logo

Bu Yolu İlk Kullananların, Yola Ucube Diyenlerin Olması Hayret Verici


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Belediyesi tarafından planlanan ve yapımı gerçekleştirilen şehir merkezine yeni giriş yoluna ilişkin yaşanan tartışmaları biliyorsunuz. “Oradan yol mu yapılır? Belediye Başkanı şaşırdı? Böyle eğimli yol mu olur? O yol oraya bağlanmaz? Bu yolun açılması imkansız. Böylesine eğim olan yerde yol mu durur?” şeklinde bir sürü eleştiride bulunulmuştu. Hadi bunları geçtim yola bir de ‘Ucube’ lakabını takmışlardı. Özellikle bu yola Ucube diye eleştiri de bulunan bir kesim vardı. Tarık Mutlu arkadaşım bir gün Artvin’de beyaz gömlekliler diye tabirde bulunduğu benim de ‘Artvin’in Rahat Adamları’ diye lakap taktığım ilimizde siyaseten de iyi bilinen insanlarından bahsetmek istiyorum. İşte bu arkadaşlar bu yolu beğenmemişlerdi ve yola ‘Ucube’ demişlerdi.

Geçtiğimiz günlerde Artvin Belediyesi’nin balkonundan yola doğru bakıyordum. Birde ne göreyim bu arkadaşlardan biri arabası ile oradan geçti. Başka bir gün bu sefer yolun üzerinde incelemelerde bulunurken bir baktım bir başkası arabası ile geçiyor. Yine bir başka gün bu yolu kestirme olsun diye yaya kullanan beyaz gömleklileri gördüm. Hatta yol henüz tamamlanmamış olmasına karşın yolun ne denli isabetli olduğunu gören bu arkadaşlar yolu bol miktarda kullanır oldular.

Bu durumu görünce maden konusunda yaşadıklarımız aklıma geldi. En fazla karşı çıkanların en fazla yararlanmaya çalıştıklarına şahitlik edince bu yola ‘Ucube’ diyenlerinde bu yolu ilk kullananlar olması acaba garip bir tesadüf müdür?

Maalesef değerli okurlarım ilimizde böylesi bir gerçek var. Kim ki bir şeye karşı çıkıyor sonra bir bakıyorsunuz o iş ile mutlaka bir yakınlığı oluyor. Kim ki bir şeyin yapılmasına karşı çıkıyor bilesiniz ki onu kullananlar ilk onlar oluyor. O vakit insanın aklına bir soru geliyor. Madem doğru bulmuyorsunuz neden ilk kullananlar siz oluyorsunuz? Madem karşısınız bir şekilde başında yada ortasında karşı olduğunuz bir konuyla veya olayla alakadar oluyorsunuz? Ya ilk yaptığınız doğrudur ya da ikinci yaptığınız. Ya bu yol ucubedir ya da değildir. Yapılmaya başladığında yola ucube, yol bitmeye yakınlaştığında kaliteli bir yol ortaya çıktığında henüz yol bitmeden başla kullanmaya. Ne garip değil mi?

Bu yolun Ucube Olmadığını Gördüler

Artvin Belediyesi tarafından yapılan şehir merkezine yeni giriş yoluna ilişkin olarak fikirlerimi daha önce belirtmiştim. Hatta geçmişte bu yolun yapılabileceği alternatif mevkilerin geçmiş yönetimlerin verdiği yanlış kararlar nedeniyle yok olduğunu ve tek alternatifin ise bu mevki kaldığını ifade etmiştim. Hani Rahmetli Demirel’in güzel bir lafı vardır, siyasi tarihimize geçmiş olan, onu hatırlatmak isterim. ‘Benzin vardı da biz mi içtik?’ Evet, Cumhuriyet Caddesi’ne giriş için başka mevkiden giriş imkanı bıraktınız da Mehmet Kocatepe ve ekibi mi değerlendirmedi?

Bu soruya yanıt vermesi gereken arkadaşların tek dertleri vardır. Onlar mide bulandırırlar ve yapılanın kıymetini azaltmaya çalışırlar. Bu yolun çok eğimli olmayacağını ve şehrimize yakışır kalitede bir yol olacağını, yolun yapımının ardından da altında ve üzerinde kullanmaya müsait alanların çıkacağını, bu alanlara da çeşitli peyzaj çalışmaları ile şehrimize güzellikler katılabileceğini belirtmiştim. Bir aklı evvel gazetecimiz ise her zaman olduğu gibi yine faka basmış ve yola ilişkin epey bir olumsuzluklarda bulunmuştu. O beyaz gömleklilerin taşeronluğunu yapan bu aklı evvel gazeteci arkadaşımız da, taşeronluğunu yaptığı arkadaşlarda emin olun bu yolun ne denli kaliteli bir yol olacağını biliyorlardı ancak onlarda bu yolun halk nezdindeki değerini düşürme adına önce yola Ucube demeleri gerekiyordu. Bunu yapmasalar idi toplumun geçmişi yargılayacağını bildikleri için yaptılar. Onlar yapa dursunlar biz gerçekleri yazmaya devam edelim.

Gelelim yola ilişkin birkaç bilgiye. Yol bağlanamaz diyenler sanıyorum yolun bağlandığını ve ortaya ne denli geniş bir yol çıktığını görmüşlerdir. Eğiminde ne olduğunu artık anlamışlardır. Bunlardan bahsetmeye gerek yok. Merak edenler yolda incelemelerde bulunurlar. Ben yazılarımı yazmadan önce mutlaka araştırmalarda bulunurum. Ucube eleştirilerine yanıt vermeden önce yaptığım gibi. Önce gitmiştim tüm detayları öğrenmiştim. Projeyi görmüş ve eğimi öğrenmiştim. Nasıl bir yol yapılacağı konusunda en yetkili ağızlardan bilgi almıştım. Aldığım bu bilgileri bizzat inşaat aşamasında da teyit etmiş ve bu yolun Ucube olmadığını ifade ederek yazmıştım. Yine öyle yaptım ve bu yolun ne denli kaliteli bir yol olacağını ve ilimize yakışacağını anlatan bu yazıyı kaleme alıyorum. Evet, bunun en açık kanıtı da yola Ucube diyenlerin kullanmaya başlaması. Bir gün gelir bu isimlerde şehrimize böylesine önemli bir yatırımı kazandırdığı için yapanlara ve vesile olanlara teşekkür ederler.

Şimdi yola ilişkin birkaç tiyo verelim. Ben geleceği az çok görürüm. Bu yolun tamamlanmasının ardından üç beş sene sonra olacakları da yazacağım. Öncelikle yola ilişkin birkaç şey yazalım. Bir kere bu yolun eğimi denildiği kadar olmadığı kesin. Dar diyenlere inatta oldukça geniş bir yol olduğunu söylemeliyim. Işıklı güzel bir yol olacak. Şimdiden aydınlatması ile farkını göstermeye başladı bile. Asfaltı döküldüğü zaman kullanışının ne denli rahat olacağını herkes görecek. Yolun altında iyi bir peyzaj ile şehrimize güzellik katacak bir görüntü ortaya çıkacak. Tam birleşme noktasında da yine ortaya çıkan alanlar ile birlikte yine güzel bir peyzaj ve ufak park alanı ortaya çıkacak. Bunun yanı sıra yol boyu yürüyüş alanı olduğu gibi iki araç aynı anda geçecek nitelikte kaliteli bir yola kavuşmuş olacağız. Şehrimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Yolun Cumhuriyet Caddesi’ne birleşme alanında yine Atapark’ın bir bölümü yıkılacağı için genişleme yaşanacak. Tabi ki Cami meydanında yeni düzenlemelerde yapılacak. Atapark’ın altında yeni bir inşaat başlayacak ve oraya otopark yapılacak. Üzerinde yine Atapark olacak. Şehir merkezinin yeni meydan düzenlenmesinin ilk adımları da bu yolun Cumhuriyet Caddesi’ne birleştiği noktalarda gerçekleşecek. Sonuç itibariyle iyi niyetli başlayan bu proje ilimize bir çok fırsatları getirecektir. Her şeyden önce şehir girişine bir alternatif kazandırılacak ve trafik rahatlamış olacak. Böylesine büyük bir hizmeti kazandıranlardan Allah Razı olsun.

Gelelim üç beş sene sonrasına. Emin olun değerli dostlar, bu yolun gelecek yıllarda alacağı hal yeni bir yaşam merkezi haline geleceğidir. Bu yolun yanı başlarında ortaya çıkacak alanlarda yapılacak olan seyir terasları ve parklar ile yeni yaşam merkezlerinin oluştuğuna tanıklık edeceğiz. Hani güzel bir söz vardır ya; ‘Krizler mutlaka yeni fırsatları ortaya çıkarır. ’ diye bu yolun hikayesi de böyle bir şey oldu. Cumhuriyet Caddesi’ne giriş yolu için geçmiş yönetimlerin ama doğru ama yanlış uygulamaları nedeniyle alternatifler kalmayınca hiç düşünülmeyen ve oldukça zor olan bir bölgeden yeni bir alternatif planlandı. Olmayacak denilen oldu ve ortaya da yeni fırsatlar çıktı. Artvin olmadık yerden yeni alanlar kazanmış oldu.

Ve son bir not. Halen bu yolu görüp incelemediyseniz gidip incelemenizi tavsiye ederim.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...