logo

Boynuzun Kulağını Geçtiğini Erkan Balta’da Görüyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Anavatan Partisi’nin efsane il başkanlarından biri hiç kuşku yok ki Ali Balta idi. Ali Balta’yı tanımayanlar için kısaca tanıtır isek eğer AK Parti’nin il başkanı Av. Erkan Balta’nın babasıdır. Ali Balta, siyaseti yapış şekliyle dönemine damga vurmuş insanlardan biriydi. Av. Erkan Balta’da siyasi kültürle yetişmiş, babasından aldığı bayrağı siyasette devam ettirmiş bir kişidir.

Av. Erkan Balta’nın il başkanlığını devir aldığı 2011 yılından bu yana her gün üzerine koyarak gittiğini gözlemliyorduk. Bazen siyasette bir yerlere gelirsiniz ancak kendinizi geliştirmez iseniz siyasetin genlerinde olan unsurlar nedeniyle yok olup gidersiniz. Bu sebeple siyaseti yapıyor olmanız değil siyasette kendinizi geliştirmeniz siyasi geleceğinizi belirler. İşte Erkan Balta’nın siyasetteki gelişimi de siyasetteki var oluşunun ana nedenidir. Bugün Erkan Balta, AK Parti’nin ilimizde aldığı başarılarda hiç kuşku yok ki en önemli etkenlerden biridir.

Geçtiğimiz Cuma günü Çay Tv’de değerli arkadaşım İbrahim Eksilmez’in sunduğu ve Av. Erkan Balta’nın konuk olarak katıldığı programda Av. Erkan Balta’yı daha iyi tahlil etme fırsatı buldum. Programda Erkan Balta’nın kendisini ne denli geliştirdiğini ve geliştirmeye de devam ettiğini görmek açıkçası beni mutlu etti. Hatta bu gelişim beni o derece etkiledi ki içimden şunu geçirdim: Erkan Balta, ülke genelinde siyaset yapan bir isim olsa idi ve ülkemizdeki ulusal tv kanallarında referandum öncesinde programlarda Av. Erkan Balta çıkıp referandumu anlatıyor olsaydı eğer emin olun ki ‘Evet’ oylarının oranı en az yüzde 5 fazla çıkardı.

Erkan Balta’ya sorduğumuz sorulara verdiği yanıtlar ve özellikle de bu yanıtların halkın anlayabileceği dilden yanıtlanması bir siyasetçinin pişmiş bir siyasetçi olduğunun en açık örneği. Konuya vakıf olması, konuyu derinlemesine anlatabilmesi, geçmişte ülkemizde yaşanan siyasi gelişmeleri biliyor olması, bu bildiği bilgileri bugüne göre analiz ederek yalın ve net dille anlatabilmesi hiç kuşku yok ki onun siyasetteki değerini arttıran özelliğidir. İşte tüm bu özellikler nedeniyle de Av. Erkan Balta, genel merkezi tarafından tutuluyor ve seviliyor. Sandık sonuçları da iyi gelince Erkan Balta vazgeçilmez oluyor.

Tabi ki Av. Erkan Balta’nın halen eksikleri vardır. Ben bu eksiklerinin de kendisi tarafından bilindiğini düşünüyorum. Şartların bu eksiklikleri giderme şansı olmadığı için bu eksikliklerini düzeltemediğini düşündüğüm Av. Erkan Balta’nın artık siyasetti ciddi oranda yükselmesi gerekliliğini de ortaya çıkardığını düşünüyorum. Bu derece kendisini siyasette yetiştiren bir kişinin siyasette daha ileri noktalara getirilmesinin tarafındayım.

Bir siyasetçinin karnesi her zaman seçimlerdir. Seçimlerde alınan sonuçlar siyasetçinin geleceğini şekillendirmede bir başka etkendir. Av. Erkan Balta için bu karnede oldukça iyi puanlarla dolu olduğuna göre yakın bir gelecekte Av. Erkan Balta’yı daha iyi yerlerde görebiliriz.

Erkan Balta, Siyaseti Kendisinin Geleceği İçin Yapmıyor

Erkan Balta’nın siyasette yaptığı en büyük hatayı ise kendi geleceği için yapmıyor olmasıdır. Bu da Balta’nın mütevazi kişiliğinden kaynaklandığına inanıyorum. Kendisini ön plana çıkararak, siyasetten bir gelecek beklediğini çok ortaya çıkarmadığı için bugüne kadar genel merkez tarafından bir ileri noktaya düşünülmedi. Ayrıca bir ileri noktada düşünülmemesinin bir başka nedeni de kendi yerine gelecek bir ismin eksikliğinden kaynaklanıyor. Bence Balta’nın bir başka eksiği de bu. Artık kendi yerine gelecek kişi veya kişileri de yetiştirmesi gerekiyor. Bir siyasetçinin ilerleyebilmesi kendisinin yerine gelecek kişileri de genel merkezine göstermesinden geçer. Bu noktada da Erkan Balta’nın özellikle referandum sonrasında şekillenecek il yönetiminde çözüm bulması gerekiyor. 2019’daki milletvekili seçimlerine kadar Av. Erkan Balta’nın yerine iyi bir il başkanı genel merkez tarafından görülür ise emin olun ki bir sonraki AK Parti’nin milletvekili Av. Erkan Balta olur.

Bu noktada Av. Erkan Balta’nın belki en büyük şansızlığı bir çok konuda en büyük şansı olan mevcut milletvekili Dr. İsrafil Kışla’dır. Av. Erkan Balta, gerek Kışla’nın vekilliği çok iyi yapıyor olması gerekse de kendi ikbalini çok düşünmemesi nedeniyle bir çok noktada Kışla’nın önüne çıkmadığını görüyoruz. Yani ben değil partim kazansın noktasına baktığı içinde kendini biraz daha geri planda tutması da bugüne kadar vekil olarak değerlendirilmemiş olmasının ana sebeplerindendir. Ben, bir sonraki seçimde mevcut milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın İstanbul’dan değerlendirilerek Artvin’den de Erkan Balta’nın listenin birinci sıraya konulabileceğine inananlardanım. Siyasette sürpriz gelişmeler yaşanmadıkça da bu öngörüm gerçekleşebilir.

Aslında siyasette belki de en büyük şansızlığı Av. Erkan Balta, Dr. İsrafil Kışla ile birlikte yaşıyor. Ankara’dan Artvin’e bakılınca soruna neden olmayan bir milletvekili ve il başkanı olunca değişim ihtiyacı duyulmuyor. Değişim ihtiyacı duyulmayınca da sandık sonuçlarının devamı için de değişim yapılmıyor. 2015’deki genel seçimlerde bir değişim yapılmadı ise işte bu sebepten dolayı yapılmadı. Bu yapılamayacağı anlamına gelmiyor.

Artvin gibi sorunu çok olan ilde 3 dönem milletvekilliği yapan ve her açıdan son derecede başarılı olan AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın da artık biraz daha meclis çalışmalarına yoğunlaşabileceği İstanbul’a çekilebileceğini ve buradan da Av. Erkan Balta’nın vekil adayı olarak listeye konulmasının vaktinin geldiğini düşünüyorum. Erkan Balta’nın genel merkezi tarafından önünün açılmasına yardımcı olunması için de kendisinin mutlaka yerine yeni bir ismi getirip yerleştirmesi ve 2019’a kadar da bu yeni ismin pişirildikten sonra artık geride bir sorun yaşanmaz algısını ortaya koyarak genel merkeze yardımcı olması şarttır. Şuan referandum süreci olduğu için tabi ki Av. Erkan Balta bütün bunları düşünmüyordur. Referandumda alınacak olan başarılı sonuçların ardından artık bu gerçek ışığında hareket etmesi gerekir. Aslında bu Dr. İsrafil Kışla’nın da ödüllendirilmesi anlamına gelir. Bence de AK Parti’nin en çalışkan vekillerinden biri olan Kışla’nın da İstanbul’a alınarak oradan da Bakanlık pozisyonuna geçirilmesinde fayda görüyorum. Başkanlık sisteminde bakanların listeden olması zorunluluğu olmayacağı için de Cumhurbaşkanı tarafından yeni dönemde Kışla’nın Saray’a çekilmesi ve oradan da Bakan yapılması gündeme gelebilir. Kışla, her açıdan bakanlığı bugüne kadar hak etmiş bir kişiydi. Eğer bugüne kadar Bakan olarak değerlendirilmemiş ise kendi üzerindeki yüklerden kaynaklıdır. Belki bir çok kişi bilmez ama Kışla’nın vekillik dışında AK Parti’nin stk ayağında çok önemli rollerinden dolayıdır. Kışla, AK Parti için çok önemli bir isimdir ve de bu önemliliği Bakanlık için düşünülmemesinin nededir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan yakınlığı ve de Cumhurbaşkanı’nın geçmişten beri Kışla’ya verdiği vekillik dışı diğer görevler nedeniyle Bakanlıkta değerlendirmediği gerçeğini biliyorum. 2019’da işte bütün bu sürecin farklılaşacağını ve Kışla’nın İstanbul’a çekilerek milletvekili yapılacağını, milletvekili yapılmaması durumunda ise Saray’a çekilerek buradan Bakanlık yolu veya bakanlık kadar önemli bir görevin kendisine verilerek değerlendirileceğini düşünüyorum. Bu konuda da duyumlarım yok değil.

AK Parti Genel Merkezi Artık Erkan Balta’yı Daha Üst Bir Noktada Değerlendirecektir

Bence artık AK Parti Genel Merkezi Av. Erkan Balta’yı daha üst bir noktada değerlendirecektir. 2019 yılında bu dediğimi göreceğiz. Belki 2019’dan önce de bu durum gerçekleşebilir ancak ben 2019’da vekil olarak değerlendirileceği düşüncesindeyim. Balta’nın kendisini ne denli yetiştirdiğini gören genel merkez Ankara’da Erkan Balta’ya ihtiyaç duyacaktır. Yenilenme noktasında adımların atılacağı 2018/2019 yıllarında Erkan Balta’nın AK Parti için önemli bir yüz olacağının genel merkezce düşünüldüğü yönündeki istihbaratlarıma da güvenerek diyorum ki ben boynuzun kulağı geçtiğini ispatlayan Av. Erkan Balta’nın siyasi geleceğinin henüz yeni başladığını ve dikkatlice takip edilmesi gerektiğini ifade ediyorum.

Av. Erkan Balta’yı yetiştiren babası merhum Ali Balta’ya ve yetişmesinde emeği olan herkese ilimize böyle bir siyasetçi kazandırdıkları için teşekkür ederken, artık tam olmuş Erkan Balta’ya da daha başarılı bir gelecek diliyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bazı Suçlara İdam Cezası Şart

  17 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık televizyonlarda haber kanallarını izlerken insanlığından nasibini almamış insanların işledikleri suçları görmekten tiksinir oldum. Gazetelerde bu tür yaratıkların işledikleri suçları okurken erkekliğimden utanır hale geldim. Böylesi şerefsizlerle aynı Dünya çatısı altında bile yaşamaktan, aynı stratosfer altında bulunmaktan ise utanır oldum. Aynı bayrak ve toprak altında bu tür canilerle birlikte yaşıyor olmaktan ise inanın sıkıldım. Yani ne diyeceğimi ve yazacağımı bilemez haldeyim. Burada bu tür olayları dillendirerek daha fazla insanlı...
 • ŞEHR-İ NUH PROJESİNE KATKI SAĞLAYAN ÇOK YÖNLÜ VE MULTİDİSİPLİNER BİR SANATÇIMIZ; Esma CİVCİR

  15 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Not: Bu makale içerik olarak zenginleştirilmek suretiyle sürekli güncellenecektir. 1.ŞEHR-İ NUH İSMİ Şırnak isminin esas hali olan Şera Nuh, zamanla Şehri Nuh ve Şırnex ve son olarak da Şırnak haline gelmiştir. Şera Nuh kelimesi Süryanicede "Nuh istirahat etti, iskan etti" cümlesinin isimleşmiş halidir. 2.ŞEHR-İ NUH DİRİLİYOR PROJESİ Projenin İsmi: Nuh Tufanı, Şırnak ve dünya tarihinde bitiş ve başlangıç anlamına geldiğinden projeye Şehri Nuh Diriliyor denilmiştir. Hz. Nuh’un türbesinin Cizre’de oluşu, Hud Suresinin 44. ayeti Tufan...
 • Gayrimüslimlerin İslam Ülkesindeki Hakları

  14 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kendileriyle Yapılan Antlaşmalara Riayet Hayat Hakkına Riayet Adalete Riayet Kanun Karşısında Müslümanlarla Eşitlik Din ve Vicdan Özgürlükleri Çocuklarını İstedikleri Gibi Eğitme Hakkı Mabetlerinin Dokunulmazlığı İbadet ve Âyinlerini Özgürce Yerine Getirebilme Mesken Dokunulmazlığı Mülkiyet Haklarına Riayet Eziyet Etme ve İncitme Yasağı Hukukî Özerklik Hakkı Askerlikten Muaf Olma Kendilerinden Alınan Vergi Miktarının, Maddî Durumlarına Uygun Olarak Tespit Edilmesi Himaye Edilemeyince Kendile...
 • İslam’da Sanık ve Mahkum Hakları

  13 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Konunun sadece başlıklarını veriyoruz. Kısa başlıklar bile çok şey anlatıyor. Ayrıntıları görüp ikna olmak isteyenler http://www.isav.org.tr/img/20150616__6825219989.pdf linkine tıklayıp çıkan pdf dosyasındaki 531-559’uncu sayfalara bakmalıdır. 1. SANIĞIN HAKLARI a. Âdil Yargılanma Hakkı b. Masûmiyet/Suçsuzluk Karinesinden Yararlanma Hakkı    aa. Suç ve Cezada Şahsîlik İlkesinden Yararlanma Hakkı    bb. Şüpheden Sanığın Yararlanması İlkesi c. Savunma Hakkı     aa. Susma hakkı     bb. Tercümandan Yararlanma Hakkı d. Suçta ve Cezada Ka...