logo

Borçka’da Köy Muhtarlarıyla İstişare Toplantısı Yapıldı

 

Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, İlçede bulunan Köy Muhtarları ile birlikte 2014 yılında yapılan ve 2015 yılında yapılacak olan projeler hakkında istişare toplantısı düzenledi.

Mavi Çarşı İş Merkezinde bulunan Muhtarlar Derneği toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Okuyan, İl Genel Meclis Üyelerinden Muhammet Çakmak ve Mustafa Kalender, İlçe Özel İdare Müdürü Mehmet Yerebakan, KÖYDES İlçe Müdürü A. Selman Ertürk, AK Parti Borçka İlçe Başkanı Şükrü Ertürk ve köy muhtarları katıldı.

Toplantıdan önce verilen kaynaşma yemeğinden sonra kısa bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Aslan Arslan; “Biz muhtarlarımızın köy halkımız adına verilen hizmetlerin takibatı ve iş yoğunluğumuzdan dolayı çoğu muhtar arkadaşlarımız ile birlikte görüşemez olduğumuz bir sürü günlerimiz oluyor. Bu yüzden bugünümüzde ise hem kaynaşma yemeği düzenledik hem de yapılacak olan hizmetler konusunda da istişarede bulunmak istedik. Katılan tüm herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Özel İdare Müdürü Mehmet Yerebakan yaptığı açıklamada; “Öncelikle çok zor ve dar günlerimizde daha önceki karla mücadelede 2013-2014 kış karla mücadelesinde sıkıntılarımızı biliyorsunuz. Encümenimiz olsun, İlçe Başkanımız olsun, Belediye Başkanımız da dahil bu konuda biliyorum onu da hepsi bir arada birlikte güç olmuştuk. İşlerimizi yürütmeye gayret etmişizdir. Ben yine de teşekkür ediyorum.  Artık hiçbir muhtarımız gelip de bizim köyümüze bir şey yapılmadı diyemeyecek” diye ifade ettikten sonra slayt gösterimi eşliğinde yapılan hizmetlerin görüntülü sunumu yayınlandı.

KÖYDES İlçe Müdürü A. Selman Ertürk; “2014 yılı içerisinde gerçekleştirilemeyen projeler küçük işler olduğu ve mesafeler de uzun olduğunu için müteahhitlere duyuru yapmamıza rağmen muhtarlarımız olsun, dairede bizler olsun bir türlü müteahhit bulamadığımız için küçük işlerden dolayı kimse giremediler. O açıdan o iki tane projemiz o nedenle başlatamadıklarını” ifade ettikten sonra 2014 yılı içerisinde KÖYDES kapsamında yapılan iş tablosu üzerinde görsel sunum yaptı.

Çifteköprü Köyü Muhtarı Remzi Çakmak ise köyünde ve ilçe bazında yaşanan bir takım sıkıntılarını dile getirerek; “Tapu ve Kadastro kapsamında Arhavi’ye gidiyoruz, orda hatta birkaç gün beklemek zorunda kalıyoruz. Bir adam bir ev yapacağı zaman veya bir belge alırken 2 kere, 3 kere Arhavi’ye gidip almak zorunda kalıyor. Burada Kadastronun memuru vardır. Onlara yetki verildiği takdirde burada da aynı kağıt verilir Maliye’de parasını da yatırılabilir. Aynı yere iki kere gitmek zorunda kalıyoruz, parayı verdikleri zaman bile belgeyi hemen veremiyorlar. Bu Borçka’nın Murgul’un Macahel’in ilçemizin bir sorunudur. Derelere çöp atmayalım. Aslında çöp yollara, derelere, bahçelere, kayalara de atılmaz. Çünkü yapraklar döküldüğü zaman çirkin bir görüntü oluyor. Hopa’dan gelirken hep görüyoruz. Çöpleri toplayalım araçlar gelsin köylerden de toplayalım çöplerimizi ama nereye boşaltacağız” dedi.

Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk; “İlçe bazında yaşanan çöp sıkıntısı konusunda araç talep edelim diye düşündük ama her seferinde şu karşımıza çıktı. Biz talep edip alacağımız çöp kamyonlarını sonuçta elde edilen toplanan çöpün belli bir yerde toplanması lazım, bertaraf edilmesi lazım. Şimdi bu bölge de bırakın bizi Doğu Karadeniz de çöp bertaraf tesisi maalesef yok” dedi.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan; “Bu dağınık coğrafi bölgede köylerin her bir bucağına hizmet götürmek kolay değil. Gerçekten bu konu da Özel İdaremiz olsun, KÖYDES olsun başta Kaymakamımız olmak üzere muhtarlarımız da çok gayretli ben bunu görüyorum. Herkes kendi için değil köyü için, vatandaşı için adeta savaşıyor, uğraş veriyor. Güreşeninden Fındıklısına Karşıköyünden Muratlısına kadar biz bunu görüyoruz. Bu güzel bir şey yani köyü için halkı için mücadele etmek. Bütün muhtarlarımızı seviyoruz biz hepinize kapılarımız açıktır. İmkanlarımız belli, kaynaklarımız belli elimizden geldiği kadar yardıma her konuda hazırız zaten hiçbir sıkıntımız da yoktur. Kaymakamımızdan Özel İdare’den KÖYDES’den biz Belediye olarak da memnunuz yani biz bir aileyiz” ifadelerine yer verdi.

Demirciler Köyü Muhtarı Cumali Yerebakan; “İçkale bölgesi olarak 5 muhtarlık dolmuş sıkıntımız var. Dolmuşu kurabilmemiz için ne yapmamız gerektiği konusunda Kaymakam ve Belediye Başkanımızdan bir çözüm önerisi istiyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Atan; “Biz size bir durak yaptırdık oraya Borçka’nın en modern durağı sizinki köprünün başında biliyorsunuz. Sözümüz var zaten o bölgeye birkaç yere durak yapacağız ama dolmuşların bulunmasıyla ilgili bir oturalım konuşalım nedir ne değildir” diye cevaplandırmada bulundu.

Kaymakam Öztürk ikinci konuşmasında ise; “Ortada bir başarı varsa bu hepimizin başarısıdır, başarısızlık varsa yine hepimizin başarısızlığıdır. Kamu hizmetlerinde başka türlü bir sonuç doğması da mümkün değildir. Gerçekten de çalışmaların tamamı bir ekip çalışması şeklinde yapılmaktadır. Bunun içerisinde siyaseti üreten karar verme merciinde verilen kararlar ve bu alınan kararların uygulanması safhasında da uygulayıcı insanlar yerel de bu uygulamanın içerisinde bulunan sizler, vatandaşlar hepsinin bir yönüyle kamu hizmetlerinde bir faydası vardır” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Share
1038 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?