logo

Burası Veliköy, Kırkpınar’a Benzemez

Artvin’in Şavşat İlçesine bağlı Veliköy’de bu yıl 21’ncisi düzenlenen Veliköy Kar Güreşleri Festivali nefes kesti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

ARTVİN’ in Şavşat İlçesine bağlı Veliköy’de bu yıl 21’ncisi düzenlenen uluslararası kar üstü karakucak güreşleri nefes kesti.Güneşli bir havada, karla kaplanmış zeminde yapılan güreşleri Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Şavşat İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cüneyt Yiğit, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Veli Köy Muhtarı İrfan Avcı, Artvin Şavşat Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halim Yiğit, İlçe Jandarma Komutanı Cüneyt Yükselve yaklaşık 3 bin kişi izledi.

150 Güreşçi Katıldı

Artvin’in yanı sıra güreşlere, Rize, Sivas, Tokat, Erzurum, Ardahan, İzmit ve İstanbul, Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan ‘dan150 sporcu, kar üzerinde birbirleriyle mücadele etti. Soğuktan etkilenen bazı sporcuların kara lastik ayakkabı ve yün çorap giydikleri gözlendi.

İzleyiciler Karları Ezdi

Öte yandan bu yıl kar yağışının fazla olmasından dolayı güreş piste yaklaşık 70 cm kalınlığında kar yağdı. Pistte çok fazla kar olmasından dolayı güreşleri sunan cazgır Recep Avcı, güreşlerin yapılabilmesi için seyirciyi alanda bulunan karları ayaklarıyla ezmeye davet etti. Piste çıkan vatandaşların karları ezme çabası renkli görüntüleri ortaya çıkmasını sağladı. Zorlu karda mücadele eden güreşçiler zaman zaman sakatlanınca sağlık görevlileri müdahale etti.

Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 21’nci Veliköy Kar Güreşleri Festivali12 kategoride gerçekleşirken güreşlerde baş pehlivana 4 bin TL para ödülü verilirken toplamda 20 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Veliköy Muhtarı İrfan Avcı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Şavşat İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşu festivalidir, Cumhuriyetimizin kurtuluşudur beri kutlarız ama 21 yıldır uluslar arası boyutlara taşınmıştır. Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, İran gibi ülkeleride dahil ettik. Türkiye’nin değişik illerinden zaman zaman kırk pınar pehlivanlarıda güreşlerimize katıldı. Bu yılda her zaman olduğu bu yılda bu potansiyeli yakaladık. Köylerimiz boşalmasına rağmen insanlarımız İstanbul’dan, Ankara’dan köylerinden kalkıp buralara geliyor buda bizi oldukça mutlu ediyor” dedi.

126 Yıldır Süren Kar Güreşleri Geleneği Devam Ediyor

Artvin’e bağlı Şavsat ilçesinin kuzeyinde yer alan Veliköy, 126 yıldır süren bir geleneği yaşatmaya devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl daVeliköy Kar Güreşleri organizasyonu kentte büyük bir heyecana neden oldu.

Her ne kadar 126 yıldır süren bir gelenek olsa da bu yıl resmi olarak 21.’si düzenlenen organizasyona Türkiye’nin hemen hemen her ilinden katılan güreşçilerin yanında; Ukrayna’dan, Rusya’dan, Bulgaristan’dan, Azerbaycan’dan, Gürcistan’dan, İran’dan ve diğer çevre ülkelerden amatör ve profesyonel 150’e yakın güreşçinin katılımıyla gerçekleşti.

Başpehlivan Erzurum’dan Ferhat Birinci 

Bir gün süren güreşlerinin sonunda 120 kg ve üzeri kategorisi olan başpehlivan unvan için finaldeFerhat Birinci rakibi ZurabiAthahze ile eşleşti. Kıran kırana geçen mücadele sonrası Ferhat Birinci rakibini yenerek 21’in Veliköy Kar Güreşleri baş pehlivanı oldu. Birinci 4 Bin TL’lik para ödülünün de sahibi oldu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1561 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?