logo

Borçka’nın 94. Kurtuluş Yıldönümü Kutlandı

Borçka ilçesinin 94. Kurtuluş Yıldönümü kutlaması ve Yeniyol Ortaokulu tarafından “Bir Kitapta Da Sen Ver” Kitap Kumbarası açılışı yapıldı.

94.Kurtuluş Yıldönümü Atatürk Anıtına Borçka Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenk sunumunun ardından 1 dakikalık Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlandı. Kurtuluş Yıldönümü münasebetiyle Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı.

Program daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Borçka’nın Düşman İşgalinden 94. Yıldönümü münasebetiyle düzenlediği şiir, kompozisyonlarda dereceye giren öğrenciler tarafından şiir okunması, Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri tarafından mahalli ve milli folklor oyun gösteriminin akabinde Borçka Yeniyol Ortaokulu tarafından Okullar Hayat Olsun (ARTBAP) Projesi kapsamında “Bir Kitap Da Sen Ver” Kitap Kumbarasının açılışını Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Belediye Başkanı Aslan Atan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır ile birlikte gerçekleştirildi.

Kitap Kumbarası açılışında Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk; “Bugün biliyorsunuz 7 Mart hem Artvin’imizin hem de güzel Borçka’mızın kurtuluş günü. Bugün Belediyemizle Kaymakamlığımızın ortaklaşa kurtuluş günü münasebetiyle bir kutlama programı düzenledik. Bu kutlama programında aynı zaman da yine ilçemize güzel bir etkinlik olarak da ‘Kitap Kumbarası’ çalışmasının açılışını yaptık. Bugünkü kurtuluş günü münasebetiyle de çok birbirine denk düştü. Milletlerin kurtuluşu kanaatimce kitap okumakla, bilimle, ilimle olur diye düşünüyorum.  Sadece düşman işgalinden kurtulmak bir millet için bir memleket için bir ülke için de yeterli değil. Bu anlam da 7 Mart’ın da ben çok anlamına denk düştüğünü düşünüyorum. Çocuklarımıza gençlerimize ailelerimize bizlere bireylere herkese kitap okuma alışkanlığını aşılamak ve bu kitap okumayı beraber çocuklarımızla yapabilmeyi ben diliyorum. Herkes için ve bu kadar yoğun kalabalığın olduğu ve bu kadar yoğun bir katılımın olduğu bu günde bu kampanyanın da tam yerini bulduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda bize destek veren başta Belediye Başkanımız olmak üzere kitap kumbaralarının hazırlanmasında çok büyük emeği geçti destek oldu. Çok teşekkür ediyorum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, değerli öğretmen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu fikir öğretmenlerimizin bize anlattığı bir projeydi. Onlar için katkı sunan bu fikrin gerçekleşmesi için çaba gösteren herkese ben buradan çok teşekkürlerimi sunuyorum” diye ifade ederek hayırlı olması dileğinde bulundu.

Projeye desteklerde bulunan Borçka Belediye Başkanı Aslan Aslan Atan ise; “Öncelikle Borçka’mızın ve Artvin’imizin 94. Kurtuluş yıl dönümü herkese kutlu olsun. Bugün vatandaşlarımızla birlikte esnafıyla, memuruyla, yöneticisiyle, öğrencisiyle, halkıyla bu güzel günü birlikte kutladık. Vatandaş, halk, memur, esnaf kaynaşması oldu. Güzel bir günde Kaymakamımızın da belirttiği gibi bu kampanyayı da birlikte başlattık. İlçemizin güzel okullarından Yeniyol Ortaokulu böyle güzel bir kampanya başlatmış. Kitap okumanın anlam ve önemini anlatsak yetmez biliyorsunuz. Kitap okuyan ile okumayan arasındaki en önemli fark meyve veren ağaçla vermeyen ağaç gibi onun için biz biliyorsunuz dünya genelinde baktığımız zaman kitap okuma alışkanlığı olarak geride olan bir ülkeyiz.  Eğitimde kitap okumanın önemini, ehemmiyeti çok önemli. İnsanın kendine güveni kendini belirtmesi ve ifade etmesi açısından çok önemli, inşallah Allah bu kampanyaları bu çalışmaları eğitimcilerimizin önderliğinde inşallah artarak devam eder. Gençliğimiz yeni neslimiz kitap okuma alışkanlığını seviyesini belli bir düzeylere getiri kanaatindeyiz. Biz de elimizden geldiği kadar İlçe Milli Eğitimde çalışan arkadaşlarımızın bu projesine çalışmasına bir nebze olsun katkıda bulunmak için ortak olduk katkıda bulunduk, inşallah hayırlı sonuçlar verir. Gençlerimiz öğrencilerimiz kitap okuma konusunda bir ivme kazanır, emeği geçen herkesi tekrardan kutluyorum” dedi.

Proje kapmasında Borçka Yeniyol Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Burcu Özkoçak; “Daha önce bu projeyi başka bir ilde görmüştüm. Okuduğum mezun olduğum bir ilde. Borçka’da bunu uygulamak istedim. Arkadaşlarımla birlikte, ekibimizle birlikte güzel bir proje olduğu inancındayım. İnşallah amacına hizmet eder, kitap kampanyamıza bağışta bulunan tüm herkese teşekkür ederim” dedi.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahir Kaya; “Öğretmen arkadaşlarımızın başlatmış olduğu kendi okullarındaki Kitap Okuma projesi İlçe Milli Eğitim olarak bize geldikleri zaman bizim çok hoşumuza gitti takdir ettik. Destek olmak için de elimizden geleni yaptık zaten, aslında bu kitapları herkese ulaştırmak gerekiyor. Öğrencilerimizin elindeki dövizler bunu mesajı veriyor. Evde kitap bulundurmaktansa kitapları kitaplara insanlara öğrencilere, vatandaşlara taşıdığımız takdirde ve biz okuduğumuz sürece inşallah çok daha güzel çok daha müreffeh yıllar göreceğiz. Bunun amacı bu ve umarım 5 Haziran’a kadar bayağı bir kitap toplarız ve ihtiyacı olan öğrencilerimize okullarımıza vatandaşlarımıza dağıtırız” diye ifade etti.

Kitap Kumbarası açılışının ardından Borçka Gençlik Spor Kulübü Kafkas Rüzgarı Yaşlılar Folklor ekibi tarafından Borçka ve Artvin yöresine ait gösterisi sunumuyla sona erdi.

Protokol ve halk tarafından Borçka Garnizon Şehitliğini ziyaret ederek İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş tarafından Şehitler Abidesinde dualar okunduktan sonra program sona erdirildi.

Share
1456 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?