logo

Bu Vaatler AK Parti’yi Tek Başına İktidar Yapar


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Recep Tayyip Erdoğan’ın en önemli taktiğinin sürekli gündemi elinde tutmak olduğunu son yazılarımda dile getirmiştim. Ve bu taktiğin de Erdoğan’ı sürekli yukarıda tuttuğunu ifade etmiştim.

Türk halkı tarih boyunca her zaman arkasından yürüyeceği liderler aramıştır. Buldukları güçlü liderlerle birlikte de büyük başarıları elde etmiştir. Türk halkının genlerinde güç, kudret, iktidar vardır. Bu nedenle de ya kendisi güçlü, kudretli ve iktidar sahibi olmayı arzular yada arkasından yürüdüğü liderin bu şekilde olmasını ister. Tarihimize baktığınız zaman Atilla, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes ve Turgut Özal örnekleri hep güç, kudret ve iktidar özelliklerine sahip güçlü liderler olarak arkasından gidilen isimler olmuştur. Recep Tayyip Erdoğan ise Türk milletinin arkasından büyük bir arzu ve şevk ile yürüdüğü son liderler olmuştur. Erdoğan’ı aslında iyi bir lider olmasındaki en önemli özellik ise yukarıda belirttiğim gibi gündemi oluşturan ve takip eden değil takip edilen lider olmasıdır.

Son genel seçimlerde AK Parti’yi incelediğimiz zaman 7 Haziran öncesinde daha sessiz kalan ve tartışılmayan parti olduğunu gördük. Gerek söylemleri gerekse de vaatleri ile de Başbakan Davutoğlu’nun da biraz gündem dışında kaldığını hatta seçim öncesinde de konuşulan lider olamadığını görmüştük. Biraz da Erdoğan’ın arkasında kalan bir lider havası var idi. Seçimden sonra da Davutoğlu’nun pozisyonu aynı idi. Sürekli arkada kalan lider konumundaydı ve ta ki son Pazar gününe kadar.

Ahmet Davutoğlu, Vaatlerini açıkladığı son Pazar günü Türk Halkının peşinde yürüyeceği lider havasına büründü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim kararı alınmasının ardından çok farklı bir liderlik portresi çizmeye başladı. Kararlı, etkin, güçlü, iktidar sahibi, üretken, bilge adam, vaat eden, iddialı bir lider arayan Türk halkına hitap edecek bir lider olmaya başlayan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin seçim Beyannamesini açıklarken de gücüne güç kattı. Öncelikle sahneye çıkışı ile güven yarattı. Yapacaklarını anlatırken inandırıcılık oluşturdu. Vaatleri ile de büyük bir beklentinin oluşmasını sağladı.

7 Haziran seçimlerinden önce baktığımızda önce CHP, sonra MHP ve ardından da HDP seçim vaatlerini açıklamıştı. Tabi ki bir de BTP vardı, 5.000 TL asgari ücret vaadiyle. Bu partiler tarafından kamuoyuna seçim vaadi olarak açıklanan vaatler partilerin oylarının büyük derece artışına değil belki ama ana hedef olan AK Parti’nin oylarının düşüşüne neden olmuştu. Yani AK Parti’nin 13 yılda önlenemeyen yükselişinin önünü kesmek adına bu vaatlerin verildiği, kararsız seçmenin tek başına iktidardan yana karar vermesini engellemek adına seçim öncesi bol vaatli seçim kampanyaları düzenlenmişti.

Şimdi AK Parti, muhalefet partilerinin elindeki oyuncağı aldı gibi görünüyor. AK Parti’nin 13 yıllık iktidar gücü, 13 yıl boyunca vadettiklerinin hemen hemen hepsini yerine getirmiş olmanın güveni ile yeni vaatlerini bu seçim öncesinde ortaya koyarak yola çıktı. Bu aslında rakibin elindeki son kozu almak gibiydi. Belki AK Parti’nin oylarında büyük bir sıçrama yada yüzde ellinin üzerine çıkarma gibi bir etkisi olmasa da bu hamlenin en azında AK Parti’nin geçmiş seçimde kaybettiği oyları geri alma yolunda çok önemli bir hamle olduğunu söylemeliyim.

Vaatlerdeki ana hedef sosyal refah seviyesini ve ekonomik rahatlığı sağlamak

Gerek Erdoğan dönemindeki AK Parti, gerekse de Davutoğlu dönemindeki AK Parti, popülist yaklaşımlar ve politikalar üretmedi. Sürekli yapabileceğini söyledi ve söylediklerini yaptı. Yollar, havalimanları, barajlar, hastaneler, okullar, kendi helikopterini üretmek gibi bir çok vaatler yerine getirilen vaatler olarak ortaya çıktı. Bu da AK Parti için aslında bir nevi söylediğini yapan, söz verdiğini yerine getiren imajını ortaya koydu. Bu nedenledir ki şimdi muhalefetin elinden oyuncağın alınması önemlidir. Zira bugün toplum muhalefetin vaat ettiklerini bir yana bırakarak AK Parti’nin belki muhalefetin altında da miktar olarak vaatler, beklenti olarak muhalefetin çok ama çok üzerinde beklenti oluşturdu. Henüz vaatlerin üzerinden kısa bir süre geçmesine karşın toplumdaki beklenti oranı ciddi anlamda yüksek.

CHP ile MHP’ye nereden bulacaksın sorulur ama AK Parti’ye ise ne zaman yapacaksın diye sorulur

CHP ve MHP son genel seçimler öncesinde vaatleriyle ön plana çıksa da bu vaatler beklenilen miktarda oy kazandırmamıştı. CHP ve MHP’nin oylarını uçurması beklenen vaat açıklamaları, “Nereden Bulacaksınız?” sorusu ile suya düşmüştü. Sadece kararsız seçmen üzerinde etkili olan vaatler yarışını bence bu seçimde AK Parti kazanacaktır. Seçim gecesi rakamlara baktığımızda AK Parti’nin kaybettiği oylarının büyük bir bölümünü geriye aldığını ve bu oyların da AK Parti’yi tek başına iktidar yapabilecek seviyeye geldiğini göreceksiniz. Neden mi?

AK Parti’nin Vaatleri yeniden tek başına iktidar özlemi ile birleşti

Türkiye son 4 aydır siyasi iktidarından yoksun durumda. Herkesin kafasında yeni bir hükümet senaryosu kurulurken, yapılacak genel seçimde de yine koalisyon kurulamaz ise olabilecekler noktasında büyük kaygılar oluştu. Bu da seçmenin daha sakin düşünmesine neden olurken, tek başına iktidar olabilecek parti çatısı altında birleşerek yeniden siyasi istikrara dolayısıyla da sosyal ve ekonomik refaha uzanma amacı ortaya çıktı. Seçmenin son iki aydır tek başına iktidar olabilecek tek parti olarak gördüğü AK Parti çatısı altında yeniden birleşmeye başladığını taraflı tarafsız bir çok anket firmasının anketlerinde görüyorduk. Tam böylesine bir süreçte AK Parti bir önemli hamle daha yaparak gündemi tamimiyle eline geçirdi. Zaten 7 Haziran’dan sonra gündemi elinde bulunduran parti konumuna geçen AK Parti ve gündem oluşturan lider noktasında portre çizen Ahmet Davutoğlu bence seçimi garantiye alan bir hamleye imza attılar. AK Parti’nin Türkiye genelindeki milletvekili listesinde yaptığı hamlelere artı olarak yapacakları vaatleri açıklaması, bu vaatleri yapacağına olan güvenle birlikte belki de tek başına iktidarı da garantiye almış oldu.

Ahmet Davutoğlu’nun seçim beyannamesini açıkladığı andan itibaren toplumdaki beklentiyi ölçmeye çalışıyorum. CHP, MHP ve diğer partilerin vaatlerini sorgulayan ve “Nereden bulacaklarda verecekler” sorusunu soran seçmen, “Acaba asgari ücret ne zaman 1.300 TL olacak?” sorusunu sormaya başladı. Seçmen, seçimin biran önce biterek AK Parti’nin bu vaatleri yerine getirmeye başlayacağı günleri iple çeker hale geldi. Üstelik bu birkaç gün içerisinde gerçekleşti. Rekor bir seviyede başarıya ulaşan bu hamle, seçim atmosferi boyunca bir olumsuzluk yaşanmaz ise seçimin sonucunu da belirleyen hamle olacaktır.

AK Parti’nin vaatlerinden birkaç örnek ile bitirelim

* Ekonomide şeffalık olacak

* Yeni gelir vergisi kanunu ve vergi usul kanunu yapılacak

* Reel ekonomide 4 ana başlıkta dönüşüm sağlanacak:

 1. İleri teknoloji ve yüksek katma değere dayalı üretim yapılacak
 2. İş ve yatırım ortamı iyileştirilecek
 3. Adli ve idari yargıda uyuşmazlıklar daha hızlı çözülecek, İstanbul’da bir tahkim merkezi kurulacak
 4. Bilgi toplumuna dönüşüm anlamında kamunun elektronik dönüşümü tamamlanacak

AİLE VE ÇOCUKLAR

Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayattan faydalanmaları sağlayacak Aile sosyal destek programı hayata geçirilecek

Aile değerlerini öne çıkaran programlar teşvik edilecek

Devlet koruması altındaki çocukların barınmasında koğuş sisteminden ev ortamına geçiş sağlanacak

Ev almak için konut hesabı açan vatandaşa yüzde 15 kamu katkısı sağlanacak

Bütün annelere doğum hediyesi programı kapsamında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3 ve üzeri çocuklar için 600 TL hediye verilecek

Çocukların çok yönlü kültür yapısına sahip olabilmesi için Türk masallarımızın çocukların bilinçlerine yerleşmesi için çalışmalar yapılacak

KADINLAR

Kadınların karar alma mekanizmalarına etkin şekilde katılmaları sağlanacak

Kadınların işgücü piyasasına katılması için iş modelleri hazırlanacak

Doğum izinlerinin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi konusunda çalışma yapılacak

Kadınlar ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki çocukta 6 ay yarım gün çalışacak ancak tam ücret alacak. Bu süreler bittikten sonra kadınlar isterlerse yarı zamanlı ve yarı ücretli olarak çalışabilecek.

GENÇLER

İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak

Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak

İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek

Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5’te biri kadar devlet desteği verilecek

Seçilme yaşı 18’e indirilecek

Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkanı verilecek

ENGELLİLER

Engelsiz bir hayat için gerekli her türlü alt yapı oluşturulacak

Engellilerin gündüz ve yatılı bakımları için güvenli şekilde kalabilecekleri engelli yaşam merkezleri kurulacak

350 bin engellinin bilgi teknolojilerini kullanması sağlanacak

EMEKLİLER VE YAŞLILAR

Tüm emeklilere ayda 100 lira, yılda 1.200 lira ek ödeme yapılacak. Böylece tarım bağkurluları hariç bin liranın altında maaş alan emekli kalmayacak

Sosyal güvenlik destek primi kesintisi kalkacak

Emekliler aylık 250 lira taksitle TOKİ’den ev satın alabilecek

ESNAF

Esnafa düşük faizli kredi desteği devam edecek

Yatırımcıya sembolik kira bedeli karşılığı fabrika yapılıp verilecek

TARIM

Yemde ve gübrede KDV’yi kaldırılacak

Genç çiftçilere proje bazında 30 bin lira nakdi karşılıksız destek verilecek

Ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden çiftçiye kira desteği sağlanacak

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret 1.300 TL’ye çıkacak

Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek

SAĞLIK

Sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenlenecek

Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacak

EĞİTİM

Tüm okullarda tam gün eğitime geçilecek

Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacak

Ulusal öğretmen strateji belgesi yürürlüğe konacak

POLİSLER

Polislerin 2.200 olan ek göstergeleri 3.000’e çıkarılacak

TAŞERON İŞÇİLER

Taşeron işçiler kamuda istihdam edilecek

Etiketler:
Share
1200 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?
#

Bu Vaatler AK Parti’yi Tek Başına İktidar Yapar” için 3 Yorum

 1. Ali Ekber : diyor ki:

  Sayın gül yandaş değilimi diyorsun ama yine yandaşlığını göstermişsin akp gidiyor!

 2. osman kale : diyor ki:

  bu kadar yandaşlık olmaz,memleket elden gidiyor,şehitler bitmiyor,3 ayda noldu da tekbaşına geliyor
  para herşeydeğildir yolcu abbas bağlasan durmaz

 3. Ahmet Baydaş : diyor ki:

  Sayın gül allah aşkına akp hükümeti Artvin merkez,Yusufeli’ne barajlar dışında ne yaptıki öve öve bitiremiyorsun! yazıklar olsun sana birde artvin merkez bertalısın!.Artvin şehri gibi geri bırakılmış üvey evlat muamelesi görmüş başka bir il varmı?,bir bak bakalım Artvin’in komşu illerine!.Ardahan daha 22 yıl önce il yapıldı yatırımlarda Artvin’i geçti Rize zaten uçuşta Erzurum büyükşehir her yeri duble yol!,Peki senin yandaşı olduğun akp Yusufeli’ne 1.km duble yol yaptımı? peki Artvin merkez’e 1km duble yol yaptımı? ya daha Artvin belediyesinin belediye otobüsü yok!,Artvin bir vilayet daha iki giriş çıkış yolu yok! peki Artvin-Erzurum yolunda 60.km’ye 42 tünel yapılıp yolun katledildiğinide görmüyormusun eski yolun aynısı tek gidiş-geliş yolun Artvinliye Yusufeliliye reva görüldüğünü görmüyormusun he niye bu rezaletleri bu sorunları dile getirmiyorsun?sürekli hükümete alkış tutuyorsun bırak yandaşlığı artık Artvin’i düşünüyorsan sahil ilçelerine akan yatırımları yazmayı bırakta Artvin’in Yusufelinin,Şavşatın,Ardanuçun sorunlarını yaz! Yusufelindeki baraj istimlak ücretlerinin hak sahiplerine zamanında ödenmediğini ve dönümüne az para verildiğini vatandaşların mağdur edildiğini yaz! Artvin-Erzurum yolunda Uzundere ilçesine bağlı Artvin il sınırına oldukça yakın olan adeta ölüm geçidi olan pirinkayalar tünelinin ne zaman yapılacağını sor!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...