logo

Bu Seçimlerin Galibi Yerelde de Genelde MHP Olmuştur. Neden?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

24 Haziran seçimlerinin galibinin MHP olduğu iddiasında bulunuyorum. Belki rakamlara baktığımız zaman MHP’nin rakamsal anlamda birinci olamadığını görüyoruz ancak gerek meclisin kritik partisi olması gerekse de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanmasına sağladığı katkıları düşündüğümüzde istediğini alan bir parti konumunda olması nedeniyle MHP’nin seçimi galibi olduğunu herkes kabul etmelidir.

Seçim öncesinde yapılan tahminlerde benim gibi düşünenlerin dışındaki hemen hemen herkes MHP’nin düşük oy alacağı kanaatindeydi. Cumhur ittifakına düşük destek verileceğini, Cumhurbaşkanı’na da MHP’de kalan Ülkücülerin az destek vereceği ileri sürülüyordu. Süreçte gördük ki MHP kendisini yüzde beşin altında gösterenleri de, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a düşük destek verileceğini belirtenleri de, MHP’nin mecliste az milletvekili ile temsil edileceğini söyleyenleri de yanıltmıştır.

Şimdi soru şu? MHP bunları nasıl başardı?

Cevap çok çalışarak, kenetlenerek ve liderine inanarak başardı. Biz öteden beri MHP’de parti disiplini olduğunu ve İYİ Parti’ye geçmeyen ülkücülerinde kenetleneceğini savunmuştuk. MHP’yi alanda gördüğümüzde çok ciddi bir inanmışlık içerisinde olduğunu görüyorduk. MHP’nin Türkiye genelinde yaptığı çalışmalar, adaylarının doğru tespiti, seçmenle doğru bir şekilde buluşması, sahaya tam anlamıyla yayılma gibi bir çok başarılı neden yüzünden MHP istediğini almıştır. Yerele birazdan geleceğim ama burada Devlet Bahçeli’nin son haftada yaptığı mitinglerde ortaya koyduğu gerekçeler ve MHP tabanını bir araya kenetleme başarısı bu önemli başarının yaşanmasını sağlamıştır. MHP Lideri Cumhur ittifakına bağlılığını net bir şekilde ortaya koymuştur. Her MHP’linin de mutlaka Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sandıkta sahip çıkması gerektiğini ve MHP’nin genel merkezinin talimatlarının dışında da hareket edilmemesinin doğru olacağını belirten Devlet Bahçeli, 24 Haziran’daki Cumhur ittifakının başarısının anahtarı olmuştur. MHP’nin Erdoğan’a desteğinin yüzde 1 veya 2’yi geçmeyeceğini savunanlar yanılmış, benim gibi MHP’de kalanların yüzde 90’ının Erdoğan’a oy vereceğini iddia edenlerin haklı çıktığını hep birlikte gördük. Çalıştılar, yılmadılar, muhalefetin gaza getirmelerine aldırış etmediler, sahada zaman zaman MHP’yi hiçe sayan tavırları dikkate almadılar ve sonuca odaklandılar ve de kazandılar. Ben MHP’yi tebrik ediyorum.

Seçmenin MHP’ye mesajı ne oldu?

Seçim sonrasında yazdığım yazıda seçmenin tüm liderlere ve partilere mesajı olduğunu belirtmiştim. Şimdi MHP’ye seçmenin mesajından bahsedelim. Seçmen MHP’ye tavrının doğru olduğunu ve bu devletçi tavırdan asla vazgeçmemesi mesajını verdi. Mecliste ve hükümette kilit rolü üstlenmesi gerektiğini, söylem dilinin diğer muhalefet partilerinden farklı olmasının doğru bir yaklaşım olacağını, yapıcı tavırlarla yola devam edilmesi gerektiğini, kendi geleceklerini değil ülkenin geleceğini ön planda tutmaya devam edilmesinin yararlı olacağını seçmen MHP’ye herkesin MHP’yi yok saydığı günlerde mesaj olarak iletmiştir. Gerçekten de MHP Lideri Bahçeli’nin duruşu Gezi olaylarından bu yana farklı olmuştur. Hükümetin Çözüm Süreci’nden vazgeçmesinden sonra MHP ile aynı dili konuşmaya başlaması, terör ile mücadelede etkin bir yönteme dönülmesi ve bu sürecin MHP tarafından tam olarak desteklenmesi, 15 Temmuz gecesi yaşanan süreçte MHP Liderinin doğru duruşu, Yenikapı ruhuna tam destek verilmesi, Milli duruş ve Devletçi yaklaşım halk tarafından görülmüş ve takdir edilmiştir. Ben inanıyorum ki bugün seçim olsa MHP çok daha fazla oy alır hatta İYİ Parti’ye giden oylar bile geriye gelebilirdi. MHP’nin diğer partilere oranla daha doğru listelerle halkın karşısına çıkması, seçmene vaatlerde bulunması, sabırlı ve vakur duruş sergilemesi, bir çok noktada sorun çıkabilecekken ülkenin geleceği adına milli iradeye sahip çıkılması, ‘Cumhur ittifakı Millet Aklı’ denilerek buna sahip çıkılması takdir edildiği için MHP bu oyu almıştır. MHP’nin bu duruşa devam etmesi büyümesine neden olacaktır. MHP, AK Parti’nin hem destekçisi hem de alternatifi konumunda duracaktır. Bu MHP’nin gelecek on yılda da etkin konumunda devam etmesini sağlayacaktır.

Artvin’de MHP Çok Çalışmıştır Ve Seçmene Ulaşmıştır

Artvin’e gelince MHP, Artvin’de ‘Cumhur ittifakı Millet Aklı’ hedefine tam olarak sahip çıkmıştır. Seçim kampanyası boyunca tüm MHP’liler Erdoğan’a tam destek verirken, hem Cumhur ittifakına hem de partilerine oy istemişlerdir. Tabi ki farklı düşünen bir kesim olmuştur. MHP’nin bu en zor günlerinde halen MHP’li olduğunu ifade eden fakat farklı tavırlar takınanlar olmuşsa da bunlara il teşkilatı ve adaylar tarafından müdahale edilmiştir. MHP kıt kanaat sürdürdüğü seçim kampanyasında eldeki tüm olanakları en iyi şekilde kullanarak seçmene ulaşmaya çalışmıştır. İnsanları ikna etmekte çok zorlanmış, MHP’nin artık bittiğini söyleyenlere karşı iyi bir yaklaşım sergilenerek cevap verilmiş ve MHP’nin de bu seçimlerde AK Parti’nin kuyruğuna yapışmış bir parti olmadığı aksine AK Parti’ye güç sağlayan bir parti olduğu yönünde seçmen iyi bir şekilde ikna edilmiştir. MHP’nin adaylarının mütevazi tavırları, bu adayların tabandan gelen adaylar olması MHP’nin Artvin’de tam bir kenetlenme içerisinde bulunmasını sağlamıştır. Ülkücü camia Artvin’de MHP çatısında birleşmiş ve MHP’nin iyi bir oy almasının yanı sıra Erdoğan’a tam destek verilmesine neden olunmuştur. MHP Artvin’de medyada da sürekli gündem olmayı başarmış ve adından sürekli söz ettirmiştir. MHP Artvin’de gündemde sürekli durmayı başarmanın yanı sıra her seçmene ulaşma noktasında da başarılı olmuştur. Seçmenin MHP’yi unuttuğu anlarda MHP’yi seçmene hatırlatan MHP teşkilatları ve Ülkü Ocakları, seçmenden takdir görmüştür. Gezilmedik yer, çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakılmamış ve gece saatlerine kadar seçim çalışmaları sürdürülmüştür. Az öncede bahsettiğim üzere eldeki en kısıtlı imkanlarla çalışılmış ve başarılı olunmuştur. Artvin seçmeni de hem MHP’ye hem de adaylarına tam olarak sahip çıkmıştır. İl Başkanı Serdar Kılınç ve ilçe başkanları, Ülkü Ocakları Başkanı Ogün Erdem ve camiası tam bir inanmışlık ve kenetlenme içerisinde hareket etmişlerdir. Adaylarına tam destek veren teşkilatlar ve camia belki üst seviyelerde oy almamışlardır ama koşullara bakıldığında muazzam bir oya ve başarıya imza atmışlardır. Hiçbir kimse MHP’nin aldığı 11 Bin civarındaki oyu küçümsemesin. Bu büyük hata olur zira MHP bu koşullarda bu kadar iyi bir oy almış ise koşullar farklı olsaydı emin olun ki çok daha büyük bir oy alır idi. Tüm kesimlerce parti yok sayılırken, MHP anketlerce yüzde 3-5 gösterilirken Artvin’de seçmeni bu kadar fazla ikna edebilmek ve bunun da karşılığını görmek kolay değil idi. Artvin MHP bunu başarmıştır ve takdir edilmelidir. Ben buradan Artvin’deki MHP teşkilatlarını ve adaylarını ve de Ülkü Ocaklarını başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Bu seçimler göstermiştir ki Artvin’de de bir MHP gerçeği vardır. MHP’nin bu başarısında tabi ki kadın kollarının kapı kapı gezmelerini de unutmamak lazım. MHP’nin kadınları başta kadınlar olmak üzere ailelere ulaştılar. İyi çalıştılar ve semeresini belki meclise vekil göndererek alamadılar ama vekil gücüne ortak oldular.

Başarıda Başta İl Başkanı Serdar Kılınç Olmak Üzere Eski İl Başkanları Ve İlçe Teşkilatlarının Başarısı Büyüktür

Tabi ki bu başarıda İl Başkanı Serdar Kılınç’a da bir parantez açmak gerekiyor sanıyorum. İnanılmaz çalıştı. Küskünleri barıştırdı. Başta eski il başkanı Nedim Özer olmak üzere eski siyasi isimlerin kampanyaya destek vermelerine katkı sağladı. Adaylarına sahip çıktı ve onlardan çok daha fazla arzulu ve istekli çalıştı. Teşkilatları toparladı, inandığını onlara gösterdi ve başarının mimarlarından oldu. İl Teşkilatı mensupları, Merkez ilçe başkanı ve teşkilatları, ilçe başkanları ve teşkilatları da aynı şekilde ortak hedef doğrultusunda çalıştılar. Her birinin bu başarıda büyük payı vardır.

Okan Aktaş’ın Samimiyetle Çalışması Ve Erdoğan’a Oy İstemesi tam bir inanmışlık içerisindeydi

Burada tabi ki parantez açmamız gereken bir isim var. Bu isimde MHP’nin Milletvekili adayı Okan Aktaş. Ayrıca ikinci sıra adayı ile ilgili de bir şeyler yazacağım. MHP’nin adayı Okan Aktaş’a bir parantez açmak istiyorum. İlk aday adayı olduğunda yazmıştım isabetli bir aday olur diye. Ne kadar çalışkan olduğunu ve tabanında onu çok sahipleneceğini iddia ettiysem benim dediğimden daha fazlası oldu. MHP’yi açıkçası toparladı. Kendi inanmışlığını tabanına yansıttı. Tabana sahip çıktı ve onlarla yürüdü. Tabanı da onun için dağ bayır gezdi. Elindeki imkanları seferber etti ve yapabileceğini yaptı. Çalıştı, çabaladı, mücadele etti ve semeresini bu koşullarda çok iyi bir oy alarak gördü. Her şeyden önce MHP’nin adayı Okan Aktaş, samimi oldu. Samimiyetle Cumhur ittifakını, milletin aklını savundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tam olarak sahip çıktı. Göstermelik söylemlerle değil gerçek bir inanmışlık içerisinde Erdoğan’a oy istedi. Partisini, ittifakını ve Erdoğan’ı her yerde, her ortamda savundu. Yaptığı konuşmalarda dahi öncelikle Erdoğan’a oy istedi. MHP’nin genel başkanlığından gelen talimatları harfiyen yerine getirdi ve genel başkanına tam inanmışlık ölçüsünde kendisine de inananları mahcup etmedi. Ailesi ile birlikte çalıştı. Eşinden muhteşem bir destek gördü. İyi bir isim, iyi bir yüz olduğunu gösterdi. Samimiyetini de seçmen gördü ve karşılığında böyle bir atmosferde çok önemli bir oy ile aldı. Ben burada yazıyorum ki Okan Aktaş, bu oy ile artık Artvin’de önemli bir siyasi argümandır ve Artvin’de artık bir Okan Aktaş ismi vardır. Bence oluşacak olan hükümetin Artvin yansımasında da fikirleri alınacak ve zaman zaman destek istenecek bir kişi olacaktır. MHP Lideri hükümette kilit noktada ise hem İl Başkanı Serdar Kılınç hem de Okan Aktaş, Artvin’de aynı derecede kilit noktada olacaktır.

İsmihan Özcihan’da Büyük Katkı Sağladı

Tabi ki ikinci sıra adayı İsmihan Özcihan’ı unutmamak gerek. Borçka ve Murgul başta olmak üzere her yerde iyi çalıştı. Partisi nerede ihtiyaç duydu ise orada bulundu. İkinci sırada olmasını önemsemedi ve ittifakına, Cumhur ittifakının Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan’a ve partisine sahip çıktı. Samimiyetle çalıştı. Özveri içerisindeydi. Tek çalıştığında da birlikte olunduğunda da farkını ortaya koydu. Bence halkın da takdirini kazandı. Borçka ve Murgul’da alınan oylarda büyük katkısı var. Bence teşkilattan geldiğini ve sevildiğini herkese ispatlamıştır. Bu başarının ana kilit insanlarından biridir. Yolu açık olsun.

Nihayetinde MHP bu seçimlerde yıldızı parlayan bir parti olmuştur. Bu Artvin’de de Türkiye’de böyledir. MHP kilit bir parti olduğunu bir kez daha göstermiştir. MHP’ye yolun açık olsun derken, yarın CHP’yi yazacağımı ifade ederek yazımı sonlandırayım.

Share
156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...