logo

Borçka’da Jandarma Ekiplerinden Huzur Denetimi

Borçka’da İlçe Jandarma ekipleri tarafından Borçka-Hopa Karayolu üzerinde huzur denetimi gerçekleştirildi.

 

Borçka – Hopa karayolu üzerinde Demirciler Köyü ve Kale Köyü bölgesinde İlçe Jandarma ekipleri tarafından yılbaşı nedeniyle vatandaşların huzur ve güvenliği için asayiş uygulaması ve trafik kontrolü gerçekleştirdi.

İlçe Jandarma ekipleri tarafından iki bölgede gerçekleştirilen uygulamalarda araç şoförlerinde kimlik ve belge kontrolü, diğer yolcuların GBT sorgulamalarını yapılırken, Borçka – Hopa Karayolunda yaklaşık 4 saatlik huzur denetlemesinde yakalama emri bulunan 1 kişi Borçka Adliyesine sevk edilirken denetimlerin ara ara değişik saat dilimlerinde değişik güzergahlarda devam edeceği öğrenildi. Yolda huzur denetlemesine tabi tutulan araç şoförlerinden Murat Okuyan ve Yunus Öztürk; “İlçemizde Jandarma ekipleri tarafından Borçka – Hopa yolu üzerinde yapılan huzur denetlemesini çok memnuniyetle karşıladık. Bu yapılan rutin denetimler bizim güvenliğimiz ve asayişimizin daha iyi olması için yapılan denetimleri son derece olumlu karşılıyoruz. İlçede bulunan Recep Çorbacı adlı arkadaşımız ise Ordu ilinde 35 dakikada 5 kez ceza yemiş, farkı devlet yetkililerimize sunuyoruz” dedi.

Ordu ilinde 35 dakikada 5 rekor ceza yediğini anlatan Borçka Sahil Caddesinde esnaflık yapan Recep Çorbacı ise; “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan TEDES uygulamasında tarafıma 5 kez ceza kesildi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) Projesi Ordu’da Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan, Karadeniz Sahil Yolu Ordu Şehiriçi Geçişinde 18 Kasım 2015 tarihinden itibaren faaliyete geçen sistemde, 19 kule radar cihazı ile 11 araç plaka tanıma sistemi ışık ve hız ihlallerini görüntülü ve fotoğraflı olarak tespit ediyor. Tespit edilen ihlaller ise sürücülere ceza olarak yansıyor. EDES kapsamında hız sınırı şehir içlerinde 70 kilometre, şehir dışlarında 110 kilometre, tünellerde de 80 kilometre olarak uygulanıyor. Yaz döneminde günde ortalama 120 bin, kış döneminde ise günlük 40 bin araç geçişinin yaşandığı yolda uygulamaya konulan sistem ile 1 ayda binlerce ve milyonlarca ceza kesti. Karadeniz Sahil Yolunu kullanarak Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’e gelen binlerce sürücüye ceza kesildiği ortaya çıktı. Sadece Ordu’da uygulanan bu sistem sonrasında “Ordu’dan geçmeyelim m?” dedi.

35 dakikada 5 sefer radara düşen Çorbacı; “Toplam 1 bin TL’yi aşan cezasını faize düşmeden peşin ödeme yaptığını, sürpriz değil rekor ceza,35 dakika arka arkaya ceza kesiliyor. Bu radarı kimse kontrol etmiyor mu, belki ben şaşırdım, ya da sarhoşum veya cinnet geçiriyorum, niye beni kontrol etmiyorlar, yolumu niye kesmiyorlar, beni durdurup, alkol muayenesini yapsınlar. Bu nasıl bir uygulamadır. Böyle bir şey olur mu? 5 Tane radar cezası yiyen adamın ehliyeti alınması lazım. Rize’ye gideceğim, Ordu’dan geçmek mümkün değil. Ordu’dan geçmeyelim mi? Ben cezamı ödedim Ordu yetkililerin gönülleri rahat etti mi acaba? İfadelerini kullandı.

Share
1687 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?