logo

Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölgede gerçekleştirilen toplantılara da bizzat şahit oldum. Hatırlarsanız bir dönemler davulların çalındığı, protestoların yapıldığı Yusufeli ilçe merkezinin o hareketli günlerinde ben genellikle oralardaydım. 2009 ila 2013 yılları arasında da Yusufeli’nin Sesi Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürütmem vesilesi ile de yine çok yoğunlukla ilçe gezileri gerçekleştirip gündemi yakından takip ederdim.

 

Benim de aralarında bulunduğum bir çok kişinin genel kanaati Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak olan yeni Yusufeli ilçe merkezinin Yansıtıcılar Bölgesi olamayacağıydı. Tartışmaların en önemli noktası burasıydı. Yusufeli Barajı’na karşı çıkanlarda vardı ve bunlarda kesinlikle Yusufeli’nin yeni yerleşim yerini de kabul etmiyorlardı. Gerçi o dönemin belediye başkanı Yusuf Sağlam ile onun görüşünü paylaşan kesimlerin de bu bölgeye ilçenin kurulması yönünde de bir görüş daha bulunuyordu. Ben ne zaman o kayalıklara bakarsam hep aklıma şu soru gelirdi: Buraya ilçe nasıl kurulacak?

DSİ ve TOKİ O Kayalıklara İlçe Merkezini Kurmayı Başardı

Ben bu görüşlerimi dönemin etkili ve yetkili isimleriyle paylaşmanın yanı sıra köşe yazılarımda da bu bölgeye ilçe merkezinin kurulmasının zorluklarından bahsederdim. Hatta ilçe merkezi kurulma çalışmaları başladığı zamanda yüklenici firma ile röportajlar gerçekleştirmiştim ve ilçe merkezinin temelinin atıldığı günlerde o kayalıklara bizzat çıkma şansı bulmuştum. Kazma vurulmuş ve kayalıklar yarılmaya başlanmıştı ama halen inanasım gelmiyordu. Nasıl da inanılabilirdi ki? Onca kayalar yok edilecek ve 3 etaplı bir ilçe kurulacaktı. Kamu binaları, okullar, camiler, yerleşim yerleri, iş yerleri, konaklama alanları falan bu kayalıklara nasıl sığdırılacaktı? İnanın kolay bir iş değildi. Belki 20-30 yıl sonra insanlar bu zorluğun pek farkında olmayacaklar ancak bizler o günleri görüp, o dönemki tartışmalara şahit olduğumuzda inanamazdık.

Hani bir söz vardır ya; ‘Devletimiz büyüktür ve güçlüdür’ diye işte yeni Yusufeli ilçe merkezinin o kayalıklara yapılıyor olması bu sözü inanılmaz derecede haklı çıkaran bir olaydır. DSİ Genel Müdürlüğü ve Toplu Konut İdaresi, bu işi başardı. Muhteşem bir ilçe merkezini o kayalıklara kurmayı başarıyorlar. Ne desek, nasıl izah etsek ve ne kadar takdir etsek bilmiyorum ama Devletimizin gücü o kayalıklara ilçe merkezinin kurulmasını sağladı. Helal olsun, elinize, emeğinize sağlık.

Yeni İlçenin Simülasyonunu Gördüm Ve Hayran Kaldım

Geçtiğimiz günlerde Artvin Gazeteciler Cemiyeti’nin evsahipliğinde gerçekleştirilen Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun başkanlar konseyi toplantısı nedeniyle DSİ 26.Bölge Müdürlüğü’nün Salkımlı yerleşkesinde bulunan Simülasyon Merkezi’ni gezme şansım oldu. Merkezde Artvin’de DSİ bünyesinde yapılan barajlar, köprüler ve yeni Yusufeli ilçe merkezinin maketleri bulunuyordu. Tümünü detaylıca izlerken açıkçası yeni ilçe merkezinin simülasyonuna hayran kaldığımı söylemeliyim. Hani o bahsettiğim bizim imkansız gördüğümüz o kayalıklara kurulan o muhteşem ilçe merkezinin bitmiş halinin görüntüsüne adeta kuş bakışı bakarak izlerken inanın ne büyük hata yaptığımı anladım. Şimdiden söyleyeyim ki devletimiz muhteşem bir işe imza atıyor ve hepimizin beklentisinden çok ama çok daha güzel bir ilçe merkezini kuruyor. Emeği geçen, buraya katkı veren herkese çok ama çok teşekkür ediyorum. Büyük bir iş başarılmıştır.

Bu yazıyı kaleme almadan kısa bir süre önce DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürü Celal Tokalak ile sohbet gerçekleştirdik. Hatta sohbetimizde de yukarıda yazdığım konulardan da bahsettim. Kendisi de büyük bir yol kat edildiğini ve işlerin planlandığı gibi yürüdüğünü söyledim. Tabi ki DSİ’nin burada büyük bir emeği var. 2000’li yıllarda en büyük eleştirilere maruz kalan kuruluş idi. Bugün sanıyorum ki en büyük takdiri alması gereken kuruluşların başında geliyor. Bu sebeple DSİ Bölge Müdürü Celal Tokalak ile DSİ çalışanlarına ve bugüne kadar DSİ’de yeni ilçe merkezi için emek vermiş eski bölge müdürleri ile emektarlara ve yüklenici firma ile diğer yetkili kurum ve kuruluşlara da teşekkür etmemiz gerek. İnanın büyük bir emeğin ürünü yeni ilçe merkezi. Bu yüzden emektarları takdir etmeden geçemeyeceğim.

DSİ Bölge Müdürü Tokalak ile konuşurken, yeni ilçe merkezinin ne denli ihtiyaca cevap verecek bir ilçe merkezi olacağı yönündeki kanaatim pekişti. İş ehil ellerde diyorum. Öteden beri savunduğum bir konu vardı. O da baraj bitmeden ilçe merkezinin bitmiş olması gerektiğiydi. Gidişata bakıyoruz ki baraj bitmeden bu ilçe merkezi tamamlanacak ve insanlar ani bir şekilde göç etmek durumunda kalmadan yeni bir yaşama başlarken, eski yaşam merkezlerinin sular altında kalmasına da şahitlik yapacaklar. Doğru olan da bence budur. 6 kez yer değiştiren Yusufeli belki de en sağlam ilçe merkezine yerleşmiş olacak.

Yazımın son bölümünde biraz da ilçe merkezi ile ilgili bilgiler vermekte fayda var. Bildiğiniz üzere Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamında sular altında kalacak Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yeri çalışmaları kapsamında binalar yükselmeye başladı. Artık çok rahatlıkla yeni ilçe merkezine ilişkin kanaat edinebiliyorsunuz. Gerek DSİ gerekse de Yusufeli Kaymakamlığı ve Yusufeli Belediyesi yeni ilçe merkezine ilişkin tanıtım faaliyetlerini sık sık gerçekleştiriyorlar. Geçtiğimiz hafta hükümetten iki bakan ile DSİ Genel Müdürü de ilçeye gelerek son durum hakkında koordinasyon toplantısı gerçekleştirmişlerdi. Bu ziyaretler kapsamında da Yusufeli halkı ilçe merkezi ile Yusufeli Barajı’ndaki son gelişmeler hakkında bilgi edinme fırsatı buldular. Allah nazarlardan saklasın çalışmalar güzel gidiyor ve rayında ilerliyor. İnşallah da böyle devam eder.

Yusufeli ilçesi, 270 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 3’üncü büyük barajı olacak Yusufeli Barajı’nın su tutmasıyla sular altında kalacak. Yusufeli baraj gölünün suları altında kalacak Yusufeli ilçesi için inşa edilen yeni yerleşim yerinde üstyapı çalışmaları kapsamında binaların yapımı devam ediyor.Yaklaşık 150 hektar alanda 21. yüzyılın modern kenti sloganıyla 2015 yılında 3 bölgede başlayan çalışmalar sürüyor.

Yeni ilçe merkezindeki üçüncü bölgedeki altyapı çalışmalarının tamamlandığını, birinci ve ikinci bölgedeki çalışmaların kısa sürede tamamlanacak.

Üçünü bölgedeki altyapı çalışmaları tamamlanarak üst yapı çalışmaları için TOKİ’ye devredildi ve burada da çalışmalar başladı. Buradaki inşaatlar TOKİ tarafından yapılıyor. Yapılan inşaatlar içinde 340 konut, 1 jandarma hizmet binası, 1 okul, 1 tanede toplum sağlığı merkezi olacak. Bu bölgede yapılan konut tiplerimiz arasında 3+1, 4+1 konut tiplerimiz var. Konutların altında otoparklar mevcut. Oldukça geniş sosyal alanları olan, yöresel mimariye uygun bir yer olacak.

Yöresel mimariye uygun olarak bünyesinde farklılıkları da barındıran 21. yüzyılın en modern ilçesini kurma gayreti içerisinde. Birinci bölgede altyapı çalışmamaları kapsamında yapılan dolgu ve kazı çalışmaları ocak ayı sonu itibariyle bitecek. Sonrasında TOKİ tarafından üstyapı ihaleleri yapılacak. Birinci bölgede de binaların yapımına başlandı. İkinci bölgede ise gelişme alanlarıyla ilgili kazılar sürüyor. Bu bölgedeki altyapı çalışmalarının 2018 yıl sonu itibariyle sona ermesini bekleniyor. Akabinde de üstyapı çalışmalarına geçilecektir.

Üstyapının tamamlanmasının taşınma için tek başına yeterli olmayacak.2023 yılına kadar bu sürecin tamamlanması bekleniyor.

Sizleri şimdi yeni ilçe merkezinin maketinin fotosu ile baş başa bırakıyorum. Sizde inceleyin ve bakın bakalım haklı mıyım?

Share
328 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üsve-i Hasene (Güzel Örnek; Peygamber Efendimiz [S.A.V.])

  15 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Mücerred (soyut)hakikatler, ahlâkî kavramlar güzel örneklerle ve örnek şahsiyetlerle anlaşılır. Kur’ân-ı Kerîm buna “Üsve-i Hasene” demiştir Üsve-i Hasene, hüsn-ü misal, güzel örnek ve örnek şahsiyet anlamına gelmektedir. Peygamberler, Hz. Muhammed (asm), Hulefa-i Raşidin, Sahabe-i Kiram, müceddidler, müçtehidler ve başarılı dürüst, ahlâklı ilim adamları, san’atkârlar, tüccarlar “Üsve-i Hasene” sayılırlar. İnsanlar örnek şahsiyetler ve mükemmel rehberleri örnek alarak, yollarını izleyerek, tavsiyelerine uyarak güzel ahlâka ve istikame...
 • Bediüzzaman’dan Etkilenen Şule Yüksel Şenler Erdoğan Ailesini Etkilemiş

  14 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.Kısaca özgeçmişi Kıbrıslı bir ailenin çocuğu olan Şule Yüksel Şenler 1938 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. İlk öyküleri dergi ve gazetelerde yayımlanan Şenler’in hayatı ağabeyi Üzeyir Şenler’in, Said-i Nursi’nin derslerine katılmasıyla değişti. Ağabeyinin tavsiyesi üzerine yaşam tarzını değiştirerek Risale-i Nur sohbetlerine katılan Şenler bir müddet sonra tesettüre girdi. Şenler, sinemada izlediği aktrisin baş bağlama tarzını beğenerek yeni bir başörtüsü bağlama modeli ortaya çıkardı. Genç kızlar başlarını onun gibi kapatmaya başladı. P...
 • Beni Eleştirenler Akçiçek’in İtiraflarından Sonra Nasıl Bir Yorum Yapacaklar?

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Benim oy taşıma noktasında yaptığım değerlendirmeler konusunda bana karşı acımasız eleştiri yapanlar ve partizanlık yaptığımı, hatta iktidar partisini koruduğumu ileri sürerek adeta sosyal medyada beni linç etmeye çalışan arkadaşlara şimdi bir soru sormak istiyorum. Bu itiraflar sonrasında benden özür dilemeyi düşünüyor musunuz? Bugün Ergül Akçiçek’in yaptığı itiraflar benim köşe yazımda yazdıklarımdan acaba farklı bir şey mi? Benim yazdığım yazılar sonrasında bana yaptığınız eleştiriler karşısında vicdanen bir rahatsızlık duyuyor musunuz...
 • Kocatepe’nin 41 Yeni Projesini Merakla Bekliyorum

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yerel seçimler öncesinde artık gündemin yavaş yavaş projelere kayması gerektiğini belirten isimlerin başına geliyorum. Oy taşıma olayları falan filan. Bütün bunların çok önemli tartışmalar olmadığını ifade etmiştim. Kimin oyunun nereye gittiğini falan bırakarak önümüzdeki beş yıl için başkan adaylarının projelerinin artık gündeme getirilmesi gerektiğini düşündüğümden dolayıdır ki projeler beni heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz hafta sonu Artvin Belediye Başkanı ve AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe’nin bir paylaşımı oldu. ‘Yeni...