logo

Bu gazeteciler nedeniyle bu mesleği yapmaktan nefret ediyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bazen bazı anlar vardır ki, insanı yaptığı mesleği nefret ettirir. Son 15 günde inanın bunu yaşadım. Bu yazımın başlığını okuyanlar peşin hükümlü davranarak benim yerel bir yazı yazdığımı düşünebilirler; ancak genel anlamlı bir yazıdır. Çok kolay yazmamakla birlikte, son 15 günde yaşadığımız mesleki rezaletler nedeniyle genel bir konuya ilişkin yazı yazmaya karar verdim.

Beni mesleğimden nefret ettiren olay Özgecan Aslan olayının haber yapılış şeklidir. Bir kere olayına ilişkin çok net bir ifade kullanmak istiyorum. Bu ve benzeri olayları yapanlara erkek demeyiniz. Eğer bu ve benzeri olayları yapanlar erkek ise ben değilim. Onlarla aynı cinsel kimliği taşımaktan bile utanıyorum. Eğer bu ve benzeri olayları yapanlar insan ise bana insan demeyin. Zira bunları bir insan yapamaz.

Bu konuya ilişkin başkaca da bir şey yazmak istemiyorum; zira bu konuda ne kadar fazla yazarsak bir taraftan da olayı yapanların ve olayın reklamını yapmış oluruz. Buranın altını çizdikten sonra gerçek konuya geçelim.

Ölen kişi, bu kadar detay veren gazetecinin kızı olsaydı bu kadar detay yazılmasını ister miydi?

Bu ve benzeri olaylara ilişkin sürekli yapılan bir hata var. Konunun kötülüğü, yanlışlığı ortaya çıkarılsın ve kamuoyunun dikkatini çeksin diye haberin yapılmasını doğru buluyorum; ancak bu haber yapılırken bu derece detayın yazılmasını ise mesleki utanç kabul ediyorum. Yok şöyle öldürdüm, yok ölmeden önce şu oldu, yok öldü şöyle yaptım gibi son derece yakışıksız ve haysiyetsiz haberler yapılıyor ki, insan  keşke bu mesleği yapmasaydım diyor. Meslektaşlarımın bu ve benzeri olayları haber yaparken bir taraftan da mağdur olanın ve olayın faillerinin suçsuz olan yakınlarının yerlerine kendilerini koymaları gerekmektedir. Bir haberi yapacağız diye akla bile getirmeyecek detayları yazmak bir yandan da olayı meşrulaştırmaktır. Buna dikkat etmek en doğru olanıdır. Özgecan olayının haberlerine bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Peki bu haberi allandıra pullandıra tüm detayları ile yazan arkadaşlara bir soru sormak istiyorum. Ölen kişi sizin yakınınız olsaydı acaba bu haberlerin bu derece detaylı yazılmasını ister miydiniz?

Yazık hemde çok yazık. Sanki ortada güzel bir haber konusu varmış gibi, yok şöyle yaptı, yok böyle yaptı diye yazıyoruz. Bu bizim mesleğimize yakışmadı. Tamam konuyla ilgili olayın vahametini ortaya koyan sözler yazabiliriz. Konuyu protesto eder mahiyette de bir şeyler yapabiliriz. Haber tekniklerini de kullanabiliriz; ancak bu korkunç haberi detaylandırmak, en ince detayına kadar haber yapmak bence suçla aynı ayardadır. Buna dikkat etmek gerek.

Bu derece kan kokan diziler olursa gerçek hayatta da kan kokar

Birbirinden karışık kanallarda karışık gün ve saatlerde ayrı ayrı 10 adet dizi izleyin, bu başlığa onay verirsiniz. Diziler çektiriyoruz, milyon dolarlar harcıyoruz. Bir de bakıyoruz ki bütün kanallarda kan, nefret, cinayet, tecavüz, adam yaralama vs var. E ektiğini biçersin diye bir laf vardır. Tabi ki tek başına bu olayın açıklayıcı değil ancak dizilerde kandan başka bir şey göstermez iseniz hayatta da kandan başka bir şey göremezsiniz. Bence Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı basın özgürlüğünü kısıtlamadan konuya çözüm bulmak zorundadır.

Bu sözler tek başına Özgecan olayı ile yüzde yüz örtüşmese de her gün çocuklara, gençlere ve büyükler ile yaşlılara kan gösteriyoruz. Dizilerde kan, gazetelerde kan. Sonra dönüp de “ Bu denli olay neden oluyor?”; diyoruz.

Efendim kan kokan dizileri izlemeyin ve izlettirmeyin.

Etiketler:
Share
604 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dokuz Sıfır İddiası!

  16 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Ali Nihat Gökyiğit kongre ve kültür merkezinde Tanıtımı yapılan Artvin ve ilçe belediye başkan adayların isimleriArdanuç'ta Fahri AcarArhavi'de Coşkun hekimoğluBorçka’da Aslan Atan Hopa’da Kemal GazioğluKemalpaşa’da Yener BalkayaŞavşat’ta Ahmet Sinan ÖztürkMurgul’da Hasan Çavuş Yusufeli’nde ise Eyüp Aytekin Artvin Belediye Başkanlığı adaylığı için mevcut Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin adı daha önce açıklanmıştı.Dokuz sıfır iddiası Ak parti kurmaylarından geldi Ali Nihat Gökyiğit kongre ve kültür merkezinde düzenlenen aday tanıtım toplant...
 • Doğu Türkistan kışkırtıcıları var diye Doğu Türkistan’daki zulmü yok mu sayacağız?

  12 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Doğu Türkistan’da Öldürülen Türk Sayısı 60 Milyon’dur. Türkiye zaman zaman Rusya, İran ve Çin ile bir araya gelip ABD’ ye ittifakı bozabileceği mesajları veriyor. Bu elbette ABD’nin işine gelmez. Bu birliği bozmak için elinden geleni yapacaktır, bunlardan birisi de Doğu Türkistan meselesini kaşımaktır. Amerikan’ın bu işi kaşıması, Avrasya birliğini bozmaya çalışması Çin’in Doğu Türkistan’da zulüm yaptığı gerçeğini değiştirmez.  Türkiye’nin “Biz Türkistan meselesini kaşırsak, Çin’de Kürt meselesini kaşır” diye Büyük bir Türk yurdunun göz gör...
 • Büyük bir arife sormuşlar

  11 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Büyük bir arife sormuşlar: "Neden bu kadar sakinsiniz..?" Demiş ki; Uzun zaman okumam ve tecrübelerimin neticesinde hayatımı beş esas üzerine kurdum: 1- Benim rızkımı kimsenin yiyemeyeceğini anladım ve sakinleştim.  2 - Allah'ın beni daima gördüğünü anladım ve hâya ettim. 3 - Benim işimi kimsenin yapamayacağını anladım ve çalışmaya koyuldum.  4 - Anladım ki işimin sonu ölümdür ve ona hazırlandım. 5 - Anladım ki iyilik ve kötülük her ikisi de kalıcıdır, dolayısıyla iyiliklerimi çoğalttım ve kötülüklerimi terketmeye çalıştım. ...
 • Meziyetleri zulmünü örtmedi, Zalim olarak anıldı

  08 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Haccac bin Yusuf meziyetleri de olan bir hatiptir ama o daha çok Haccac-ı Zalim olarak anılır. el-Haccâc b. Yusûf, Emeviler döneminde yaşamış, Emevilerin politikalarına sıkı sıkıya bağlı ve Emevi devlet otoritesini sağlamış acımasız bir komutandır. Haccac bin Yusuf meziyetleri de olan bir hatiptir ama o daha çok Haccac-ı Zalim olarak anılır. Okuma yazma bildiği, küçük yaşlarda Kur'ân-ı Kerîm'i ezberlediği ve Tâif’ten ayrılıncaya kadar babasının yanında kardeşiyle birlikte çocuklara Kur'an öğrettiği rivayet edilir. Haccâc, Aşağ...