logo

Bu Açıklama 2020’den Sonra Artvin’in Uçuşa Geçeceğini Müjdeliyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Zaman zaman yazılarımda turizmde Artvin’in geleceğinin olduğunu, eğitim ve diğer alanlarda da ilimizin geleceğinin iyi olacağını yazarım. Benim bir çok yazıma at gözüyle bakanlar genellikle yazılarımı yalakalık olarak değerlendirseler de zamanın her daim beni haklı çıkardığını görüyoruz.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Artvin için verdiği müjdelerin ardından Artvin’e arka arkaya müjdeli açıklamalar geliyor. Benim de daha önceki yazılarımda beyan ettiğim gibi ilimizin 2020’den sonra geleceğinin muhteşem olacağının adeta habercisi olan bu gelişmeleri sizlere aktarmaktan mutluluk duyuyorum. Bu ilin gelişimi için öncelikli şartın ulaşım imkanlarının gelişmesinden kaynaklandığını ifade ettiğimiz bilinen bir gerçektir. Bakın işte iktidar partisi başta ilimiz olmak üzere Karadeniz Bölgesindeki ulaşım imkanlarını arttırmak için seferberlik ilan ettiğini deklere ediyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın veliahttı  olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklama ile Karadeniz Bölgesi’ne tren üstelikte hızlı tren müjdesi verdi. O müjdeyi bir aktaralım ardından yorumlarımıza devam. İşte o müjdenin haberi:

Bakan Arslan’dan Doğu Karadeniz’e tren müjdesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’i tren hattıyla birbirine bağlayacaklarını belirterek “Kars’tan batıya giden tren yükünün Karadeniz’e de gitmesi gerekir. Dolayısıyla Kırıkkale, Çorum, Samsun’a, Erzincan’dan Trabzon’a bağlantı yapacağız.” dedi.

Bakan Arslan, kentteki bir otelde bir araya geldiği sivil toplum kuruluşu temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetleri döneminde Kars ve ülkeye yapılan hizmetleri anlattı.

AK Parti hükumetleri döneminde ülkenin kazandığını ve kazanmaya devam ettiğini dile getiren Arslan, başta İstanbul olmak üzere ülkenin birçok noktasına ulaşımda çok büyük projeler yaptıklarını söyledi.

Bunlara Karslıların da şahit olduğunu dile getiren Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizi yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Artık ülkemiz, Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’inci yüksek hızlı tren işletmecisi olan bir ülke. Ama ‘Ankara, Konya, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli’nin bağlanmış olması bize yetmiyor’ diyoruz. Bütün çalışmalarımız ve hedeflerimiz şu; hızlı treni ülkenin her yerine yaymak. Yani İstanbul’dan sonra Kapıkule’den Avrupa’ya götürmek ve Ankara’dan bu tarafa. Sivas’ın inşaatı devam ediyor. Erzincan’ın ihalesi devam ediyor. Hemen devamında Erzurum, Kars’ı da hızlı trene kavuşturacak çalışmayı yürütüyoruz.”

Arslan, hızlı trenle ülkeyi bir boydan bir boya birleştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu haziranda açılacak

Arslan, Kars’tan batıya doğru giden tren yükünün Karadeniz’e de gitmesi gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Kars’tan batıya giden tren yükünün Karadeniz’e de gitmesi gerekir. Dolayısıyla Kırıkkale, Çorum, Samsun’a, Erzincan’dan Trabzon’a bağlantı yapacağız. Erzincan’dan güneye, Sivas’tan güneye yani Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Mardin’e de inen demiryolu ağlarını yapacağız. Bunlar birbirinin tamamlayıcısı. Bunlar bizim için de ülkemiz için de çok önemli. Bu projelerin en önemli halkalarından biri de Londra’dan kalkan bir trenin Pekin’e gidebilmesi için Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi. Bu proje bölgemiz ve Kars için çok önemli. İnşallah haziranda işletmeye açıyoruz.”

Ülkenin birçok yerinde lojistik merkezleri yaptıklarını söyleyen Arslan, 94 milyon 300 bin liralık proje ile Kars’ın büyük ölçüde payına düşeni aldığını dile getirdi.

 1. havalimanı

Türkiye’de havaalanı sayısını 25’ten 55’e çıkardıklarını ancak bununla yetinmediklerini anlatan Arslan, şu bilgileri aktardı:

“İstanbul’da yapımı süren 3. havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olacak. Bütün bu projelerin taçlanma noktası olacak bu havalimanı yılda 200 milyon yolcuya hizmet edecek. Kullanım alanı 76,5 milyon metrekare, dile kolay. Malta diye bir ülke var, bu ülkenin yüzlerce katı büyüklükte. Bunlarla yetinmiyoruz, ülkemizin daha ileriye gitmesi lazım. Ülkemizin daha da gelişmesi lazım. Onun için büyük projeler yapıyoruz.”

Bu Şehir 2020’den Sonra Ulaşımda Uçacak

Bakan Arslan’ın bu açıklamaları Karadeniz bölgesine bir yeni ulaşım imkanının daha meydana getirileceğini belirtiyor. Karadeniz’e gelecek olan tren yolunun Batum’a kadar gideceği muhakkaktır. Belki ilk etapta bu olur mu bilemem ancak 2020’den sonra Karadeniz sahili boyunca tren ile karşılaşacağımız kesin. Hopa’ya kadar gelecek olan tren yolunun her anlamda ilimize fayda vereceğini belirtmek gerek.

Kısa zamanda hizmete girmesi beklenen Cankurtaran Tüneli’nin ardından 2019 yılında Rize-Artvin Havaalanının da hizmete girmesi bekliyorum. Bu süreç zarfına kadar Artvin’in Fıstıklı güzergahından yapılacak olan alternatif yolu da 4 şerit olarak tamamlanmış olacaktır. Cankurtaran Tüneli’nden Borçka ilçesine otoban yolun inmesi projesinin de en geç 2020 yılına kadar tamamlanmasını bekliyorum. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım’ın da beyan ettiği Sahara Tüneli’nin de hizmete girmesi ile birlikte Artvin-Ardahan yolu da oldukça kısalacak ve ulaşım imkanı arttıracağı kesindir. Bu güzergahta ayrıca varyant yolun altına planlanan yeni tünel projesinin de 2020 yılına kadar tamamlanmasını bekliyorum. Bir tek sorunumuz Borçka-Artvin arasına otoban yol yaptırma sorunudur. Bu sorunu çözebilmek için yoğun lobi yapmamız şarttır. Bu projeyi hükümete kabul ettirdiğimiz an yolun yapılması kesinleşmiş olacaktır.

Özellikle Başbakan Binali Yıldırım’ın da söz olarak verdiği gibi Baraj göllerine uçaklar inerse eğer emin olun Artvin’in turizmden eğitime, sağlıktan spora kadar her alanda önü açılmış olur. Pahalılıktan şikayet eden ilimizde her alanda ciddi bir ucuzlama yaşanır.

Ulaşım olan yerde medeniyet olur. Bu demek değil ki biz medeni değiliz. Tabi ki medeniyiz ancak medeniyeti burada gelişme olarak görmek gerek. Daha fazla gelişimin önü ulaşım imkanlarının artması ile mümkündür. Benim yazımın başlığında kullandığım o iddialı sözün ne anlama geldiğini anlayabilmenin yolu da emin olun ki 2020’den sonra ki Artvin’i yaşamaktan geçer. 1990’lı yıllarda hayal edemediğimiz bir çok yatırımın bu dönemde yapıldığını görüyoruz. Görmenin yanı sıra kullanıyoruz. Yakın bir zamanda elli yıllık rüyamız olan Cankurtaran tünelinden geçmeye başlayacağız. İlimizin geleceği gün geçtikçe aydınlanmaya başlıyor. Zaman gelecek sabah saatlerinde İstanbul’a gideceğiz akşam saatlerinde geriye döneceğiz. Bu tür imkanlara kavuştuğumuz zamanda bu şehrin nüfusu da artar, dertleri de sona erer. Gelecek ilimiz için güzel günleri getirecektir.

Hizmetlerin yapımında emekleri olanlara teşekkür ederek daha bir çok müjdeli haberi de beklediğimizi ifade edelim.

Etiketler:
Share
961 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?
#

Bu Açıklama 2020’den Sonra Artvin’in Uçuşa Geçeceğini Müjdeliyor” için 1 yorum

 1. Ali Haydar : diyor ki:

  Rize havaalanının Artvin’in sahil ilçeleri dışında Artvin’in hiç bir yerine yaradığı yok sayın Gül göz boyamaya çalışma!,Artvinli saf değil! Artvin-Erzurum yolu 60’ın üzerinde yapılan tünellerle mahfedildi hani yol!?Artvin-Erzurum yolu duble yol olmadıkça Artvin’in gelişmesini unutun!!,Trbzon’a gidecek olan demir yolundan Artvin’e ne!!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şehir Efsanesi

  19 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şehir efsaneleri kaynakları bilinmeyen, doğrulukları ispatlanamamış ama dilden dile, nesilden nesile özenle aktarılan hikayelerdir. Birçok folklorik hikâyede olduğu gibi şehir efsanelerinin her zaman uydurma ve gerçek dışı olduğu söylenemez ama genelde çarpıtılmış, abartılmış ve heyecan katılmış hikâyelerdir. Bu hikâyelerin isimlerinin "şehir efsanesi" olmasına rağmen konularını şehirden almaları gerekmez. Sadece onları geleneksel folklorik hikâyelerden ayırt edebilmek için bu isimle anılırlar. Bu ayrımı daha iyi vurgulayabilmek...
 • Türkiye 24 Haziran’da Dünya Gücü Haline Gelecek

  16 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçmen 24 Haziran seçimlerine memleket meselesi olarak bakıyor. Seçmen güçlü meclis, güçlü lider, güçlü hükümet anlayışına yönelecek Seçmen koalisyonlarla ülke istikrara kavuşamadığını gördü Seçmen Diyarbakır da, Çankaya da olduğu gibi kepenk kapatmıyor özgür iradesiyle oyunu kullanıyor. Seçmen tarihin seyrini değiştirecek olan Türkiye’yi düşünecek Seçmen Milli ve yerli devlet sistemi ne oy verecek Seçmen küresel köle olmaya hayır, küresel güç olmaya evet diyecek Son on yılda dünyanın çehresi değişti diyen sabah yazarı Fahrettin Altun öz...
 • Seçim Çalışmalarını Değerlendiriyorum. Sırada MHP Var

  11 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  24 Haziran’a az bir süre kala diğer partilerde olduğu gibi MHP’de de hareketli günlen yaşanıyor. Milletvekili adayları bir o ilçede, bir bu ilçede koşturmaya devam ederlerken, MHP’nin il ve ilçe teşkilatları da çalışmalarını sürdürüyor. Belki ekonomik anlamda diğer iki rakibine göre MHP çok güçlü olmasa da emin olun ki çalışma azmi ve kararlılığı açısından MHP’yi hiçte eksik görmüyorum. Öncelikle milletvekili adaylarının performanslarına şöyle bir göz atmak gerekiyor. MHP’nin iki adayı da çok iyi çalışıyor. İnanılmaz bir efor sarf ediyorlar....
 • Nasreddin Hoca gerçekte kimdir?

  11 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Türk halkının mizah sembolü Nasreddin Hoca hazırcevap, insanları kırmadan doğruyu söyleyen, yeri geldiğinde kendisiyle de alay etmeyi bilen bir zattır. Fıkralarının çoğunda tarlasında, bağında çalışır, eşeğinin sırtına binip ormana odun kesmeye gider. Bazen de evinin tamiriyle veyahut hanımının dırdırıyla meşguldür. Kimi zaman da bir alim, bir kadı, bir hekim ya da bir elçi olarak karşımıza çıkar, taşı gediğine koyar ve çekilir kenara. Peki Nasreddin Hoca gerçekte kimdir? Kaynak: http://frialsupratman.blogspot.com/2017/10/nasre...