kondu!

2010 Referandumunda FETÖ ve AKP’nin işbirliğiyle Hukuk Devleti ortadan kaldırılmıştır. Burada işbirliği yapanlar AKP, Fetullah ve FETÖ’cülerdir. 2010 yılında Hukukun temellerine dinamit konmuş, giderayak ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. 2016 yılında yapılan anayasa değişikliği ile hukuk sonlandırılmış, yargı bağımlı hale getirilmiştir. Yasama Yargı, Yürütme tek kişinin emrine verilmiştir. Artık yargının bağımsızlığından söz edilmesi mümkün değildir. Tüm atamalar, işlemler tüm kararlar tek kişinin isteği doğrultusunda yapılmaktadır.

Kararlar Beğenilmeyince Hâkimler Değiştiriliyor!

Kararlar beğenilmediği zaman hâkimler değiştirilmektedir. Biz Artvin’de bunu somut olarak yaşadık. 25 yılı aşkındır Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde yürüttüğümüz maden mücadelesinde istedikleri karar çıkmayınca, var olan karara rağmen yeniden bir mahkeme tertip edilip kendi istedikleri 2. Bir karar aldırılmıştır. BU somut örneklerle hukuk devletinin ne hale geldiğini açıkça görmekteyiz. Biz avukatlar olarak, hukukçular olarak Bu kötü gidişe, hukuk devletinin yok edilişinden dolayı karamsar değiliz. Bizim hukuka, demokrasiye olan inancımız sonsuzdur.

Hukuk Devleti Mücadelemiz Kararlılıkla Sürecektir!

Bu inançla laik, sosyal hukuk devletini bir daha bir kez daha yeniden kuracağız. Buna olan inancımız tamdır. Mücadelemiz kesinlikle kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu yeni adli yıl açılışında hukuk camiasına yargı mensuplarına yargıçlarımıza, savcılarımıza başarılar diliyor, sağlık içinde yeni bir adli yıl geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Share
281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?