logo

Borçka’da Çivilerin Dilinden Dans Etkinliğine Büyük İlgi

Borçka’da “Çivilerin Dilinde Artvin” projesinin tanıtım etkinliği gerçekleştirildi.

Artvin Merkez, Şavşat ilçesinden sonra Borçka ilçesinde de çivilerin arasına tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görünüm kazandırılması olarak bilinen filografi sanatı “Çivilerin dilinde Artvin” projesi etkinliği gerçekleştirildi.

 

Sakarya Filografi Derneğinden getirilen usta öğreticilerle, 18-29 yaş arası toplamda 20 genç kıza Filografi eğitimi verildi. İsimleri soğuk her iki metalle ahşap tahta üzerine yapılan Filografi Sanatına İle ilgili kurs yoğun ilgi gördü. “Çivilerin Dilinde Artvin” projesi etkinliğini Borçka Kaymakamlığı ve Borçka Belediyesi destek verirken kusa 11 kursiyerden Yasemin Aydemir, Tuğba Aydın, Kevser Türk, Şeyma Erdoğan, Arzu Yerebakan, Hanife Öztürk, Merve Odabaş, Gülsüm Aydın, Sümeyye Aydın, Esra Bayar, Nejla Koç’un yanı sıra etkinliği çok sayıda Borçka halkı izlemeye katıldı.

Filografi eğitimi vermek üzere Artvin’in Şavşat ilçesinden sonra Borçka ilçesine gelen Sakarya Filografi Derneği eğitmenleri Leyla Akıncı ve Yeşim Marangoz Artvin Gençlik Merkezi gençlik lideri Sema Şimşek eşliğinde Borçka Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulunda  20 genç bayana kursun son aşamasına getirdiler.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan: “Bu Sanat Desteklenmeli”

Filografi sanatının Osmanlı Döneminin önemli sanatlarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Atan; “Bu sanat gerçekten çok önemli. Bizler bu sanata gönül vermiş olanlara her zaman destek olmaya hazırız. Hatta bunu gençlerimize öğrettiğimizde birkaç kişi bu sanat sayesinde geçimini sağlayabilir. Filografi sanatı ülkemizde pek yaygın değil ama Osmanlı döneminde çok kullanılmış. Bu sanat en çok turistlerin ilgisini çekiyor. Bizler buna ön ayak olmalıyız.

Özellikle işsizliğin çok olduğu ülkemizde insanların meslek sahibi olması çok önemli, işsiz insanların birçoğuna baktığımız zaman genellikle mesleksiz insanları görmüş olursunuz. Zaten mesleği olan kişilerin çoğunluğu iş sahibi oluyor onun için insanlarımızı meslek sahibi etmemiz lazım. Bunların da süratli bir şekilde ekonomiye dönüşmesi lazım, bizim Artvin olarak genel sıkıntımız o. Artvin turizminde çok önemli merkezlerinden biri Borçka insan ve araba sayısından geçilmiyor. Fakat biz bu turist potansiyeline ilçe, il olarak hazırlıksız yakalandık. Bununla ilgili ciddi anlamda altyapı eksiğimiz var. Buraya gelen turistlere Artvin’i, Borçka’yı anımsatacak hediyelik eşya takdim etme veya satma konusunda ciddi manada eksiklerimiz var. Bunları yapan arkadaşlarımıza da bir maddi getiri sağlaması gerekir” dedi.

Sakarya Filografi Derneği Başkanı Leyle Akıncı ise “ Filografı sanatı unutulmaya yüz tutmuş bir sanattır ve çok eski bir sanattır. Tel ve çivilerle yapılan bir sanattır. Soğuk bir çiviyi, soğuk bir telli sanata dönüştürüyoruz. Tel ve çivinin dansı veya aşkı olarak da geçen bir sembolü vardır. Bu sanatı herkesle tanıştırmak, yaymak için buradayız” şeklinde konuştu.

Artvin Gençlik Lideri Sema Şimşekkaya, “Projemizi 3 ilçede gerçekleştirdik. Birincisi Artvin merkezde, ikincisi Şavşat merkezde, üçüncüsü Borçka merkezde olmak üzere gerçekleştirdik. Bu proje bitiminde arkadaşlarımızla birlikte Sakarya gezimiz olacak. Sakarya gezi dönüşünde Artvin’de arkadaşlarımızın yapmış olduğu eserlerin sergisi olacak. Temel olarak 3, 4 motifimiz var ama tamamen hayal gücü, hayaliniz ne kadar genişse çiviler ve tellerle farklı desenler oluşturabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Çiviler ile ortaya çıkan tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına katıyor Filografi sanatı kursuna gezen kursiyerlerde; “İlk duyduğumuz da pek ilgi göstermemiştik. Ama ilk çiviyi çaktıktan sonra kendimizde bir huzur bulmaya başladık. Ortaya çıkan motifleri görünce daha bir heyecanla ve istekle yapmaya başladık. Çivi tel ve daha değişik bir çok metal ve ametaller kullanılarak belli örgü teknikleri ile hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler, çizgi film karakterleri ve daha değişik resimler panolar ve tablolar haline getirilebiliyoruz. Kısa  süre içerisinde bir gemi yaptık. Bu sayede benim de bir eserim var artık. İlk başladığımızda aşamaları olduğu için ilk başta hocalarımızla hangi şekli çizeceğimizi çivilerin ne kadar aralıkla çakılacağını gösterdiler. Tabi ilk başlardı biraz zorlandık. Bende daha sonra çaktım çivileri ve tel örgüsü yapmamız gerekti onları da işledik öğretmenlerimiz sayesinde yardım ettiler bize sonrasında da ortaya bu güzel eserlerimiz çıktı ve eserimin sayesinde çok mutlu oldum” ifadelerini kullandılar.

Borçka Gençlik ve Spor Müdür Memiş Türk, “Bu kadar kısa bir süre içerisinde böyle bir eserlerin çıkacağını ben hiç tahmin etmiyordum. İlk baktığımız zaman tahmini 1 ayda bir pano biter diye tahmin ediyordum ama hocalarımız bu kısa süre içerisinde bu işi bitireceklerini söylediğinde pek inanmamıştım ama gerçekten öğrencilerimize baktığımızda hocalarımızın destekleriyle kısa zaman içerisinde 2,3 panoyu 5 günde bitirdiler. Doğrusu şaşırtıcı bir meslek dalı” şeklinde yorumladı.

Artvin Gençlik Merkez Müdürü Latif Yılmaztürk ise “ Gençlik Merkezimizde çalışan gençlik liderlerinin yapmış oldukları bir proje buradaki proje. Aynı zamanda bu projeyi Gençlik Spor Bakanlığı destekleyerek Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğü bize desteği vererek bütün ihtiyaçlarımız karşılayarak bu projeye giriştik” ifadelerine yer verdi.

Projenin son aşamasında kapanış programında kursiyerin hazırladıkları eserler sergiye açılacak. Sakarya filografi derneğine iki günlük ziyaret gerçekleştirilerek oradaki çalışmalar yerinde incelenecek.

Share
1508 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?