logo

Bu İddia Doğru İse Ortalık Karışır!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

AK Parti’de Milletvekili adayını belirleme yöntemlerinden biri olan temayül yoklamasına ilişkin olarak çok önemli bir iddia ortaya atıldı. Baştan söylemekte fayda var, bu iddianın sahibi kesinlikle ben değilim.

Normal şartlarda; bu tür iddiaları gündeme getirmeyi uygun bulmam. Siyasettir ve birçok iddia özellikle böyle puslu havalarda gündeme getirilir. Kurtta puslu havayı sevdiğine göre bu tür iddiaların gündeme gelmesi de oldukça normaldir, diyerek çok fazla kulak kabartmam; ancak bu iddia bence tartışmaya açılmalı. Zira o denli insandan duydum ve işittim ki. Ankara’dan, İstanbul’dan ve Bursa’dan onlarca insanda bu konu ile ilgili fikrimi sordular, bilgime başvurmak istediler. Bu nedenle iddianın gündeme gelmesi olası bir yanlışlığı engelleyebilir diye iddiayı tartışmaya açıyorum. İşte o iddia:

Artvin Merkez’de gerçekleştirilen ve 8 adayın yarıştığı temayül yoklaması sona erdikten sonra yoklamayı teslim alan ilgili milletvekili tarafından Ankara’ya götürülürken, Rize ilinde bir pastanenin ikinci katında mühürlü olan oy çuvallarının açıldığı ve oy miktarlarının değiştirildiği iddia edildi. Şimdi bu iddianın ne denli doğru olduğu konusunda yorum yapmayacağım; ancak bu iddiayı birkaç milletvekili aday adayından da güçlü kaynaklarla desteklenerek tarafıma anlatıldığını da belirtmek isterim.

Şimdi değerli okurlarım, bu iddiayı gündeme getirmemde en temel neden, AK Parti Genel Merkezi’nden aldığım temayül sonuçlarının farklı farklı olması. Şimdi diyeceksiniz ki; temayül sonuçları neden farklı farklı olsun ki? Temayül sonuçları açıklanmadı ki siz nereden duyduğumuzu da sorabilirsiniz. Temayül sonuçlarının farklı farklı olması mümkün görünmüyor, eğer açılıp listeye farklı bir şekilde kaydedilmemiş ise. Yada temayül oyları önce sayıldı ve genel merkeze bildirildi, ardından yeniden puanlama yapılıp tekrar genel merkeze bildirildi. Bu bir ihtimal ve bu ihtimali tartışmakta fayda var. Ha temayül yoklaması sonuçlarını nereden öğrendiğimize gelince; Trabzon, Giresun ve Rize gibi yakın illerimiz ile ülkemizin bir çok il nereden öğrenmiş ise aşağı yukarı bizde oradan öğrendik.

Neyse bu konuyu bir tarafa bırakırsak eğer, temayül sonuçlarını özellikle aktarmayacağım. Bende gerek birinci gerekse de ikinci duyum temayül sonuçları da mevcut. Gerek oy miktarları gerekse de sıralama. Ama garip olan her iki sonucun büyük farklılıklar göstermesi. İlkinde birinci olan kişi ile ikincisinde birinci olan kişi arasında çok ciddi bir oy farkı olması, ikinci olanın ikincisinde sıralamasının değişmesi, ikinci de altıncı olanın birinci de ilk üçte olması gibi.

Bu iddiaya ilişkin diğer duyumları mı burada satırlarca daha sıralayabilirim; ancak gerek duymuyorum. Sonuçta bir iddia ve tüm detaylarını anlatmak doğru olmaz. Benim aslında bu iddiayı gündeme getirmemdeki sebep özellikle bir ismin listede yer alması için kılıf arayışına girilmiş olmasıdır.

Ben bu ismi de gündeme getirmek istemiyorum. Zira getirirsem bir nevi reklamını yaparım. Ben Artvin’de yaşamayan bu kişinin listede yer alması için yoğun çaba gösteriliyor olmasına anlam veremiyorum. Artvin’de bir karşılığı olmadığı biline biline, sanki bir karşılığı varmış gibi gösterilme gayretini görüyor olmak beni üzüyor.

Bakın yukarıdaki tüm iddiaları bir kenara atarak asıl iddiayı ben gündeme getireyim. Bu kişi eğer listede olur ise AK Parti’nin oylarının artmasını bir tarafa bırakın en az 3-4 bin oy kaybına uğrayacaktır. Aynı zamanda bu kişinin listeye konulması seçmene ve AK Parti tabanına özellikle de siyaset yapanlara çok farklı bir mesaj verecektir.

Bu mesajda sizin siyasette bir geleceğiniz olamaz! Benden söylemesi.

Share
1734 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?
#

Bu İddia Doğru İse Ortalık Karışır!” için 3 Yorum

 1. bir vatandaş : diyor ki:

  Bu Akpliler oy çalmaya alışıktır. Normal karşılamak gerek.

 2. Yani şimdi yok öyle yok böyle ne yaa varsa elinizde gerçek somut veriler açık açık yazarsınız, birilerini kışkırtmaya gerek yok. Gazeteci iseniz somut verilerle açıklamanız gerekir. Yoksa her zaman ki gibi varsayımlardan ibaret yazılarla insanları meşgul etmeyelim.

 3. Tolga bey, her zamanki gibi birinin emriyle yazmışsın yazıyı. Hakikaten iyi kazanıyor olman lazım yoksa üç kuruşa yapılacak iş değil.
  Bir diğer konu çalmak bunların işi… Neden garipsediniz ki? Herkes nemalanıyor sesinizi çıkarmayın, sefasını sürün!
  Demi ama?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...